Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Dünyadan Haberler » Afrika'yı Türk ve Mısırlı iş adamları inşa edecek!

Afrika'yı Türk ve Mısırlı iş adamları inşa edecek!

 Mısır’da 1 milyon yeni konut yapılacağına işaret eden Zuhal Mansfield, Türk müteahhitlerinin dünyada ikinci olduğunu anımsatırken, "Türk-Mısır müteahhitleri el ele verip tüm Afrika’yı yeniden inşa edebilirler, ayrıca üçüncü ülkelerde büyük başarılara imza atabilirler" dedi.

Türk-Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Afrika ekonomisinin önümüzdeki 20 yılda 2,7 trilyon dolar büyüklüğe ulaşecağıın söyleyerek, "Bu ekonomiden Türkiye mutlaka yararlanmalı" dedi.

Mansfield, yaptığı açıklamada, Arap baharının bölge ekonomisini olumsuz etkilediğini, hem ticaretin hem yatırımların askıya alındığını ifade ederken, bu ülkelerdeki siyasi yapının mutlaka yerini oturacağını söyledi.
Siyasi istikrar yakalandıktan sonra yatırımların devam edeceğini, iş hacimlerinin büyüyeceğini vurgulayan Mansfield, Afrika’daki yapılanmamızı Mısır üzerinden sağlayabileceğimizi belirtti.

Mansfield, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mısır’daki Türk işadamlarının yatırımı 1,5 milyar dolar, 55 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Şu anda 280 işadamımız Mısır’da aktif. Genelde kot, ev tekstili, konfeksiyon üzerine çok ciddi yatırımlarımız var. Büyük parçası Afrika’da olan Mısır ile başka bir benzerliğimiz de iki kıtada olmamız. Bizim Avrupa ve Asya’da olmamız, onların Arap yarımadası ve Afrika’da olması bir üstünlüktür. Stratejik olarak çok önemliyiz. Coğrafi özelliklerimiz, geçmişteki kültürel birlikteliklerimiz, tarihteki ortaklıklarımız bizim temellerimiz. Bunun üzerinde daha hızlı hareket ederek, Afrika’daki yapılanmamızı Mısır üzerinden sağlayabiliriz. Çünkü Afrika’da önümüzdeki 20 yılda 2,7 trilyon dolarlık bir ekonomik büyümeden bahsediliyor. Bu ekonomiden Türkiye mutlaka yararlanmalı. Geçtiğimiz dönemde Afrika’da 53 ülkede seçim yapıldı ve 53 ülke yeni sistemleriyle yol alıyorlar. Domino etkisi olmasın diye Afrika Bankası birçok ülkeye destek verdi. Afrika çok zengin bir kıta. Biz burada yapılanmalıyız, var olan yapılanmamızı büyütmeliyiz. Dünyanın ekonomik istikrarı yakalayabilmesi için Afrika ekonomisine ihtiyacı var.

"TÜRK-MISIR İŞADAMLARI EL ELE VERİP AFRİKA’YI YENİDEN İNŞA EDEBİLİR"-
Afrika’nın en büyük sıkıntısının üretim yapmamak olduğunu belirten Mansfield, küçük sanayide çok ciddi eksikleri bulunduğunu ifade etti.

Mansfield, şunları söyledi:
"Afrika’yı üreten haline getirmek durumundayız. Üretici olma yolunda hem hevesleri hem de çok ciddi teşvikleri var. Makine satabiliriz, orada kuracağımız fabrikalarda üretim yaparak Afrika’da ciddi roller üstlenebiliriz. Bütün kıtada o kadar büyük teşvikler var ki, mesela bugün Etiyopya’da yaptığınız yatırımın yüzde 100, Tanzanya’da yaptığınız yatırımın yüzde 70 teşviği var. Liderlik konusunda hiçbir sıkıntısı olmayan Türk işadamlarının, Afrika’da yapacağı çok şey var. Afrika’nın da zaten bu bağlamda bize ihtiyacı var."
Türk işadamlarının Mısır’daki yatırımlarını 3 yıl içinde 5 milyar dolara çıkarabileceğini, ticari çeşitliliği sağlaması durumunda daha kısa zamanda ulaşabileceğini belirten Mansfield, bu ülkede beyaz eşya, kimya, müteahhitlik, otomobil, tekstil alanında yeni yatırım yapmak isteyenler Türk işadamları bulunduğunu bildirdi.

Mısır’da 1 milyon yeni konut yapılacağına işaret eden Zuhal Mansfield, Türk müteahhitlerinin dünyada ikinci olduğunu anımsatırken, "Türk-Mısır müteahhitleri el ele verip tüm Afrika’yı yeniden inşa edebilirler, ayrıca üçüncü ülkelerde büyük başarılara imza atabilirler" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır gezisinin zamanlamasının doğru olduğunu vurgulayan Zuhal Mansfield, "Her ziyaret mutlaka bir ticari fırsat doğuracaktır. Ben Türk iş dünyasının Afrika pazarına girmede geç kaldığını düşünmüyorum. Tam tersi zamanlama doğru. Çünkü Afrika artık batının kendisine çok katkısı olmadığının farkına vardı. Türk işadamının kurucu, öğretici ve geleceği şekillendirme adına birlikte hareket edeceği stratejik ortakları olacağını biliyorlar" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Eklenme tarihi: 23 Eylül 2011

Okunma sayısı: 3213

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım