Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Dünyadan Haberler » Kıbrıs Rum kesiminden, KKTC'de villa yapan müteahhite ceza!

Kıbrıs Rum kesiminden, KKTC'de villa yapan müteahhite ceza!

Kıbrıs Rum yargısı KKTC’ye el uzatmaya başladı. Rum Kesimi, ilk kez KKTC’de Rum malları üzerine villa inşa edip sattığı gerekçesiyle İngiliz bir müteahhidi yargıladı.

İngiltere’nin yargılanmak üzere Rum Kesimi’ne iade ettiği Gary Robb isimli müteahhit 10 ay hapis cezası aldı.

KIBRIS Rum yönetimi, ilk kez KKTC topraklarında villa yapıp satan bir müteahhidi yargıladı ve 10 ay hapis cezası verdi. KKTC’de kurduğu inşaat şirketi ile yüzlerce villa satan Gary Robb adlı İngiliz’i yargılayan Rum mahkemesi, tutuklu kaldığı süreyi de göz önüne vererek müteahhidi serbest bıraktı.

KKTC’de gayrimenkul sektörüne darbe vurmayı amaçlayan davanın uzun bir geçmişi bulunuyor. İngiltere’de uyuşturucu kaçakçılığından aranan 48 yaşındaki Gary Robb, 1996 yılında KKTC’ye kaçmış ve vatandaş da olarak Aga Construction adlı şirket kurmuştu. Aga Construction yıllar içinde Girne’nin Arapköy bölgesinde 335 villa inşa edip satışa sundu. Gary Robb, villaları satmasına rağmen bitirmemesi nedeniyle KKTC’de de davalık oldu.

KKTC de sınırdışı etti
KKTC, Gary Robb’u önce vatandaşlıktan çıkardı ardından İngiliz polisinin talebi üzerine 2009’da İngiltere’ye sınırdışı etti. Uyuşturucu kaçakçılığından 5 yıl hapis cezası alan ancak şartlı tahliye ile geçen yıl serbest kalan Robb’u bu defa Kıbrıs Rum yönetimi istedi. Robb davasını KKTC aleyhine kullanmayı amaçlayan Rum yargısı geçen Aralık İngiliz müteahhit hakkında Avrupa tutuklama emri çıkarttı. İngiltere 3 Ağustos’ta Gary Robb’u Rumlara iade etti. Böylece Rumlar ilk kez KKTC’de müteahhitlik yapan bir işadamını yargılamaya başladı.

‘Suçunu’ itiraf etmiş
Lefkoşa Rum kesimindeki mahkemenin dünkü duruşmasında Robb 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 1974 öncesi Rumlara ait Girne’deki taşınmaz mülkler üzerinde inşaat yapmak ve satmakla suçlanan Robb, ’suçunu itiraf ettiği’ ve İngiltere’de Avrupa kararları çerçevesinde tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı. KKTC ekonomisine darbe vurmayı amaçlayan Rumlar geçtiğimiz yıllarda da Girne’de villa satın alan Linda ve David Orams çiftini gıyaplarında yargılamış ve İngiltere’de haklarında hacze gitmişti. İngiliz mahkemesi Orams çiftini yargılayarak dava hakkında önce Avrupa Adalet Divani’ndan hukuki görüş istemiş, AB hukukuna göre Rumlar haklı bulununca İngiliz çifti, villayı iade ederek tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Kaynak: Hürriyet

Eklenme tarihi: 28 Eylül 2011

Okunma sayısı: 2784

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım