Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Dünyadan Haberler » Afganistan'ın başkenti Kabil'e 500 bin konutlu bir şehir kurulacak!

Afganistan'ın başkenti Kabil'e 500 bin konutlu bir şehir kurulacak!

Türk - Afganistan iş Konseyi Başkanı Cihan Candemir, Afganistan'ın başkenti Kabil'e 500 bin konutlu 3 milyon nüfuslu bir şehir kurulacağını belirtti...

Cihan Candemir, Afganistan'ın başkenti Kabil'e 500 bin konutlu 3 milyon nüfuslu bir şehir kurulacağını belirterek, "Kabil için sosyo-ekonomik ve stratejik boyutları olan mega bir proje. Afganistan'ın kaderini değiştirebilecek milli bir proje" dedi.

Candemir, bu amaçla Afganistan'da özel, bağımsız bir kurum oluşturulduğunu belirtti. Türk firmalarının projeyle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini söyleyen Candemir şöyle devam etti:

"Tüm firmalar için büyük bir inşaat pastası var. Türk proje firmalarına, altyapı müteahhitlerine, inşaatçı-yatırımcılarına, malzeme tedarikçilerine, finans sektörünün deneyimlerine ihtiyaç var. Türkler dışında Afganistan coğrafyasında çalışabilecek, uluslararası kalitede iş yapabilecek başka ülke yok."

100 milyar dolarlık proje
Kabil Yeni Şehir Projesi'nin sadece inşaat sektörünü ilgilendiren bir proje olmadığım kaydeden Candemir şunları söyledi: "Projenin hedefi 30 yılda 500 bin konut ünitesinde yaşayacak 3 milyon nüfuslu yeni bir şehir inşa etmek. Konutlan, ek hizmet bi¬naları, sosyal tesisler, devlet binaları ile düşündüğümüzde, şehir içindeki yol, su, elektrik, kanalizasyon, iletişim altyapı ağları ile düşündüğümüzde ortaya 100 milyar dolarları bulan bir tablo çıkıyor."

Projenin master planına göre kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin belirlendiğini anlatan Candemir, "5 yılda 400 bin nüfus için 80 bin konut ünitesi geliştirilmesi hedeflenmiş" dedi.

'Her sektörde yatırıma ihtiyaç var'
Afganistan'ın madencilik açısından çok zengin kaynaklara sahip olduğunu söyleyen Cihan Candemir, "Her türlü maden, doğal taş bu ülkede mevcut. Bunları değerlendirecek yatırımcılara ihtiyaç var" dedi. Candemir şu bilgileri verdi:

"Enerji üretimi en temel ihtiyaç. İnşaat malzemeleri üretimi, çimento üretiminde açık var. Tarımda yapılacak çok iş var. Kısacası 20 milyonu aşkm nüfusu ve 500 dolarlık kişi başı geliriyle Afganistan'da her sektörde yatırıma ihtiyaç var." Candemir, Türkiye ile Afganistan'ın ticaret hacminin 300 milyon dolara ulaşmadığını belirtti.

Kaynak: Milliyet

Eklenme tarihi: 02 Ekim 2011

Okunma sayısı: 3255

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım