Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Dünyadan Haberler » İsrail, Kudüs Gilo'daki 1100 konutluk projeyi onayladı!

İsrail, Kudüs Gilo'daki 1100 konutluk projeyi onayladı!

Nebil Şaath, Ortadoğu Dörtlüsü’nün müzakerelerin başlatılmasıyla ilgili yeni teklifini getirdiği sırada, İsrail’in Kudüs’ün Gilo yerleşiminde, 1100 konutluk yeni inşaat projesini onayladığını da hatırlattı...

El Fetihli üst düzey yetkililerden Nebil Şaath, Amerika’nın, BM Güvenlik Konseyi’nin üyelerine, Filistinliler’in üyelik talebi konusunda olumsuz oy kullanmaları için baskı yaparak, kendi veto yetkisini kullanmamaya çalıştığını söyledi.

Şaath, Ramallah’ta yaptığı açıklamada,  15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nin halihazırda 9 üyesinin Filistin Yönetimi ile diplomatik ilişkiler kurup, Filistin devletini de tanıdığını belirtti.

Filistin devletinin BM’nin 194. üyesi olarak tanınabilmesi için 9 üyenin oylarını alması yetiyor. Ancak, ABD Filistin devletinin üyeliğine karşı veto yetkisini kullanacağını bildirmiş, bir Filistin devletinin kurulmasının ancak İsrail’le doğrudan görüşmeler yoluyla olabileceğini ifade etmişti.

ABD, Ortadoğu çapında Amerikan karşıtı gösterilere hedef olmamak amacıyla, veto yetkisini kullanmaktansa, Filistinliler’in Konsey’de 9 üyeyi sağlamasını engellemeye çalışıyor.

Filistinli yetkili Şaath, Amerika’nın bu konudaki baskılarının "kabul edilemez" olduğunu belirterek, Filistinli yetkililerin Konsey üyelerinin teklifi desteklemeleri konusundaki çabalarını sürdüreceklerini belirtti.

Filistinliler’in tam üyelik başvurusunun başarısız olması durumunda, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün elinde başka alternatifler de bulunduğunu dile getiren Şaath, ancak bu planların ancak Güvenlik Konseyi’nin bir karara varmasından sonra düşünüleceğini de dile getirdi.

Filistin Yönetimi, İsrail’le barış müzakerelerini yaklaşık bir yıl kadar önce, İsrail’in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimleriyle ilgili inşaat yasağının süresini uzatmaması üzerine durdurmuştu.

Şaath, İsrail’in iki taraf arasındaki anlaşmaları ihlal etmeye devam ettiği sürece Filistin Yönetimi’nin İsrail’le müzakereleri başlatmayacağını da vurguladı. Şaath, Ortadoğu Dörtlüsü’nün müzakerelerin başlatılmasıyla ilgili yeni teklifini getirdiği sırada, İsrail’in Kudüs’ün Gilo yerleşiminde, 1100 konutluk yeni inşaat projesini onayladığını da hatırlatarak, "İsrail, tüm anlaşmaları ihlal etmeye devam ederken müzakereler devam edemez. Filistinliler’den müzakerelerde bulunması istenirken, İsrail uygulamada istediklerini yapmaya devam ediyor" dedi.

-Tony Blair’den Duyulan Hayal kırıklığı-
Filistinliler’in Ortadoğu Dörtlüsü’nün temsilcisi Tony Blair’den hayalkırıklığına uğradıklarını da dile getiren Nebil Şaath, FKÖ’nün (Filistin Kurtuluş Örgütü) BM başvurusunu engelleme yolundaki çabalarını hatırlattı; Blair’in bir İsrailli diplomat gibi konuştuğunu belirterek, "Bu kabul edilemez. Bu nedenle O’nun (Blair) bize bir faydası yok" diye konuştu.

Şaath, buna rağmen Blair’in görevinden uzaklaştırılması talebine yönelik herhangi bir karar da alınmadığını ifade etti.

Kaynak: AA

Eklenme tarihi: 02 Ekim 2011

Okunma sayısı: 2266

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım