Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Dünyadan Haberler » Dünyanın ilk deniz tüneli Norveç'te inşa edilecek!

Dünyanın ilk deniz tüneli Norveç'te inşa edilecek!

Norveç'teki Stadlandet isimli yarım adada büyük gemilerin geçebileceği dünyanın ilk deniz tüneli inşa edilecek. Tünelin uzunluğu 1,7 km ve genişliği 26,5 metre olacak.

Norveç'teki Stadlandet yarımadasının başladığı noktada iki denizi birbirine bağlayacak tünel inşaatına 2018'de başlanacak. 'Stad Skip Tüneli' adı verilen geçitten büyük tonajlı gemiler de geçebilecek.

Tünelin uzunluğu 1,7 km ve genişliği 26,5 metre olacak. Tüneldeki deniz derinliği ise 12 metre, tünelin yüksekliği 37 metre olacak.

1870'DEN BERİ PROJE HAZIRLANDI
Bu bölgede bir deniz tüneli yapılması için 1870'den beri çeşitli projeler tasarlanmış. Bölgedeki denizin sığ olması, akıntılar ve yüksek dalgaların birleşmesi sonucu buradaki deniz yolculuğu ve nakliyesi oldukça zor oluyor.

Bu yüzden yük gemileri, posta gemileri ve yolcu gemileri sürekli gecikmeli olarak hedeflerine ulaşabiliyorlar. Yeni Norveç'te inşa ediliyor tünel sayesinde yarımadayı dolaşmadan doğudan batıya deniz taşımacılığı ve yolculuk yapılabilecek. On yıldan beri Norveç hükümeti taralından üzerinde çalışmalar yapılan deniz tünelinin ön projesinin uygulamaya konulması için karar alındı. 2018'de başlayacak inşaatın 4 yılda tamamlanması bekleniyor ve tünelin yapımı için 113 milyon Avro harcanacak.

Kaynak: Günboyu

Eklenme tarihi: 24 Mart 2015

Okunma sayısı: 2712

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım