Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Yazılar » İnşaat Sistemleri » Duvarlar » Bombaya Dayanıklı Dış Cephe
Yazılara Dön

Bombaya Dayanıklı Dış Cephe

      Çuhadaroğlu Holding geliştirdiği bombaya dayanıklı dış cephe kaplama sistemini uygulamaya başladı. İzmir NATO lojmanlarını giydiren şirket, İncirlik Üssü’ne başlayacak. Güneydoğu’daki karakol binalarının da böyle korunması mümkün.Bombaya dayanıklı sistem, HSBC binası bombalandıktan sonra geliştirildi.
 
      Çuhadaroğlu Holding, dış cephesini yaptıkları HSBC Bank binasının bombayla parçalanması üzerine, bombaya dayanıklı dış cephe sistemi geliştirdi ve dünyada bu sistemi uygulan 3 firmadan biri olarak uygulamaya başladı. Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Çuhadaroğlu, özel kuruluşların yanı sıra NATO’nun İzmir’deki lojmanları ile Adana’daki İncirlik Üssü için proje hazırladıklarını anlatırken, özellikle Güneydoğu’daki karakol binalarının bu sistemle bombadan korunacağını duyurdu.

ABD’DEN ONAY BEKLENİYOR
Alüminyum doğrama sistemleriyle insanları soğuktan, yağmurdan, hava şartlarından korumanın dışında bombadan da koruyacaklarını ifade eden Çuhadaroğlu, “Başta İzmir’deki NATO lojmanları ve Adana’daki İncirlik Üssü olmak üzere bir çok projeye başladık. NATO lojmanlarını bitirdik. İncirlik Üssü şu anda proje aşamasında. Orada devamlı bir program değişikliği oluyor. ABD Senatosundan onayları gelecek. İşi almak üzereyiz, bütçe onayını bekliyoruz” dedi.

PROTOKOLDEKİ İSİMLER GİZLİ TUTULUYOR

Nejat Çuhadaroğlu, bunun dışında hedef teşkil edebileceği için isim veremeyeceği bir takım özel kuruluşlara da bu sistemi yaptıklarını belirtti. Çuhadaroğlu, “Bunlar daha önce hedef olmuş kuruluşlar. İşi alırken protokole dahil isimlerinin açıklanmaması şartını koydular” diye konuştu.

KUZEY IRAK’A DA TEKLİF GÖTÜRÜLDÜ
Çuhadaroğlu, Kuzey Irak’ta yapılan bir çok projeyle de ilgilendiklerini, ancak henüz bir netice elde edemediklerini söyledi.
Türkiye’nin aslında terörün doğrudan hedefi bir ülke olduğuna işaret eden Çuhadaroğlu, “Burada bir takım özel kuruluşların taleplerinin dışında bana göre halka, kamuya açık ciddi alışveriş merkezlerinin, ticari merkezlerin korunma altına alınması gerekiyor” dedi.

KARAKOLLARDA ROKETE KARŞI KORUMA YOK
Çuhadaroğlu, Güney Doğudaki bir takım askeri karakolların da bu şekilde korunması gerektiğini, bu karakolların roketle atılan bombalara karşı bir önleminin bulunmadığını savundu.

TMSF BOMBAYA DAYANIKLI SİSTEM İSTEMEDİ
Levent’teki eski HSBC Genel Müdürlük Binasının dış cephe sistemlerini kendilerinin yaptığını, ancak burada bombaya dayanıklı dış cephe sistemi uygulanmadığını söyleyen Çuhadaroğlu, “Binanın şu andaki sahibi ve kullanıcısı TMSF maalesef bombaya dayanıklı bir sistem istemedi. Biz de orada normal giydirme cephe sistemi uyguluyoruz. Bina 2 ay içinde tamamlanacak” dedi.

METREKARESİ 800 DOLAR-3 BİN DOLAR
Binaların giydirme işlemini bir terzi gibi çalışarak yaptıklarını, binalar standart olmadığı için her binayı yaparken fiyatların değişiklik arz ettiğini vurgulayan Çuhadaroğlu, normal bir doğrama sisteminde metre kare fiyatları 150 dolar ile bin dolar arasında değişirken, bombaya dayanıklı doğramaların fiyatlarının 800 dolar ile 3 bin dolar arasında olduğunu kaydetti.

YANGINA DAYANIKLI KAPILAR DA VAR
Çuhadaroğlu, bombaya dayanıklı dış cephe sisteminin, bombaya karşı binanın içinde cam ve metal parçalarının dağılarak insanların yaralanması ve ölmesini önlediğini belirtti. Çuhadaroğlu, Ar-Ge departmanlarında bombaya dayanıklı dış cephe sistemlerinin yanında yangına dayanıklı kapılar yaptıklarını da anlattı.

İSTANBUL’UN DOKUSUNA UYGUN PROJE ARIYOR
Giydirme cephelerde şu andaki trendin, olabildiğince uçuk binalar yapmak, binaları değişik formlara sokmak olduğunu söyleyen Çuhadaroğlu, “Eskiden binalar sigara paketi gibi kutu kutuydu, şimdi yamru yumru, burgulu, devamlı farklılık ve estetik var. Yurt dışındaki binalarda artık bu trend var, biz de onlarla uğraşıyoruz” diye konuştu.

Nejat Çuhadaroğlu, Paris’in ünlü Jussieu Üniversitesinin Campus De Jussieu Batiment 16M binasının dış cephe kaplamalarını dantel gibi işlenmiş şekilde yaptıklarını, binanın mimarının Fransa’da ödül aldığını kaydetti.

Yurt dışındaki diğer faaliyetleri hakkında bilgi veren Çuhadaroğlu, Paris’te hala Spor Bakanlığı’nın işini yaptıklarını, Kazakistan’da ikinci üçüncü işlerin peşinde olduklarını belirtti. Çuhadaroğlu, “İstanbul’un dokusuna uygun bir proje yaratmayı çok istiyorum. Uygun arsa bulursam çok değişik bir proje yapacağım. Piyalepaşa’da bir arsamız var, ancak hala ruhsat işleri ile uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

1954 yılında kurulan Çuhadaroğlu Holding’in dış cephe kaplamalarını gerçekleştirdiği binalar arasında Atatürk Havalimanı gibi bir çok havalimanı, İş Bankası Kuleleri gibi bir çok banka binası, oteller ve alışveriş merkezleri bulunuyor.


Yukarı Git Yazılara Dön

Son Eklenen Yazılar

Doğrudan - Dolaylı Şantiye Giderleri  /   İnşaat Yazıları-2 Emlak danışmanlarının aşina olduğu sorular!  /   İnşaat Yazıları-1
İngilizce Belirteçler Quantifiers Konusu konusarakogren.com'da  /   İnşaat Yazıları-2 Tag Heuer Saat Tarzlarında Zarif Dokunuşlar modasaat.com  /   İnşaat Yazıları-2
Kirişli radye temel nedir? Kirişli radye temel çeşitleri nelerdir?  /   İnşaat Sistemleri EPDM Membran  /   İnşaat Yazıları-2

ÖNERİLERİMİZ

YAZILARI TAKİP ET!

TANITIM

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım