Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Yeni Mezunlar » Yeni mezunlara iş bulma taktikleri!

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Yeni mezunlara iş bulma taktikleri!- Acele etmeyin ve paniğe kapılmayın; yeni mezun bir bireyin ortalama iş bulma süresi altı ila sekiz ay arasında değişiyor.
 
- Bu süreyi kısaltmak mümkün; tabii ki doğru bağlantılarınız varsa. Özgeçmişinizi her yere rastgele göndermeden önce, size yardımı dokunabilecek kişilerle görüşmeyi ihmal etmeyin.
 
- Erken kalkan yol alır. İş aramaya mezun olmadan altı ay önce başlayın, bu süreçte yeni fırsatları kollarken geçmişte staj yaptığınız yerlere kendinizi hatırlatın.
 
- Özgeçmişinizi eksiksiz doldurun ama kendiniz hakkında her şeyi yazmayın. Fantezi futbol takımınızın ya da tekir kedinizin adını müstakbel işvereninize yazılı olarak vermenin kariyerinize bir katkısı olmayacak.
 
- İşverenin bakış açısını yakalamaya çalışın. “Ben olsam beni neden işe alırdım ya da almazdım?” sorularına cevap arayın. Kendinizi bu yönde geliştirmeye çalışın.
 
- Sosyal medyadaki varlık gösterebilmeniz artık kariyeriniz açısından da çok önemli; tabii ki öğle yemeğinde yediklerinizden daha önemli şeyler paylaşıyorsanız.
 
- Hala yoksa kendinize mutlaka bir LinkedIn hesabı açın ve bu dünya çapında başarısı kanıtlanmış platformu etkin olarak kullanmaya başlayın.
 
- Profesyonel düşünün. Unutmayın, kolayca erişilebilen Facebook’taki çılgın parti fotoğraflarınız ya da Twitter’daki imlası bozuk, anlamsız paylaşımlarınız işvereniniz açısından bakıldığında geçerli eleme sebepleri.
 
- Moralinizi asla bozmayın, her gün yeni fırsatlar karşınıza çıkacak. Önemli olan kariyeriniz için doğru tercihleri yaprak gelen fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmeniz. Bol şans…
 
Kaynak: GQ Dergisi Eser Teker

 merhaba ben inşaat müh 2. sınıftayım ve bölümüm %100 inglzce fakat yeni mezunların durumunu görünce napacağımı şaşırdım bütün şirketler deneymli müh arıyorlar ve yapı denetim maaşlarıda en fazla 1000 tl şimdi endişeye kapıldım ben bitirdiğim zaman hiç bir şirket beni almazmı yeni olduğum için ve büyük ihtimalle okulu bitirince sap2000 autocad falan öğrenirim.sizce rusyada falan türk şirketlerine mezun olduğum gibi gitme şansım var mı? yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba vladimir,

Her öğrenci veya yeni mezun arkadaşın ortak korkusudur işsiz kalmak. Kendinize göre haklı olabilirsiniz. Fakat şimdiden o korkuyu düşünmek doğru değildir bence, şimdi tek yapmanız gereken okulunuzu bitirmek ve bilgi haznenize ekleyebileceğiniz artıları katmaktır. Örneğin 2. hatta 3. dil öğrenmek ve mesleki bilgisayar programlarını öğrenmek. Autocad, ms office, sta4 cad vb. Eğer ingilizce, rusça, arapça dillerinden herhangi birini biliyorsanız yurt dışında çok kolay iş bulabilirsiniz. Ayrıca her firmaya tecrübeli mühendis kadar yeni mezun veya tecrübesi az mühendiste lazım oluyor. Çünkü şantiyelerde bir kademe sistemi var ve yeni mezunlarında bu listede yeri var. Yani, proje müdürü olmak için 10 yıl tecrübe aranabilir, şantiye şefi olmak için 5 yıl tecrübe aranabilir, birim şefi olmak için 2-3 yıl tecrübe aranabilir fakat saha mühendisi olarak çok rahat başlayabilirsiniz. Bence doğru bir mühendislik seçmişsiniz, okulunuzu bitirmeye çalışın sonrası gelecektir... Başarılar...

 çokk sağolun çok faydalı oldu bu söyledikleriniz yani her zaman şansımı z var önemli olan benim kendimi geliştirmem gerekir.

 Yeni mezun oldum ve yapı denetime girdim bu konuda bilgi verirmisinizingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım