Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Yararlı Bilgiler » Evinizin satış değeri nasıl artar ?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Evinizin satış değeri nasıl artar ?

 Daire'nizi yenileyerek satışa çıkarmak fiyatının yükselmesini sağlar. Peki halen evin içinde oturuyorsanız ve yenilemeye gücünüz yetmiyorsa neler yapabilirsiniz? İşte dezavantajınızı avantaja çevirecek öneriler.

• Piyasa araştırması yapın: Dairenizin kısa zamanda satılma olasılığını arttırmak istiyorsanız, önceliğiniz evinizi hangi tip müşterilerin almak isteyebileceğini belirleyin ve o müşterilerin beğenilerine göre değişiklikler yapın. Örneğin evin duvarlarını boyamak veya duvar kağıdı yaptırmak ilk kez ev satın almakta olan bir alıcıyı cezbede bilir. İlk defa Satılık Daire alacak biri pek de masraf yapmak istemeyecektir. Ayrıca bir evkolay emlak ofisine piyasayı ve müşteri taleplerini danışabilirsiniz. Sizin dairenize benzer nitelikleri olan satılık diğer daireleri görmeye gitmeniz de fikir sahibi olmanız açısından faydalı olabilir. Hatta o evlerle ilgili sizi nelerin cezp ettiğini not edip kendi evinizde de benzer değişiklikler yapabilirsiniz. İnternet evkolay.net sitesinden yapacağınız araştırmalarda da satılık daireler ile ilgili pek çok görsele ulaşabilirsiniz.

• Evinizi iyice düzenleyip toparlayın: Dağınık bir daire hem göze hoş görünmez hem de dairenizi ziyaret eden alıcılarda yanlış bir algı bırakabilir. Halbuki derli toplu odalar daireyi hem daha hoş, hem de daha geniş gösterir. Evin içinde yeterli seviyede depolama alanının olduğu izlenimini vermesi de cabası.

• Temizleyin: Kimse kirli bir daire beğenmez. daireniz kirliyse gelen alıcılar istediğiniz ayrıntılar yerine bunlara dikkat edecek, akıllarında dairenizle ilgili ilk kalan şey maalesef evin temizliği olacaktır. Örneğin kirli pencereler dairenin yeterince ışık almadığı izlenimini yaratabilir. Unutmamak lazım ki, bir daire yenilemenin en ucuz yolu temizlemektir.

• Görünür deformeleri tamir edin: Kapı kenarında veya camınızda bir çatlak, laminantta ufak tefek onarım işleri, orada burada alçı ve boya gerektiren ufak işlemler. Bunların hepsi dairenizi satmaya çalıştığınızda, varlıkları yüzünden dairenizin fiyatını düşüren, alıcının gözüne gelen ayrıntılardır ve sonuçta size maliyeti çok yüksek şekilde çıkabilir. Emin olun, ufak tefek sorunları onarmak her zaman daha ucuza çıkar.

• Duvarlarda renk seçimini doğru yapın: İstatistiksel olarak koyu renkli duvarlar her zaman müşteri sayısını düşürür. Eğer mümkünse, elinize fırça alıp işe koyulun ve koyu renkli duvarlarınızı doğal renklere çevirin. Eğer temizlenebilinir duvarlara sahipseniz dairenizi görücüye çıkarmadan önce mutlaka elden geçirmelisiniz.

• Varsa kokulardan arındırın: Hiçbir şey kötü kokan bir daire den daha fazla müşteriyi kapıdan döndüremez. Pencereleri açın ve evinizi havalandırın. Varsa kötü koku kaynaklarını yok edin. Ayrıca size küçük bir de aldatmaca. Eğer alıcılar gelmeden hemen önce, kurabiye gibi, gelenlerin farkına varmadan isteyecekleri bir şey pişirirseniz evinizi çok daha sıcak hatırlayacaklardır. Soğuk bir kış akşamı sokakta yürürken duyduğunuz kurabiye kokusuyla çevrenin algısının sizin için nasıl değiştiğini hatırlayın.

• Dairenizi satmak için baharı bekleyin: Mevsimin güzelleşmeye başladığı bahar aylarında herkes kapandığı yerlerden çıkıp gezmeye ve satın almaya çok daha hevesli olur. Mümkünse evinizi satmak için soğuk kış aylarından kaçının.

• Dairenizin aydınlatmalarını gözden geçirin: İyi ışıklandırılmış bir daire olduğundan çok daha olumlu bir izlenim yaratır. Seçeceğiniz birkaç kritik noktaya koyacağınız aydınlatmayla dairenizin karanlık köşelerini olumsuz etkisinden kurtulabilirsiniz.

• Daire ye giriş kapınızdan başlayın: Müşterilerin dairenizle ilk temas ettiği yer dış kapınızdır. Eğer sağlam ve çelik bir kapıyla değiştiremiyorsanız iş gene size düşüyor. Elinize bir fırça alıp cazip bir renge boyayabilir, üzerine abartılı olmayan hoş süsler asabilir, girişini aydınlatabilirsiniz. Müşteriler m2 satın alıyorlar. Bu m2 içinde kullanılamayan alanları görmek emin olun hiç hoşlarına gitmeyecektir. Balkonunuz varsa masa, sandalye koyun, arka küçük odalarınıza hareket katın. dairenin her m2’sinin kullanılabildiğini ve yararlı olduğunun izlenimini verin.

• Dekore edin: Dairenizin mutlaka alıştığınız bir yerleşimi vardır. Ama unutmayın ki amacınız yaşamak değil, dairenizi yüksek fiyata satmak. Eşyalarınızın yerlerini satışı etkileyebileceğini düşündüğünüz şekilde değiştirin. Mesela oturma odasında, tam televizyonun karşısındaki büyük koltuk yaşarken çok ideal olabilir ama alıcıların odayı olduğundan ufak algılamalarına neden olur. Eşyalarınızı atmadan yeniden düzenlemeyi deneyin.

• Para detaylardadır: Daireniz de  fazla masraf olmayacak lakin dairenizin görünümünü değiştirebilecek ufak tefeği tespit edin. Mesela duvarın ortasından geçen bir ahşap veya çıkartma bordür hem evinizin havasını değiştirecek, hem de size masrafı çok az olacaktır. Bir oda da birden fazla işlevin olması evinizin yeterince büyük olmadığı olasılığını yaratacaktır. Yatak odanızdaki ya da mutfakta ki kitap ve bilgisayarı mutlaka kaldırın.

• Yatak nevresimi seçimi: Müşterileri beklediğiniz zamanlarda belirlediğiniz yatak nevresimini, evin en önemli odalarından birinin, ebeveyn yatak odasının algısındaki rolü büyüktür. Rahat ve lüks izlenimini veren örnekleri tercih etmelisiniz.

• Her köşeye dikkat edin: İlk izlenim çok önemlidir. Yepyeni bir mutfağınız olsa bile, girişte kirli ayakkabılarınız, bisikletiniz ve eski sandalyeleriniz ile burun buruna gelmeleri mutfağınızın cazibesini öldürecektir. Müşterilerinizin satmakta olduğunuz daireyi kendi evleriymiş gibi hissedebilmeleri için elinizden gelen her şeyi yapın. Bunu yapmanın pek çok yolu var. Düzenli bir ortam yaratın, fazlalıklardan kurtulun, hatta mümkünse bazı mobilyalarınızı kaldırın ki müşterileriniz boş alanları kendi eşyaları ile düşleyebilsinler. daireniz ne kadar küçük olursa olsun sahip olduğunuz m2 en iyi şekilde kullanın.

• Dairenizin konumunu da satın: Yalnız dairenizi değil, dairenizin konumunu da satın. dairenizi değerli yapabilecek potansiyel cazibe merkezlerinin bir listesini yapın. Mesela, ulaşım, okullar ve alışveriş merkezleri gelen müşteri tipine göre çok önemli olabilir. Evinize yakın olan restoran, sinema, spor merkezleri ve süpermarketler hakkında bilgi verin. Apartman aidatı ve faturalarınızın ortalama ne kadar geldiğinden bahsedin.

• Evinizi görmeye geldiklerinde: Satılık ilanı verdiğiniz andan itibaren evinizi düzenli ve temiz tutun. Evinize müşteri gelmeden hemen önce duş almayın. Banyonuzun buharlı olması evinizde rutubet gibi birtakım sorunların olabileceğini akla getirir. Üstelik bir süre balık ve kızartma gibi yemeklere de ara vermeniz gerekebilir. Temiz halılar ve hoş kokan çiçekler olumlu etki bırakır. Dairenizin bahçesi varsa kedi ve köpeklerinizin bahçenize insaflı davranmış olduğundan emin olun. Küçük çocuğunuz varsa ona farklı uğraşılar yaratın. Evi gezdirirken siz arkada olun. Kalabalık hissini önlersiniz. Gerektiğinden fazla konuşup insanları sıkmaktan kaçının.

• Son rötuşlar:

* Potansiyel alıcılar gelmeden önce ortalığa son bir kez göz atın. Bunun için bir kaç dakika yeterli olacaktır. 
* Klozet kapağınızın kapalı olduğundan emin olun. 
* Serin havalarda evinizin ılık yatak odalarının serin olmasına dikkat edin. 
* Hava aydınlık değilse ışıkları açın. 
* Temiz havlu, sabun ve yatak örtüleri kullanarak evinizde sıcak bir atmosfer yaratın. 
* Masanızın üzerine ev dekorasyonu ile ilgili birkaç dergi yerleştirin. Bu, evine özen gösteren bir ev sahibi olduğunuz imajı yaratır.

http://www.evkolay.net/blog/evinizin-satis-degeri-nasil-artar/?id=10

 ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım