Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Bina yüksekliği nedir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Bina yüksekliği nedir?

Bir bina yapımında bina derinliği, bina yüksekliği, kat yüksekliği gibi hususlar hesaplanarak yapılıyor. Peki bina yüksekliği nedir? Detayları haberimizde...

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/MTMxNDM4MD-bina-yuksekligi-nedir.jpg

Bina yüksekliği nedir?
Bina yüksekliği, imar planı ve yönetmelikte öngörülen yükseklik olan binanın kot aldığı noktadan saçak seviyesine kadar olan mesafesini ifade ediyor.

Katlardan meydana gelen bina yüksekliği nedir sorusunun yanıtından sonra bina yüksekliği için önemli bir husus olan kat yüksekliğine değinelim; Kat yüksekliği, binanın herhangi bir katının döşeme üstünden bir üstteki katının döşeme üstüne kadar olan mesafesidir.

* Bodrum kat nedir; Zemin katın altındaki katlardır.
* Zemin kat nedir; İmar planı ve yönetmelikte öngörülen kat adedine göre alttaki kattır.
* Asma kat nedir; Binaların, iç yüksekliği en az 5.50 metre olan, zemin katında düzenlenen ve ait olduğu bağımsız bölümü tamamlayan ve bu bölümden bağlantı sağlayan kattır. Asma katlar, iç yüksekliği 2.40 metreden az olmamak, yola bakan cephe veya cephelere 3.00 metreden fazla yaklaşmamak üzere yapılabiliyor.
* Normal kat nedir; Zemin ve bodrum katların dışında kalan kat veya katlardır.
* Son kat nedir; Çatı altında bulunan normal katların en üstte olan katıdır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım