Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Çatı katı kullanım hakkı kime aittir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Çatı katı kullanım hakkı kime aittir?

Çatı katı kullanım hakkının kime ait olduğu her zaman kat malikleri arasında sorun yaratan hususlar arasında yer alıyor. Peki kanunen çatı katı kullanım hakkı kime aittir?

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/MjkxMTAxNj-cati-kati-kullanim-hakki-kime-aittir.jpg

Çatı katı kullanım hakkı kime aittir?

Çatı katı kullanım hakkının kime ait olduğu her zaman kat malikleri arasında sorun yaratan hususlar arasında yer alıyor. Peki kanunen çatı katı kullanım hakkı kimindir?

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan esaslara göre çatı katı kat maliklerinin ortak kullanım alanları arasında yer alıyor.

Üst katta oturan kimselerin çatı katı kullanım hakkının yalnız kendisine verilmesi için diğer kat maliklerinden muvafakatname alması gerekiyor. Ancak bu geçici çözüm oluyor. Muvafakatnameye rağmen çatı katının tek bir kat malikinin kullanımına verilmesine rağmen sorunlar yaşanabiliyor.

Çatı katı kullanım hakkı mevzuatı..
IV - Ortak yerler:

Madde 4 – Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar,bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merpenler,asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık veçamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup

bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,

b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merpenleri.

Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.

Çatı ile ilgili tadilat veya bir tasarruf işleminin yapılabilmesi ancak, kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri karar ile söz konusu oluyor. Konu ile ilgili husus 45. maddede şu şekilde sıralanıyor:

Madde 45 – Anagayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar veya anayapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadiyle kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir.
 Etiketler:

çatı piyesi nedir,Çatı piyesi yönetmelik,Çatı piyesi nasıl hesaplanır,Çatı piyesi daire,çatı piyesi ne demek,Çatı piyesleri,Çatı arası piyesiingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım