Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » TAKS değerleri!

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

TAKS değerleri!

İnşaat çalışmalarına başlanacak bir yapının arsa üzerinde ne kadar alan kaplayacağı ve kaç katlı olacağı arsanın TAKS değerleri ile hesaplanıyor. İşte taban alanı katsayısı değerleri...

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/OTE1NzIxMz-taks-degerleri.jpg

TAKS değerleri!
Taban alanı katsayısı TAKS değerleri, bir yapının arsa alanı üzerinde ne kadarlık bir kısımda yayılacağı ve kaç katlı olacağını söylüyor.

Söz konusu TAKS değeri, arsanın bağlı olduğu belediye tarafından belirleniyor. TAKS değerleri 0.10 – 0.15 – 0.40 – 0.50 – 0.60 – 0.80 arasında değişkenlik gösteriyor.

Taban oturum alanı hesabı:
Söz konusu arsa için belirlenen TAKS değeri ile, arsa alanı çarpılıyor. İmar durum belgelerinde belirtilen TAKS değeri belli bir aralık içerisinde verilmişse, Taban oranının küçük olanının seçilmesi halinde kat sayısı artarken; taban alanının büyük olanının seçilmesi halinde ise kat sayısı azalıyor.

Örnek TAKS hesabı:
Taban alanı katsayı değeri: 0.15 – 0.40 arasında belirlenen 1000 metrekarelik bir arsada;


- TAKS değeri 0,15 olarak alınırsa: Yapı 150 metrekarelik alana yapılıyor.
- TAKS değeri 0,40 olarak alınırsa: Yapı 400 metrekarelik alana yapılıyor.  TAKS değeri 0,40 olarak alınan bir arsada yapılacak yapı 0,15 TAKS değeri ile inşa edilen yapıya oranla daha az kata sahip oluyor.

Taban alanı
Bahçede yapılan eklenti ve müştemilatı dahil yapıların tabi zemin veya tesviye edilmiş zemin üzerinde kalan kısmının parseldeki izdüşümünün kapladığı alandır.

Ana yapının dışında kalan binaya ait arıtma tesisi ve trafolar, akaryakıt pompaları ve taşıyıcıları hariç olmak üzere kanopiler ve arkatlar, yangın merpenleri, toprağa dayalı asansör boşlukları, ışıklıklar, zemine oturan avlular, iç bahçeler, açık havuzlar, pergole, kameriye, üstü açık veya örtülü zemin terasları, bahçe duvarı ve istinat duvarı gibi yapılar, kontrol kulübeleri ile tamamen toprağın altında kalan otopark, açık otopark, sığınak ve tesisat hacimleri ve ana binadan ayrı ve toprağın altında kalan yakıt depoları, su depoları, su sarnıcı ve gri su toplama havuzu taban alanına dahil edilmez.

Etiketler:
TAKS değerleri,taks değeri,taban alanı katsayısı değerleri,taban alanı katsayısı değeri,taban alanı değerleri,taban oturum alanı hesabı,taks sayısı,taks değer sayısı,taban oturum alanı,taban alanı katsayısı TAKS,taban alanı formülü,taks hesabına dahil alanlaringilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım