Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Kanopi nedir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Kanopi nedir?

Kelime anlamı olarak "gölge ve örtü" anlamına gelen kanopi "markiz" olarak da adlandırılıyor. Peki, Kanopi nedir? Kanopi nasıl yapılır? Kanopi TAKS alanına dahil edilir mi?

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/NjYzODUyMT-kanopi-nedir.jpg

Kanopi nedir?
Kanopi, endüstri yapılarında, havaalanı, benzin istasyonları ve otogar gibi alanlarda kullanılan, yağmurdan, kardan, güneşten korumak amaçlı yapılan saçaklara deniyor.

Kelime anlamı olarak "gölge ve örtü" anlamına gelen kanopi "markiz" olarak da adlandırılıyor.

Kanopi nasıl yapılır?
Kanopi yapımında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında kanopinin ölçüleri geliyor. Cephe genişliği, akaryakıt istasyonları, LPG ikmal istasyonları ile yolcu terminalleri için, iki yönlü devlet yollarında en az 75 metre olması gerekiyor.

Ayrıca bölünmüş devlet yollarında en az 45 metre, il yollarında en az 55 metre ve diğer yollarda en az 40 metre olmalıdır.

Akaryakıt istasyonları, LPG ikmal istasyonları ve yolcu terminalleri dışındaki tesisler için cephe genişliği en az 30 metredir.

Uygulamalar yapılırken kanopiler, TAKS ve KASKS alanına dahil edilmiyor. Kapalı alanlar, benzin platform adaları inşaat alanına dahil ediliyor. 

Arama kelimeleri:

Kanopi nedir,Kanopi ne demektir,imarda Kanopi,Kanopi anlamı,Kanopi ne,Kanopi nasıl yapılır,Kanopiler nedir,markiz nediringilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım