Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Taban alanı formülü!

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Taban alanı formülü!

Bir arsanızın olduğunu ve buraya bir bina inşa etmek istediğinizi farz edelim. Binanın kaç katlı olacağı, arsada nasıl ve nereye konumlandırılacağı, alanının ne olacağı taban alanı formülü ile hesaplanıyor...

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/MTE0NDEzMz-taban-alani-formulu.jpg

Taban alanı formülü!

Taban oturum alanı; Bahçede yapılan eklenti ve müştemilatı dahil yapıların tabi zemin veya tesviye edilmiş zemin üzerinde kalan kısmının parseldeki izdüşümünün kapladığı alan olarak ifade ediliyor. Taban alanı hesaplamalarında TAKS değeri ile arsa alanı kullanılıyor.

Taban alanı kapsamında hangi alanların dahil edildiği hangi alanların dahil edilmediği hususu Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte 14. maddede yer alıyor.

Madde 14- Taban alanı
Bahçede yapılan eklenti ve müştemilatı dahil yapıların tabi zemin veya tesviye edilmiş zemin üzerinde kalan kısmının parseldeki izdüşümünün kapladığı alandır.

Ana yapının dışında kalan binaya ait arıtma tesisi ve trafolar, akaryakıt pompaları ve taşıyıcıları hariç olmak üzere kanopiler ve arkatlar, yangın merpenleri, toprağa dayalı asansör boşlukları, ışıklıklar, zemine oturan avlular, iç bahçeler, açık havuzlar, pergole, kameriye, üstü açık veya örtülü zemin terasları, bahçe duvarı ve istinat duvarı gibi yapılar, kontrol kulübeleri ile tamamen toprağın altında kalan otopark, açık otopark, sığınak ve tesisat hacimleri ve ana binadan ayrı ve toprağın altında kalan yakıt depoları, su depoları, su sarnıcı ve gri su toplama havuzu taban alanına dahil edilmez.

Taban alanı hesaplama formülü
TAKS'ın aldığı değer 0.10 – 0.15 – 0.40 – 0.50 – 0.60 – 0.80 arasında değişkenlik gösteriyor.

Arsaların hangi TAKS değerine sahip olduğu belediyeler tarafından belirleniyor. Taban alanı hesaplama formülü nde belirlenen TAKS değeri ile, arsa alanı çarpılıyor.

İmar durum belgelerinde belirtilen TAKS değeri belli bir aralık içerisinde verilmişse, Taban oranının küçük olanının seçilmesi halinde kat sayısı artarken; taban alanının büyük olanının seçilmesi halinde ise kat sayısı azalıyor.

Taban alanı formülü:

TAKS değeri çarpı arsa alanı
(TAKS x Arsa Alanı= Taban Oturum Alanı)

Örnek taban alanı hesaplama:

TAKS değeri: 0,50
Arsa alanı: 1.500 metrekare
Taban oturum alanı: 1.500 x 0.50 = 750 metrekare
Etiketler:

taban alanı formülü,Taban alanı hesaplama formülü,Taban alanı hesap formülü,taban alanı formülleri,taban oturum hesabı,taban oturumu,taban oturum alanı,imar kanunu taks hesabı,taks hesabına dahil alanlar,TAKS değeri çarpı arsa alanıingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım