Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » TAKS (Taban Alanı Kat Sayısı) nedir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

TAKS (Taban Alanı Kat Sayısı) nedir?

Bir arsa üzerinde; ne kadarlık bir bina oturum alanı üzerinde kaç katlı yapı inşa edileceği TAKS hesaplaması ile bulunuyor. Peki TAKS (Taban Alanı Kat Sayısı) nedir? TAKS nasıl hesaplanır?

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/NzczNDUzMD-taks-taban-alani-kat-sayisi-nedir.jpg

TAKS (Taban Alanı Kat Sayısı) nedir?
TAKS (Taban Alan Katsayısı), 0.10 – 0.15 – 0.40 – 0.50 – 0.60 – 0.80 arasında değişen bir sayılar olarak karşımıza çıkıyor. Bina oturum hesabı nda, taban alanı kat sayısı ile arsa alanı çarpılıyor. Böylece, inşaatı yapılacak yapının bina oturum alanı bulunmuş oluyor.

TAKS hesabı..
Yukarıda da belittiğimiz gibi, Taks (taban alanı kat sayısı), arsa üzerine yapılacak inşaatın taban oturum alanının arsaya oranı olarak hesaplanıyor.

Örnek..
1.000 metrekare bir arsa;
İmar durum belgesinde taks: 0,40
Bina oturum alanı: 400 metrekare

İmar durum belgelerinde TAKS oranı eğer iki oran aralığında gösteriliyorsa, verilen oranlar arasında istenilen taks rakamı seçilebiliyor. Taban alanının büyümesi halinde kat sayısı azalıyor; taban alanının küçülmesi halinde ise kat sayısı artıyor.
Etiketler:
TAKS (Taban Alanı Kat Sayısı) nedir,taks nedir,taban alanı kat sayısı nedir,taban alanı katsayısı nedir,bina oturum alanı,bina oturum alanı nasıl bulunur,bina oturum alanı hesabı,ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım