Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » TAKS KAKS problemleri!

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

TAKS KAKS problemleri!

İnşaat projelerinde; arsa üzerinde nasıl bir yapı tasarlanacağı, kat katlı olacağı ve ne kadarlık bir alan üzerinde kullanılacağının yanıtları TAKS KAKS problemlerinin de yanıtını oluşturuyor...

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/MTk2Mjg3OT-taks-kaks-problemleri.jpg

TAKS KAKS problemleri!
İnşaat çalışmalarına başlanacak bir yapının boyutları, TAKS ve KAKS hesaplamaları ile belirleniyor. TAKS; yapının taban alanı katsayısını gösterirken; KAKS ise kat alanı katsayısını gösteriyor. TAKS KAKS problemleri ile çözümleri aşağıda yer alıyor.

TAKS KAKS formülü..
TAKS hesabı; TAKS (Taban alanı kat sayısı) arsadaki inşaatın taban oturum alanının arsaya oranını olarak karşımıza çıkıyor. TAKS  0.10 – 0.15 – 0.40 – 0.50 – 0.60 – 0.80 arasında değişkenlik gösteren rakamlar ile belirtiliyor.

KAKS hesabı; KAKS (Kat alanı kat sayısı) arsada inşaatına başlanacak yapıların kesin sınır ve kat sayılarını belirliyor. KAKS 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında değişkenlik gösteren rakamlar ile belirtiliyor.

KAKS TAKS hesaplama:
KAKS ve TAKS hesaplamalarında her iki formülde de arsa alanı kullanılıyor. KAKS değerinin arsa alanına çarpılması ile kat sayı alanı; TAKS değerinin arsa alanına çarpılması ile de taban alanı bulunuyor.

KAKS örneği
KAKS oranı: 2.0
Arsa alanı: 2.000 metrekare
Kat alanı : 2000 x 2.0 = 4.000 metrekare.

TAKS örneği
TAKS oranı: 0,30
Arsa alanı: 1000 metrekare
Taban alanı: 1000 x 0,30 = 300 metrekare

Etiketler:
TAKS KAKS problemleri,TAKS KAKS nasıl hesaplanır,TAKS KAKS hesabı,TAKS KAKS hesaplama,TAKS KAKS formülü,TAKS KAKS soruları,taks ve kaks hesabı,taks kaks emsal,taks kaks nedir,taks kaks hesaplarıingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım