Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Emsal, gabari!

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Emsal, gabari!

Emsal gabari terimleri, inşaat çalışmalarına başlanacak bir yapının hangi boyutlara sahip olması gerektiğini söylüyor. Söz konusu emsal ve gabari değerleri, yapılacak formül hesapları ile bulunuyor...

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/NDkxMjgwND-emsal-gabari.jpg

Emsal gabari!
Bir arsa üzerinde nasıl ve hangi boyutlarda inşaatın yapılacağına ilişkin hükümleri emsal gabari değerleri veriyor. Buna göre emsal ve gabari nedir, emsal ve gabari nasıl hesaplanır, diyorsanız hemen yanıtlayalım.

Emsal (KAKS hesabı)
KAKS oranı, 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında değişkenlik gösteren bir sayı olup, arsa alanı ile çarpılarak kat alanı sınırları bulunuyor. KAKS hesaplama larında katlar alanı bodrum kat, asma kat, çekme ve çatı katı ve kapalı çıkmalar dahil kullanılabilen bütün katların ışıklıklar çıktıktan sonraki alanların toplamını ifade ediyor.

Gabari hesabı
Gabari hesaplamaları nda; Gabari "H" olarak ifade ediliyor. Gabari boyutunu 0,5 kat farkını çıkarıp 3’e bölündüğünde binanın kat sayısı bulunmuş oluyor.

Kontür gabari
Mevcut bir binanın parsel üzerindeki zemin oturumunun, parsel ölçütlerinin ve bina yüksekliğinin tespit edildiği belge, kontür gabari olarak ifade ediliyor.
Etiketler:

Emsal gabari,emsal gabari nedir,emsal ve gabari nedir,Emsal ve gabari nasıl hesaplanır,emsal nedir,gabari nedir,KAKS,kat alanı katsayısı,kat alanı sayısı,emsal nasıl hesaplanır,gabari nasıl hesaplanır,Gabari hesaplama,Emsal hesaplama,Kontür gabari,inşaat emsali nediringilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım