Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Gabari ne demektir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Gabari ne demektir?

Gabari, trafikte araçların seyirlerini temin amacı ile uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçülerdir. Peki mimari alanda gabari ne demektir?

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/MTMyMzA5Mz-gabari-ne-demektir.jpg

Gabari ne demektir?
Gabari sözcüğü genel tabiriyle uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçüler için kullanılır. Trafikte kullanılan anlamıyla daha çok bilinen gabari, mimari alanda da ayrı bir anlam teşkil ediyor.

Fransızca kökenli bir kelime olan gabari, trafikte araçların yüklü veya yüksüz olarak kara yolunda güvenli seyirlerini temin amacı ile uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçüler için kullanılırken mimari alanda; yapılacak bir binanın belediyece öngörülen azami yüksekliği için kullanılıyor.

Ayrıca gabari, kimi eşyaya verilmesi gereken boyutları, yan görünüşü çizmeye, hazırlamaya ya da denetlemeye yarayan örnekler için de kullanılıyor.
Etiketler:
gabari ne demektir,gabari ne demek,gabari nedir,gabari,gabari kelime anlamı,gabari sözcük anlamıingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım