Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » İnşaat emsali nedir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

İnşaat emsali nedir?

Bir bina yapılırken hesaplanması ve uyulması gereken inşaat emsali nedir...

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/MTMwMjE0OT-insaat-emsali-nedir.jpg

İnşaat emsali nedir?

İnşaat emsali, imar planı doğrultusunda arsaya inşa edilecek toplam inşaat alanının sınırlarının belirlendiği hesaplamadır. KAKS ve inşaat yoğunluğu olarak da nitelendirilen, inşaat emsali, inşaat alanının kat sayısını belirler.

İnşaat emsali nedir? Nasıl hesaplanır?
KAKS değeri, 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında; inşaatın yapılacağı yerin fiziki koşulları, alt yapı olanakları, arsanın büyüklüğü ve imar planlarına göre belirlenir. Belirlenen KAKS değeri, toplam arsa alanı ile çarpılır. Elde edilen sonuç, inşaatın toplam alanını ifade eder. Yapılacak bina inşaat alanı imar planı üzerinde belirtilen inşaat emsalinden fazla olamaz.

İnşaat emsaline bir örnek;
KAKS oranı 2.0 olarak belirlenen ve arsa alanı 2.500 metrekare olarak belirlenen alanda yapılabilecek binanın toplam inşaat alanı 2.0 x 2.500 = 5.000 metrekare şeklinde belirleniyor.
Etiketler:
inşaat emsali nedir,inşaat emsali ne demektir,inşaat emsali ne demek,inşaat emsali nasıl hesaplanır,inşaat emsali hesaplama,inşaat emsaliingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım