Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Arsa emsal değeri nedir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Arsa emsal değeri nedir?

KAKS ve inşaat yoğunluğu olarak da bilinen arsa emsal değeri nedir? Arsa emsal değer hesaplamaları nasıl yapılır? Bir parsel üzerinde yapılacak yapının alan sınırlarını belirleyen arsa emsal değeri...

http://www.emlakkulisi.com/resim/orjinal/MzQ4OTQwNz-arsa-emsal-degeri-nedir.jpg

Arsa emsal değeri nedir?
Arsa emsal değeri, imar planı doğrultusunda bir parsel üzerine inşa edilecek yapının toplam inşaat alanı sınırlarının belirlendiği hesaplamayı ifade ediyor.

Arsa emsal değeri, inşaat yoğunluğu olarak da biliniyor. Kısaca KAKS (kat alanı katsayısı) olarak ifade edilen emsal değeri arsa inşaat alanının kat sayısını belirliyor.

Arsa emsal değeri nasıl hesaplanır?
KAKS değeri, 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında; inşaatın yapılacağı yerin fiziki koşulları, alt yapı olanakları, arsanın büyüklüğü ve imar planlarına göre belirleniyor.

Emsal değeri hesabı için belirlenen KAKS değeri, toplam arsa alanı ile çarpılıyor. Elde edilen sonuç, inşaatın toplam alanını ifade ediyor. Yapılacak bina inşaat alanı imar planı üzerinde belirtilen inşaat emsalinden fazla olamıyor.

Örnek inşaat emsal hesabı:
KAKS oranı 3.0 olarak belirlenen ve arsa alanı 1.500 metrekare olarak belirlenen alanda yapılabilecek binanın toplam inşaat alanı 3.0 x 1.500 = 4.500 metrekare olarak hesaplanıyor.
Etiketler:

arsa emsal değeri nedir,emsal anlamı,emsal ne demek arsa,emsal ne demek inşaat,inşaat emsal ne demek,emsal anlamları,emsal nedir,arsa gabari ne demek,arsada emsal nedir,arsa emsal değeri nasıl hesaplanır,inşaat emsalingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım