Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Yapı Denetim » Yapı Denetimi Teknikeri...

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Yapı Denetimi Teknikeri...TANIM

Yapı Denetimi Teknikeri, mimar ve mühendislerin sevk ve idaresi altında, kontrol elemanları ile birlikte yapı denetimi faaliyetlerine katılan kişidir.

GÖREVLER
12.08.2001 tarih ve 24491 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği” uyarınca, mimar ve mühendislerin sevk ve idaresi altında;
• Hazırlanan projelerin mevzuata uygunluğunu, detay ve hesapların doğruluğunu ve proje sahiplerinin sicil durum belgelerinin varlığını denetler. Varsa eksik ve hataların düzeltilmesini sağlar. Eksik ve hatası bulunmayan projeleri onaylar.
• Mühendis tarafından kendisine verilen ölçme, hesap, proje, vb. denetim işlerini yapı denetim mühendisinin sorumluluğu altında yapar.
• Görevlendirildiği, kendisi tarafından ölçülen ve düzenlenen röleve, ataşman, tutanak, kesit, proje vb. evrakı paraf ederek, incelenip imzalanmak üzere mühendise verir.
• Yer teslimi yapıldıktan sonra, temel bölümünün inşası sırasında gerekli denetim ve gözetimleri yapar, temel kalıp ve demir donatı imalat kontrol tutanağı ile temel beton döküm tutanağını düzenleyerek, yapılan işlemlerin uygunluğunu onaylar.
• Taşıyıcı sistem bölümünün imalatı sırasında ise, beton kalıbı, demir teçhizatı ve gerekli diğer tesisat kontrol edildikten sonra, inşaat mühendisi gözetiminde beton dökümüne izin verilir. Yapıda gerçekleştirilecek her bir beton döküm işi için tutanak hazırlar.
• Yapının çatı, dolgu duvarları, kapı ve pencere kasaları ile tesisatlara ait alt yapılarının tamamlanıp sıvaya hazır hale gelmesi ve iş bitimine kadar olan son bölümde ise bodrum, zemin, asma, normal kat ve çatı katlarının dış duvarları ve iç duvarları kontrol tutanakları, elektrik tesisatı duvar boruları kontrol tutanağı, elektrik kablo çekimi ve tali pano kontrol tutanağı, çatı konstrüksiyonu, ısı yalıtımı, su yalıtımı ve çatı örtüsü kontrol tutanağı, temiz su boru tesisatı hidrolik basınç testi kontrol tutanağı, pis su boru tesisatı sızdırmazlık testi kontrol tutanağı, yapının sıvaya hazır duruma geldiğini belirten tutanağı, elektrik ana pano kontrol tutanağı ve mekanik tesisat montaj tutanağını düzenler

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
• Hesap makinesi, bilgisayar, büro çalışmalarında teknik resim çizim aletleri,
• Ölçme aletleri (zemin ölçme aletleri, takometre gibi),
• Beton test kalıpları,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Yapı Denetimi Teknikeri olmak isteyenlerin;
• Fen bilimlerinde özellikle matematik ve fizikte başarılı,
• Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
• Çizim yeteneği gelişmiş,
• Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen,
• Ekip çalışmasına yatkın,
• Sorumluluk sahibi, dikkatli,
kimseler olması gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Yapı Denetimi Teknikeri, çizim yaparken büroda, yapım denetim aşamasında inşaatlarda çalışır. Teknikerlerin çalışma ortamı tozlu, gürültülü, yazın sıcak, kışın soğuk olabilir. İnşaatta çalışırken az da olsa kazaya uğrama tehlikesi vardır. Çalışma saatleri düzenli olabileceği gibi hafta sonu çalışması da olabilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, mühendislerle, mimarlarla ve inşaat işçileriyle iletişimde bulunabilirler.

MESLEK EĞİTİMİ
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Yapı Denetimi Teknikerliği mesleğinin eğitimi,
• Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,
• Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Yalvaç Meslek Yüksekokulu,
• Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
“Yapı Denetimi” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
• Meslek liselerinin; Alt Yapı, Alt Yapı (İnşaat), İnşaat, İnşaat Teknolojisi, İnşaat-Üst Yapı, Üst Yapı, Üst Yapı-İnşaat, Yapı, Yapı (Kargir-Ahşap), Yapı Ressamlığı ve Yapıcılık bölümlerinden mezun olanlar “Yapı Denetimi” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler.
• Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve YGS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-1” puanı almaları gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır. Staj yapmak zorunlu olup, süresi 40 gündür.
Eğitim süresince Matematik, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Yönlendirilmiş Çalışma, Temel Mekanik Bilgiler, Yapı Teknolojisi, Teknik Resim, Yapı Malzeme Bilimi, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı, Güzel Sanatlar, Üniversitede Yaşam Kültürü, Yapı Statiği ve Mukavemet, Yapı Malzeme ve Deneyleri, Yapı Tesisat Teknolojisi, Topoğrafya, Temel Bilgi Bilimleri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Jeoloji ve Zemin Mekaniği, Yapı Projesi Okuma ve Çizimleri, Yapılarda Elektrik Tesislerinin Kontrolü, Yığma ve Betonarme Yapılar, İş ve İşçi Güvenliği, İklimlendirme-Isıtma ve Havalandırma Sistemleri, Yalıtım Teknolojisi, İmar Mevzuatı, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Keşif ve Metraj İşleri, Sistem Analizi ve Tasarımı, Ahşap ve Çelik Yapılar, Prefabrik ve Kompozit Yapılar, Yapılarda Hasar Tespiti, Büro ve Şantiye Organizasyonu, Kalite Güvence ve Standartlar, Yangın Tesisat Bilgisi, Güvenilirlik ve Etik Değerler, Türk Dili, Atatürk İlke ve İnkılapları, Yabancı Dil, Beden Eğitimi dersleri verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve "Yapı Denetimi Teknikeri" unvanı verilmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Mezunların, yapı denetim kuruluşlarında, yapı malzemeleri laboratuvarlarında, hazır beton tesislerinde, belediyelerde, kamu kurumlarında istihdam olanakları mevcut olup, 4708 sayılı Yapı Denetim Kanununun tüm illerde uygulanması ile iş bulma olanakları artacaktır.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
EĞİTİM SÜRESİNCE

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı yükseköğrenim ve harç kredisi ile çeşitli kurum ve kuruluşlarının sağlamış olduğu burs imkânlarından yararlanabilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI
• Eğitim tamamlandıktan sonra aylık kazanç asgari ücretin iki katı veya daha fazla olmaktadır,
• Toplu iş sözleşmesinin uygulandığı işyerlerinde ise, ücret toplu iş sözleşmesine göre belirlenmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Yapı Denetimi önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde İnşaat Mühendisliği, Yapı Öğretmenliği ve Yapı Tasarımı Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER
• İnşaat Teknikeri

EK BİLGİLER
YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

• Meslek elemanları,
• ÖSYM ÖSYS Sınav Kılavuzu 2010,
• ÖSYM ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (2008)
• ÖSYM Meslek Yüksek Okulları ile Açık Öğretim Önlisans Programları
• Mezunlarının Lisans Öğretimine Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu (2010)
• Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler MYO öğretim görevlileri
• Antalya İnşaat Mühendisleri Odası
• Antalya Yapı Denetim Kuruluşları Birliği
• Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.


Arama Kelimeleri: yapı denetim teknikeri, yapı denetim teknikeri maaşları, yapı denetim teknikeri imza yetkisi, yapı denetim teknikeri ne iş yapar, yapı denetim teknikeri kpss, yapı denetim teknikeri alımları, yapı denetim teknikeri iş ilanları, yapı denetim inşaat teknikeri maaşları, yapı denetim bölüm mezunu ne iş yapar, yapı denetim bölümü nasıl?, yapı denetimi bölümü mezunları nekadar maaş alır?

Yapı Denetim Teknikerleri

YAPI DENETİMİ ÖNLİSANS MEZUNU TÜM ÖĞRENCİ VE MEZUNLARI ADINA BÖLÜMÜN İŞ ALANLARI KPSS ATAMA OLMAYIŞI SIKINTISI SÖZ KONUSUDUR. BİRÇOK İŞSİZ MEZUN BULUNMAKTADIR, BU KONUDA GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMADIĞI ALIM SAYISI OLMADIĞI ATAMALARDA GÖRÜLMEKTEDİR. YAPI DENETİMİ TEKNİKERİ OKUYAN VE MEZUNLARI BAŞARILARINI BU ALANDA GÖSTERMEK KAMUYA YARARLI BİR ELEMAN YETİŞTİĞİNİ İSPATLAMAK VE ÇALIŞMAK ÜZERE YETİŞMİŞ ELEMANLARDIR. BU BÖLÜME SAHİP ÇIKILMASINI EMEKLERİMİZİN BOŞA GİTMEMESİ ÇALIŞABİLİRLİĞİNİ KANITLAMASI SİZLERİN BİZE SAHİP ÇIKMASIYLA GÖRÜLECEKTİR. BU KONUDA GEREKLİ İŞLEMLERİN YAPILMASI GEREKLİ YERLERLE GÖRÜŞÜLMESİ KPSS KADROLARININ AÇILMASI VE ÇOĞALMASI KONUSUNDA YARDIMLARINI VE ÇALIŞMALARINI GÖRMEK BİZLERE UMUT VE İŞ KAPISININ AÇILMASINI SAĞLAYACAKTIR.GEREKLİ ÇALIŞMALARIN YAPILACAĞINA İNANIYOR SAYGILARIMLA GEREĞİNİ ARZ EDİYORUM.

TÜM SOSYAL MEDYADAN #yapidenetimteknikerlerialamabekliyor HASHTAG'İ İLE PAYLAŞIMLAR VE YORUMLAR YAPMANIZI MESLEK TÜM ÖĞRENCİ VE MEZUN ARKADAŞLARDAN BEKLEMEKTEYİZ. AYRICA SESİMİZİ TÜM FORUM SİTELERİNDE BAŞLIKLAR AÇARAK DUYURALIM...


Her Türlü Soru Öneri ve Destekleriniz İçin Sileride @yapidenetimi twitter ve @yapidenetimi facebook adresimize bekleriz.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım