Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Diğer » Su İzolasyonu

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Su İzolasyonu

1.Su İzolasyonunun Önemi

Su, yapıya farklı yollardan ulaşır. Bunlar; yağmur-kar yağışları, zemin suyu, atık sular, deniz suları ve su buharı ile.

Yağışlar binanın düşey alanlarından aşağıya doğru yerçekiminin etkisiyle inerler. Bu sırada yüzeylerdeki gözenekler su ile dolar.

Yağan yağmur ve karlar , zeminin geçirgenliğine bağlı olarak alt tabakalara doğru hareket eder. Biriken su, bina toprak altı elemanlarının (pabuç, kirişler, radye ve perdeler) çevresinde birikir ve yapı elemanları ile etkileşime girer.

Havadaki su buharı da yapılarımız için birer tehdittirler. Atmosfer su buharı bakımından doygun olduğu taktirde su buharı karşılaşacağı daha soğuk yüzeylerde damlacıklar şeklinde yapıda yoğunlaşır.
2.Su ve Korozyonun Olumsuz Etkileri


Beton içine su sızarsa, beton hazırlanmasında kullanılan katkı maddeleri ve zemin suyu içinde çözülmüş halde bulunan sülfat ve tuzlar betonarme sistemi yıpratmaya başlar (korozyon). Bunun sonucunda da beton içindeki donatılar paslanır ve korozyona uğrar.Temeli etkileyen bu su zaman içinde betonu kimyasal olarak etki ederek dayanımın azalmasına neden olur.

Belirttiğimiz bu durumlar sonucunda yapıda şu sonuçları görürüz.

  1. Betonarme temel içindeki demir donatısının korozyonu sonucu donatının kesit alanı küçülür ve yapının dayanımı azalır.
  2. Donatının korozyonu sonucunda pas artar. Yeterli pas payının bırakılmadığı kesitlerde betonun patlamasına neden olur. Betonun patlamasıyla paslanma artacağından yapının dayanımı zaman içinde azalır.
  3. Su içinde bulunan kimyasal maddeler betonun yapısında bozulmalara neden olur. Betonun kalitesinin düşmesi sonucunda donatı ile betonun birbirinden ayrılmasına neden olur.

Yapılarda Su ve Korozyona Karşı Alınacak Tedbirler

  • Suyun yapı elemanlarına etki etmesini önlemek için; yapı elemanlarının yüzeylerinin geçirimsiz bir tabaka ile kaplanması gerekmektedir.
  • Toprak üstü yapı elemanlarından cepheler, yağışların ve yoğunlaşan suyun; toprak altındaki yapı elemanları da zemin sularının etkisi altındadır.
  • Zemin sularının etkisi altında bulunan yapı elemanlarını korumak için alınması gereken ilk önlem zemin sularını yapıdan uzaklaştırmaktır. Bunun için de bina çevresinde ya da toprak altında drenaj sistemi oluşturulmalıdır. Daha sonra betonarme elemanların yüzeylerine geçirimsiz tabaka oluşturacak yalıtım malzemesi ile yalıtım yapılmalıdır.
  • Toprak üstü cephelerin su yalıtımı için de çeşitli sistemler uygulayarak yapıyı koruma altına alabiliriz.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım