Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Malzeme » Compact Laminat Giydirme Cephe Sistemleri

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Compact Laminat Giydirme Cephe SistemleriCompact Laminat (Masif Laminat); termosetting reçine emdirilmiş çok sayıda craft tabakalarının ön ve arka yüzeyine melamin esaslı dekor tabakasının gelmesiyle yüksek ısı (150°C) ve basınç (100 bar kg/cm2) altında preslenmesi sonrasında meydana gelen homojen cephe giydirme levhalarıdır.

Avusturya menşeli MAX Compact Laminat Paneller ISO 9001 ve ON CERT/EN 438 standartlarında CGF kalitesiyle üretiliyor.

Compact Laminat cephe kaplama sistemi ile giydirilmiş binalarda, bina yüzeyi ile kaplama tam olarak ayrıldığından, maksimum düzeyde havalandırma sağlandığı gibi, rutubet, ısı kaybı ve ısı farklılıkları da önlenmiş oluyor.

Geniş renk ve desen seçeneği ile metal ve kompozit türevi diğer giydirme cephe levhalarına oranla daha esnek ve yaratıcı çözümler sunuyor.


 
Yarı havalandırmalı giydirme cephe sistemleri kategorisine giren sistem, temel olarak uygulama teknikleri açısından, malzeme kalınlığına bağlı olarak 4 grupta toplanıyor.

1. Yapıştırma Sistemi (6 - 8 mm panel için)
2. Agraflı Askı Sistemi (8 -10 mm panel için)
3. Perçinli Sistem (6 - 8 mm panel için)
4. Yalıbaskısı Sistemi (4 - 6 mm panel için)

1. SikaTack Panel Yapıştırma Sistemi
6 veya 8 mm et kalınlığındaki compact laminat panellerin, bina cephesine braketler vasıtasıyla monte edilmiş alüminyum T ve L profillere veya çelik profillere yapıştırılması şeklinde uygulanıyor. Panel kalınlığı tamamen iklim koşulları ile ilgili olup, paneller arasındaki derz boşlukları açık. Çatı parapetlerinde derzler plaka altından klape şeklinde kapatılarak derz üzerinden şeffaf silikon uygulaması yapılıyor. Derz aralığı mesafesinin panel kalınlığı kadar olması gerekiyor. Yapıştırma sisteminin ekonomik ve hızlı montaj avantajları dışında sağladığı en büyük olanak, 6 mm panelin bombelenme kabiliyetinden yararlanarak dairesel formda yapıştırma yapılabilmesi. Diğer uygulama sistemlerinde dairesel uygulama yapılamıyor. Altyapıda kullanılan alüminyum profiller dışında yapıştırma işleminde kullanılan tüm malzemeler SİKA ve İsviçre’de üretiliyor. Yapıştırma sistemi dünyada üretilen tüm dış cephe compact laminatları için geçerli değil, bu nedenle yapıştırma test raporu (yaşlandırma) istenmesi gerekiyor.2. Agraflı Askı Sistemi
8 veya 10 mm et kalınlığındaki compact laminat paneller için uygulanabilen mekanik montaj sistemi.
Bina cephesine düşeyde braketler vasıtasıyla bağlanmış alüminyum köşebent profillerine, yatayda özel kesitli alüminyum raylar monte ediliyor.

Compact laminat panellerin derz oluşturulacak kenarlarına derz çıtasının geçirilebilmesi için kanallar açılıyor. Panellerin arkasına takılan agraflar, ayarlı vidalar ile alüminyum raylara takılıyor. Derz aralarına 3 mm et kalınlığında compact laminat derz çıtası geçirilerek derzler kapatılıyor. Bu sistemin seçilmesindeki esas prensip derz aralıklarının kapatılması olanağı ve/veya iklim koşulları. Yapıştırma sisteme oranla daha pahalı, uygulama süresi ve işçiliğin yarı yarıya arttığının unutulmaması gerekiyor .

3. Renkli Perçin Sistemi
6 veya 8 mm et kalınlığındaki compact laminat paneller için uygulanabilen yarı görünür montaj sistemi. Diğer sistemlerde olduğu gibi alüminyum altyapıya panellerin özel renkli perçinler vasıtasıyla montajından oluşuyor. Stadyum veya benzeri geniş cepheli yüzeylerde tercih ediliyor. (Perçin başlarına takılan cap’ lerin algılanması zor.)


 

4. Yalıbaskısı Sistemi
Villa türü yapılarda kullanılan, 4 veya 6 mm et kalınlığındaki compact laminat paneller için uygulanabilen gizli montaj sistemi.

Compact Laminat Teknik Özellikleri
• UV ışınlarına karşı dayanıklılık,
• Atmosfer koşullarına dayanıklılık,
• Yangına karşı dayanıklılık,
• Darbe, çizilme gibi etkilere dayanıklılık,
• Asit yağmuru, hava kirliliği gibi etkilere karşı kimyasal dayanıklılık,
• Renk ve desen zenginliği,
• Bakım gerektirmemesi,
• ISO 9001 kalite sistemi,
• Sağlığa zararlı madde içermemesi,
• Estetik bir görüntü elde etme imkanı vermesi,
• Ekonomiklik, ileri teknoloji.

Compact Laminat paneller, ahşap esaslı malzeme kategorisine giriyor ve özellikle dış cephe uygulamasında deneyimli uzman bir firma tarafından yapılması kullanıcının seçim yaparken dikkat etmesi gereken bir nokta.


 
Türkiye’ye Suriye, Hindistan, İsrail, Çin gibi ülkelerden hiçbir norma uymayan compact laminatlar getiriliyor. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlar:

1. UV ışınlarına karşı solmazlık garantisinin süresi,
2. B1 Sınıfı yangın sertifikası,
3. Malzemenin çift yüzlü olması (her iki tarafınında dekor kağıdı kaplı olması),
4. Malzemenin yapıştırma sistem için test raporunun olması,
5. -80 ºC / +180 ºC ortam koşullarına mukavim olması,
6. GOST ve benzeri sertifikalara sahip olması, (dünyaca tanınmış saygın üniversitelerden temin edilen)
7. Türkiye ve dünyada uygulanmış çok sayıda örneğe sahip olması,


Meridyen Yapı, Türkiye genelinde tüm Denizbank ve Türkiye Finans Katılım Bankası şubelerinin renovasyonunu gerçekleştiriyor. Halen 157 şubede 13.300 m2 compact laminat uygulaması yapılmıştır.

ALINTI:www.meridianyapi.comingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım