Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Muhteşem Yapılar » Güney Asya’nın En Büyük Havaalanı

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Güney Asya’nın En Büyük Havaalanı

Kaynak: Suvarnabhumi Havaalanı Resmi İnternet Sitesi
Derleyen: Seda Eşkazan


Güney Asya’nın en büyük havaalanı, Eylül 2006 sonu itibariyle Bangkok’ta açıldı. 2005 yılı sonlarına doğru açılması hedeflenen Tayland’ın yeni havaalanı, ekonomik ve politik sıkıntılar, yapım sürecinde yaşanan aksaklıklardan ötürü uzun bir gecikme dönemi geçirdikten sonra Eylül ayı sonunda hizmete girdi. Yeni havaalanı, Bangkok’un 24 km doğusundaki Samut Prakarn bölgesinde, 3.200 hektarlık bataklık bir alan üzerine inşa edildi.


Yapımına 2002 yılının Ocak ayında başlanan uluslar arası havaalanının “The Golden Land” (Altın Bölge) anlamına gelen “Suvarnabhumi” adı Tayland kralı Bhumibol Adulyadej tarafından belirlendi. Bu ismin verilmesindeki en büyük amaç, yeni havaalanının Bangkok ve Tayland’ı havacılık ve hava taşımacılığında Asya’da bir merkez haline getirmesi ve stratejik önemini arttıracak olması.

Eski Havaalanı Oldukça Yetersizdi
Yeni havaalanının açılmasıyla birlikte sadece bazı iç hat uçuşları için kullanılmaya devam eden Bangkok’un eski havaalanı Don Muang, dünyanın 22. en yoğun ve güneydoğu Asya’nın en yoğun havaalanıydı. Yıllık ortalama 37 milyon yolcu kapasitesine ulaşmıştı.

Bugün istatistikler Tayland’a gelen yolculardan %80’inin Bangkok’a giriş yaptığını gösterdiği zaman, eski havalimanının yetersizliği daha da belirgin olarak ortaya çıkıyor.

Daha Donanımlı ve Yüksek Kapasiteli Yeni Bir Havaalanı…


Suvarnabhumi Havaalanı projesinin tamamlanan ve hizmete giren ilk bölümü, yıllık 45 milyon yolcu kapasitesine göre tasarlandı. Şu an eş zamanlı kullanılan 2 uçak pistiyle saatte 76 uçuş gerçekleştiriliyor ve yılda 3 milyon ton kargo taşıma kapasitesine ulaşılması bekleniyor. Ancak Tayland’ın yeni uluslararası havaalanı için ileriki dönemlerde iki yeni pist ilavesi yapılarak, 3 yılda bu sayının 60 milyon yolcuya, daha sonra da 100 milyona çıkarılması hedefleniyor.

Daha önce de birtakım havaalanı projelerine imza atmış olan “Murphy/Jahn Architecture” tarafından tasarlanan havaalanı, aynı zamanda içinde birçok “en”leri kapsıyor. 563.000 m² ile dünyanın en geniş yolcu terminallerinden biri, 4.000 m ile yine en uzun uçak pisti ve 132,2 m ile en yüksek kontrol kulesi.

Bunun yanında Suvarnabhumi Havaalanı içinde 190.000 m²’lik kargo terminali, 5.000 araç kapasiteli iki kapalı ve 1.100 araçlık açık otopark alanı, eş zamanlı gelen ve giden yolcu trafiğini önlemek için iki ayrı paralel araç hattı mevcut. Yeni havaalanında 600 odalı birinci sınıf bir otel de hizmet veriyor.

Dünyanın En Geniş Yolcu Terminallerinden Biri…

182.000 m²’lik bir alan üzerine inşa edilen ve çok katlı yapısıyla 563.000 m²’lik bir alana ulaşan yolcu terminali, dünyanın en geniş yolcu terminallerinden biri. Hem iç hem dış hat yolcularına aynı terminal binası hizmet veriyor.

Yapının ana malzemeleri çelik ve cam. Yolcu terminalinin üst örtüsü kafes çatı sistemi şeklinde tasarlanmış. Tasarımda en büyük amaç, tropikal iklime sahip bu bölgede güneşin kuvvetli etkisini azaltmak ve gölge alanlar yaratmak, buna bağlı olarak da havalandırma maliyetini düşürmek.

MJTA tarafından tasarlanan Suvarnabhumi Havaalanı projesine, Tayland’lı mimarlar tarafından getirilen tek eleştiri, Tay kültürünü yeteri kadar yansıtan elemanlar içermemesi yönünde olmuş ki bu sorun da yönetimin oluşturduğu bir komitenin çalışması kararıyla çözümlenmiş. Havaalanı projesinin uygun alanlarına, proje ekibiyle birlikte kararlaştırılarak, yerel kültür ve mirası yansıtacak elemanlar yerleştirilmiş.

Uçuşlararası Kısa Turlar…
Aktarmalı uçuşlarda yolcuların saatlerce havaalanında vakit geçirmemeleri için havaalanı çevresindeki yakın turistik bölgelere, 3–4 saatlik kısa turlar düzenlenecek. Suvarnabhumi Havaalanı’nın kurulduğu Samut Prakarn bölgesi ve yakın çevresinde, dünyanın en büyük açık müzesi, geleneksel Tayland’lı evleri, yine dünyanın en geniş timsah çiftliği ve hayvanat bahçesi gibi turistler için ilgi çekici alanlar yer alıyor.
Yeni Havaalanı, Yeni Ulaşım Hatları…

Yeni havaalanına Bangkok’un merkezinden ulaşımı sağlayan 5 ana karayolu güzergâhı mevcut. 11 şehir hatları otobüsü de havaalanına ulaşım için hizmet veriyor. Ayrıca havaalanı ulaşımı için oluşturulan ve yapımı süren yeni raylı sistemin, Bangkok’un şu an hizmet vermekte olan diğer tren hatlarıyla bağlantısı sağlanarak ulaşım olanaklarının arttırılması hedefleniyor.
Havaalanı Büyümeye Devam Edecek
Tayland’ın uluslararası havaalanı hizmete girdi ancak bir yandan genişlemeye ve büyümeye devam edecek. Proje, tamamlanan kısmıyla bile birçok ilklere sahip olmasına rağmen, kapasitesinin arttırılması için uzun süreli ve çok etaplı yeni bir yapım sürecine girecek. İlave edilecek yeni terminal binaları ve uçak pistleriyle birlikte uzun vadede Suvarnabhumi Havaalanı’nın yolcu kapasitesinin yılda 100 milyona ve yük taşıma kapasitesinin de 6,4 milyon tona çıkarılması hedefleniyor. Aslında bu büyüme projesindeki bir diğer gizli hedefte dünyanın en iyi ve büyük havaalanlarından birine sahip olan Hong Kong’u geride bırakmak.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım