Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » AutoCAD LT 2002 Kurulumu

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

AutoCAD LT 2002 Kurulumu


 

Kurulumdan Önce

Seri Numarası ve CD Key

Ürün paketlerinin üzerinde bulunan numaralara kurulum esnasında ihtiyaç duyulacaktır. Lütfen bu bilgileri kaydedip saklayın. Ürün yenilemelerinde veya ürünün tekrar kurulması durumunda bu numaralara tekrar ihtiyaç duyacaksınız.

Sistem Gereksinimi

AutoCAD LT’yi kurmadan önce, “AutoCAD LT Getting Started” klavuzundaki veya yazılım kutusunun üzerindeki sistem gereksinimi bilgisini kontrol edin ve kurulumu yapacağınız bilgisayarın bu özelliklere uygun olduğundan emin olun.

Readme.hlp

Ürün ile ilgili son dakika bilgilerini içeren bu dosya ürün CD’nizin kök klasöründe bulunmaktadır.

Kurulum ve Yetkilendirme Kısa Bilgisi

Microsoft Windows 2000, Windows ME, Windows 98, Windows NT 4.0 (SP 5 veya yukarısı) içindir.

 1. Açık olan bütün uygulamaları kapatın.
 2. Yazılım CD’sini CD-ROM sürücüsüne yerleştirin, kurulum işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Eğer kurulum işlemi otomatik olarak başlamamışsa 3. adıma gidin. Kurulum otomatik başlamışsa 6. adıma gidin.
 3. Start (Başlat) menüsünden Run (Çalıştır) komutunu seçin
 4. D:setup.exe yazın (D, CD-ROM sürücünüzün adresidir)
 5. OK’i seçin veya “Enter”a basın.
 6. Ekrandaki bilgilere göre devam edin.
Not: AutoCAD LT 2002’yi Windows 2000 işletim sisteminde kullanacak kullanıcıların, “Administrator” veya “Power User” haklarına sahip olmaları gerekir.

Kurulum detayları için ilerdeki bölümlere başvurun.

Kayıt ve Yetkilendirme

AutoCAD LT yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. AutoCAD LT 2002 yetkilendirme sihirbazının başlangıçta size göstereceği diyalog kutusundan “Authorize AutoCAD LT 2002” seçip “Next” ile devam edin ve sihirbazının sorularını yanıtlayın. Geçerli yetkilendirme kodunu, AutoCAD LT 2002 kurulduktan sonra 15 gün içerisinde girmeniz gerekir. Aksi takdirde yazılım, yetkilendirme kodunu girene kadar tekrar açılmayacaktır.

 • Tüm kullanıcılar, yetkilendirme sihirbazında gösterilen seri numarasına göre yetkilendirilirler. Bu seri numarası, kurulum sırasında girilen seri numarasıdır.
 • Yenileme yapan kullanıcılar, önceki sürümün seri numarası da kullanılarak yetkilendirilirler.
Yetkilendirme detayları için ilerdeki bölümlere başvurun.

AutoCAD LT’yi Kurmak

Bu bölüm AutoCAD LT’nin tek kullanıcılı versiyonunu kurmak veya yenilemek içindir.

Ön hazırlıklar:

 

 1. AutoCAD LT’yi kurmayı düşündüğünüz klasörün, Windows sistem dosyalarının olduğu klasörün ve sistem kayıtları klasörlerinin yazmaya karşı herhangi bir engeli olup olmadığını kontrol edin.
 2. Çalışan bütün uygulamaları kapatın.
 3. Sistemde aktif halde herhangi bir antivirüs yazılımı varsa pasif hale getirin.

AutoCAD LT’yi tek kullanıcıya göre kurmak:

 

 1. AutoCAD LT CD’sini CD-ROM sürücünüze yerleştirin.

  Kurma işlemi CD’yi takar takmaz otomatik olarak başlayacaktır. CD’yi yerleştirirken klavyeden “shift” düğmesine basarsanız otomatik başlatmayı iptal edebilirsiniz.

  Kurma otomatik olarak başlamazsa veya sizin tarafınızdan iptal edilmişse. Windows Start (Başlat) menüsünden Run (Çalıştır) komutunun seçilip d:setup yazılmasıyla kurma işlemi başlatılır.

 2. AutoCAD LT 2002 “Installation Wizard” (Kurulum Sihirbazı) sayfasından “Next” i seçerek devam edin.
 3. Autodesk yazılım lisans sözleşmesi Türkçe olarak görüntülenecektir. Bu sözleşmeyi kabul ediyorsanız “I_Accept” i işaretleyin ve “Next”i seçerek devam edin. Sözleşmeyi kabul etmediğiniz durumda kurulum işlemi iptal edilecektir.
 4. “Serial Number” diyalog kutusuna ürünün seri numarasını ve “CD Key”i girip “Next” ile devam edin.
 5. Kullanıcı bilgilerinin bulunduğu sayfadaki kullanıcı bilgilerini doldurup “Next” ile devam edin.
 6. Eğer bu kurulum AutoCAD LT’nin ilk kurulumu ise (yani ürün yenileme versiyonu değilse veya siz daha önce kurduğunuz AutoCAD LT’ye yeni özellikler eklemiyorsanız) “Next” ile 7.adımdan devam edin.

  Eğer sistemde daha önceden kurulmuş bir AutoCAD LT varsa (yani AutoCAD LT’niz yenileme versiyonu ise) iki seçeneğiniz vardır.

  • AutoCAD LT’yi ayrı bir dizine kurabilirsiniz.
  • Eski AutoCAD LT’nin bulunduğu klasöre kurabilirsiniz.
  AutoCAD LT’yi ayrı bir dizine kurarsanız, aynı makinada AutoCAD LT’nin eski sürümünüde çalıştırabilirsiniz. Bu özellik sadece AutoCAD LT’nin 98, 2000 ve 2000i olan sürümleri için geçerlidir.
 7. “Installation Type Page” (kurulum tipi seçimi) diyalog kutusundan istediğiniz kurulum seçeneğini işaretleyerek “Next” ile devam edin.
  • Typical
   • Program dosyaları (çalıştırılabilir dosyalar, menu dosyaları, araç çubukları, şablonlar, True Types Fontlar ve ilave destek dosyaları)
   • Örnek çizimler ve resimler
   • Destek dosyaları
   • Yardım dosyaları
  • Compact
   • Çalıştırılabilir dosyalar
   • Destek dosyaları
   • Yardım dosyaları
  • Custom
   • Kurmak istediğiniz bölümleri seçebilmenizi sağlar.
  • Full
   • AutoCAD LT’nin bütün bileşenleri
 8. Kurulum yapılacak dizinin gösterileceği bölümdür. “Next” ile devam ederseniz, kurulum “Destination” bölümünde gösterilen yere yapılacaktır. “Browse” ile sabit diskiniz üzerinde herhangi bir yer gösterebilirsiniz.
 9. “Start Installation” (Kurulumu Başlat) sayfasında “Next”’i seçerek kurulumu başlatmış olursunuz.
 10. Windows NetMeeting’in eski bir sürümü varsa bunu NetMeeting in 3.01 ile yenileme yapabilirsiniz. “Yes”i seçerseniz yenileme yapılacak, “No”yu seçerseniz NetMeeting yenilemesi yapılmayacaktır.
 11. Eğer “Typical” veya “Custom” kurulumda VoloView Express kurulumu dahil etmişseniz, VoloView Express kurulumu çalışır. “Yes” ile Volo View Express kurulumunu başlatabilir veya “No” ile Volo View Express’i kurmayı iptal edebilirsiniz. VoloView Express, DWF desteği ve “Publish to Web” özelliği için gereklidir.
 12. Kurulum tamamlanmış olur. “Finish” i seçin. “Read Me” dosyası açılacaktır.
 13. Bilgisayarınızı kapatıp yeniden açın.

AutoCAD LT’yi Kayıt Ettirmek ve Yetkilendirmek

AutoCAD LT yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. Bunun için önce yazılımınızı kayıt ettirmeniz, sonra da yetki kodu almanız ve bilgisayara girmeniz gerekir.

AutoCAD LT’yi başlattığınızda “Authorization Wizard” (Yetkilendirme Sihirbazı) görüntülenecektir. AutoCAD LT’yi hemen kayıt ettirebilir veya “Run” seçeneği ile kayıt işini daha sonraya bırakabilirsiniz. AutoCAD LT, yetkilendirme yapılana kadar 15 gün kullanılabilir. Kurulumdan 15 gün sonra yetkilendirme yapılmamışsa, AutoCAD LT’yi yetkilendirme kodunu girene kadar çalıştıramazsınız.

AutoCAD LT’yi Yetkilendirmek

 

 1. AutoCAD LT’yi çalıştırın
 2. “Authorization Wizard” (Yetkilendirme Sihirbazı) diyalog kutusundan “Authorize AutoCAD LT 2002” yi seçin “Next” ile devam edin.
 3. a. Yetkilendirme kodunu ilk kez isteyecekseniz:

  “Register and Authorize” seçip “Next” ile devam edin. Firma bilgilerini girip “Next” ile devam edin. Bu bilgilerin nasıl ulaştırılacağı bölümünden “Fax Request” i seçip “Next” ile devam edin. Faks metnini yetkili satıcınıza ulaştırın.

  b. Yetkilendirme kodunu almış iseniz:

  “Enter Authorisation Code” seçeneğini seçip “Next” ile devam edin. Yeni pencereye yetkilendirme kodunu girin.

AutoCAD LT’yi Yeniden Kurmak

AutoCAD LT kurulumunu iki yöntemle değiştirebilirsiniz:

 1. Program Add/Remove (ekle/kaldır) ile: Windows “Control Panel” (Denetim Masası), “Add/Remove Program” (Program Ekle/Kaldır) çalıştırıp AutoCAD LT2002’yi seçin, “Add/Remove” seçeneğini seçin, eklemek ve kaldırmak istediklerinizi işaretleyip devam edin.
 2. AutoCAD LT’nin yeniden kurulmasıyla: AutoCAD LT 2002 “Setup” diyalog kutusundan “Reinstall” seçeneğinin seçin kurulumu yeniden yapın. Bu seçenek sadece aynı CD’den daha önce kurulum yapılmışsa kullanılabilir.

AutoCAD LT’yi Kaldırmak

Windows “Control Panel”den “Add/Remove Program” komutunun çalıştırılıp AutoCAD LT 2002’yi seçin. AutoCAD LT 2002 “Setup” diyalog kutusundan “Uninstall” seçeneğini seçerek devam edin. AutoCAD LT’nin bütün program dosyaları kaldırılacaktır. Kurulumdan sonra oluşturulmuş dosyalar bu işlemle otomatik olarak kaldırılamazlar; bunların daha sonra sizin tarafınızdan silinmesi gerekir. AutoCAD LT 2002’nin başarılı bir şekilde kaldırıldığı mesajı geldikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden çalıştırın.

AutoCAD LT, Autodesk Inc.’in tescilli markasıdır ve tüm hakları Autodesk Inc.’e aittir.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım