Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » AutoCAD Mechanical Kurulumu

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

AutoCAD Mechanical Kurulumu

Kurulumdan Önce

Bu bölüm AutoCAD Mechanical'ın tekil kurulumu içindir. AutoCAD Mechanical’ın yüzer lisans kurulumu için, lütfen “AutoCAD 2002 Network Versiyonu Kurulumu” bölümüne veya AutoCAD Mechanical CD’sindeki D:netsetupsupportadlmdocsACAD_net-guide.htm dosyasına bakınız.

Seri Numarası ve CD Key

Ürün paketlerinin üzerinde bulunan numaralara kurulumu esnasında ihtiyaç duyulacaktır. Lütfen bu bilgileri kaydedip saklayın. Ürün yenilemelerinde veya ürünün tekrar kurulumu durumunda bu numaralara tekrar ihtiyaç duyacaksınız.

Sistem Gereksinimi

AutoCAD Mechanical’ı kurmadan önce, “AutoCAD Users Guide” klavuzundaki veya yazılım kutusunun üzerindeki sistem gereksinimi bilgisini kontrol edin ve kurulumu yapacağınız bilgisayarın bu özelliklere uygun olduğundan emin olun.

Readme.hlp

Ürün ile ilgili son dakika bilgilerini içeren bu dosya ürün CD’nizin kök klasöründe bulunmaktadır.

Kurulum ve Yetkilendirme Kısa Bilgisi

Microsoft Windows 2000, Windows ME, Windows 98, Windows NT 4.0 (SP 5 veya yukarısı) içindir.

 1. Açık olan bütün uygulamaları kapatın.
 2. Yazılım CD’sini CD-ROM sürücüsüne yerleştirin, kurulum işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Eğer kurulum işlemi otomatik olarak başlamamışsa 3. adıma gidin. Kurulum otomatik başlamışsa 6. adıma gidin.
 3. Başlat (Start) menüsünden Run (Çalıştır) komutunu seçin.
 4. D:setup.exe yazın ( D, CD-ROM sürücünüzün adresidir.)
 5. OK’i seçin veya Enter’a basın.
 6. Ekrandaki bilgilere göre devam edin.

Not:

 1. AutoCAD Mechanical’ı Windows 2000 işletim sisteminde kullanacak kullanıcıların, “Administrator” veya “Power User” haklarına sahip olmaları gerekir.
 2. AutoCAD Mechanical yazılımı, sistemde var olan AutoCAD 2000i ve AutoCAD 2000 yazılımlarının üzerine kurulacaktır.
 3. AutoCAD Mechanical yazılımı sistemde kurulu olan dikey Autodesk yazılımları (Autodesk Mechanical Desktop, AutoCAD Mechanical, Autodesk Architectural Desktop, Autodesk Land Desktop ve Autodesk Map) ile yan yana yüklenebilir.
 4. Eğer Windows 98 veya Windows ME işletim sistemi kullanıyorsanız ve elinizde varolan AutoCAD 2000i veya AutoCAD 2000 yazılımını AutoCAD 2002’ye yükseltmeyi düşünüyorsanız, öncelikle AutoCAD 2000i veya AutoCAD 2000 yazılımıların “Add/Remove Programs” komutunu kullanarak sisteminizden kaldırmanızı öneririz. AutoCAD’in eski sürümlerini sistemden kaldırmadan AutoCAD 2002’yi yüklemişseniz daha sonra eski sürümleri kaldırmayınız.

Kurulum detayları için ilerdeki bölümlere başvurun.

Kayıt ve Yetkilendirme

AutoCAD Mechanical yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. AutoCAD Mechanical yetkilendirme sihirbazının başlangıçta size göstereceği diyalog kutusundan “Authorize AutoCAD Mechanical” seçip “Next” ile devam edin ve sihirbazının sorularını yanıtlayın. Geçerli yetkilendirme kodunu, AutoCAD Mechanical yüklendikten sonra 15 gün içerisinde girmeniz gerekir. Aksi takdirde yazılım, yetkilendirme kodunu girene kadar tekrar açılmayacaktır.

 • Tüm kullanıcılar, yetkilendirme sihirbazında gösterilen seri numarası ve kullandığınız makina bilgilerine göre üretilen “Req Code” bağlı olarak yetkilendirilirler. Bu seri numarası, kurulum sırasında girilen seri numarasıdır.
 • Yenileme yapan kullanıcılar, önceki sürümün seri numarası da kullanılarak yetkilendirilirler.

Yetkilendirme detayları için ilerdeki bölümlere başvurun.

AutoCAD Mechanical'ı Kurmak veya Yenilemek

Bu bölüm AutoCAD Mechanical’ın tek kullanıcılı versiyonunu kurmak veya yenilemek içindir.

Ön hazırlıklar:

 1. AutoCAD Mechanical’ı kurmayı düşündüğünüz klasörün, Windows sistem dosyalarının olduğu klasörün ve sistem kayıtları klasörlerinin yazmaya karşı herhangi bir engeli olmadığını kontrol ediniz.
 2. Çalışan bütün uygulamaları kapatınız.
 3. Daha önceden kurulu olan “AutoCAD extension” yazılımlarını sistemden kaldırın.
 4. Sistemde aktif halde herhangi bir antivirüs yazılımı varsa pasif hale getiriniz.
 5. Sisteme “Administrator” hakları ile giriş yapın.

AutoCAD’i tek kullanıcıya göre kurmak :

 1. AutoCAD Mechanical CD’sini CD-ROM sürücünüze yerleştirin.

  Kurulum işlemi CD yi takar takmaz otomatik olarak başlayacaktır. CD’yi yerleştirirken klavyeden “shift” düğmesine basarsanız otomatik başlatmayı iptal edebilirsiniz.

  Kurulum otomatik olarak başlamazsa veya sizin tarafınızdan iptal edilmişse. Windows Start (Başlat) menüsünden “Run” (Çalıştır) komutunun seçilip d:setup yazılmasıyla yükleme işlemi başlatılır.

 2. “AutoCAD Mechanical Setup” (AutoCAD Kurulum Sihirbazı) sayfasından “Next” i seçerek devam edin.
 3. Autodesk yazılım lisans sözleşmesi Türkçe olarak görüntülenecektir. Bu sözleşmeyi kabul ediyorsanız “I_Accept”i seçin “Next” ile devam edin. Sözleşmeyi kabul etmediğiniz durumda kurulum işlemi iptal edilecektir.
 4. Seri Numarası diyalog kutusuna ürünün Seri Numarasını ve CD Key’i girip “Next” ile devam edin.
 5. Kullanıcı bilgilerinin bulunduğu sayfadaki kullanıcı bilgilerini doldurup “Next” ile devam edin.
 6. Eğer bu kurulum AutoCAD Mechanical’ın ilk kurulumu ise (yani ürün yenileme versiyonu değilse veya siz daha önce kurduğunuz AutoCAD Mechanical'a yeni özellikler eklemiyorsanız) “Next” ile 7.adımdan devam edin.

  Eğer sistemde daha önceden kurulumuş bir AutoCAD Mechanical varsa (yani AutoCAD Mechanical’ınız yenileme versiyonu ise) iki seçeneğiniz vardır.

  • AutoCAD Mechanical’ı ayrı bir dizine yükleyebilirsiniz.
  • Eski AutoCAD Mechanical’ın bulunduğu klasöre yükleyebilirsiniz.
 7. "Product Confirmation" penceresinden "AutoCAD Mechanical" veya "AutoCAD Mechanical Power Pack" seçimlerini yapın. "AutoCAD Mechanical Power Pack", "AutoCAD Mechanical" a ilave olarak Standart Parçalar kütüphanesini de kuracaktır.
 8. "Destination Folder" bölümünde kurulumun yapılacağı dizin gösterilir. "Browse" seçeneği ile sabit diskinizde başka bir adres gösterebilirsiniz. "Next" ile devam ederseniz. O anda gösterilen dizine kurulum işlemi yapılacaktır.
 9. “Installation Type Page” (kurulum tipi seçimi) diyalog kutusundan istediğiniz yükleme seçeneğini işaretleyerek “Next” ile devam edin.
  • Typical
   • Program dosyaları: Çalıştırılabilir dosyalar, menu dosyaları, araç çubukları, şablonlar, TrueTypes fontlar ve ilave destek dosyaları.
   • Internet Araçları: Destek dosyaları ve Volo View Express.
   • Fontlar: Shx Fontlar.
   • Veri tabanı: Dış veri tabanı araçları ve destek dosyaları.
   • VBA Desteği: Microsoft Visual Basic uygulama destek dosyaları.
   • “Bach Plotting” Toplu Çıktı Alma: Toplu çıktı alma uygulamaları ve destek dosyaları.
   • Örnekler: Örnek çizimler ve resimler.
   • Sözlük: İngilizce.
   • Yardım dosyaları: Elektronik yardım dosyaları.
  • Compact
   • Çalıştırılabilir dosyalar
   • Destek dosyaları
   • Yardım dosyaları
   • Lisans taşıma yöneticisi
  • Custom
   • Kurmak istediğiniz bölümleri seçebilmenizi sağlar.
  • Full

   “Typical” kuruluma ek olarak aşağıdaki unsurları da kapsar

   • Internet Araçları: Internet Destek Araçları
   • Örnekler: Visual Basic Örnekleri
   • Sözlük: Fransızca
   • Dokular: Fotogerçekci kaplamalar için malzeme dokuları
   • Öğreticiler: Visual Lisp dersleri
 10. “Start Installation” (Kurulum Başlat) sayfasında “Next”’i seçerek kurulumu başlatmış olursunuz.
 11. Windows NetMeeting’in eski bir sürümü varsa bunu NetMeeting in 3.01 ile yenileme yapabilirsiniz. “Yes”i seçerseniz yenileme yapılacak. “No”yu seçerseniz NetMeeting yenilemesi yapılmayacaktır.
 12. Eğer “Typical” veya “Custom” kurulum seçeneğinin VoloView Express kurulumu dahil edilmiş bir kurulum şekli seçmişseniz, VoloView Express kurulumu çalışır. “Yes” ile Volo View Express kurulumunu başlatabilir veya “No” ile Volo View Express kurulumunu iptal edebilirsiniz. VoloView Express, DWF desteği ve “Publish to Web” özelliği için gereklidir.
 13. Kurulum tamamlanmış olur. “Finish” i seçin. “Read Me” dosyası açılacaktır.
 14. Bilgisayarınızı kapatıp yeniden açın.

AutoCAD Mechanical’ı Kayıt Ettirmek ve Yetkilendirmek

AutoCAD Mechanical yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. Bunun için önce yazılımınızı kayıt ettirmeniz, sonra da yetki kodu almanız ve bilgisayara girmeniz gerekir.

AutoCAD Mechanical’ı başlattığınızda “Authorization Wizard” (Yetkilendirme Sihirbazı) görüntülenecektir. AutoCAD Mechanical’ı hemen kayıt ettirebilir veya “Run” seçeneği ile kayıt işini daha sonraya bırakabilirsiniz. AutoCAD Mechanical, yetkilendirme yapılana kadar 15 gün kullanılabilir. Kurulumdan 15 gün sonra yetkilendirme yapılmamışsa, yetkilendirme kodu girilene kadar AutoCAD Mechanical’ı çalıştıramazsınız.

AutoCAD Mechanical’ı Yetkilendirmek

 1. AutoCAD Mechanical’ı çalıştırın
 2. Yetkilendirme Sihirbazından “Authorize AutoCAD Mechanical” ı seçin “Next” ile devam edin.
 3. a. Yetkilendirme Kodunu ilk kez isteyecekseniz

  “Register and Authorize” seçip “Next” ile devam edin. Firma bilgilerini girip “Next” ile devam edin. Bu bilgilerin nasıl ulaştırılacağı bölümünden “Fax Request”i seçip “Next” ile devam edin. Faks metnini yetkili satıcınıza ulaştırın.

   

  b. Yetkilendirme kodunu almış iseniz.

  “Enter Authorisation Code” seçeneğini seçip “Next” ile devam edin. Yeni pencereye yetkilendirme kodunuzu girin.

AutoCAD Mechanical’ı Yeniden Kurmak

AutoCAD Mechanical kurulumunu iki yöntemle değiştirebilirsiniz:
 1. Program Add/Remove (Ekle/Kaldır) ile:Windows “Control Panel” (Denetim Masası), “Add/Remove Program” (Program Ekle/Kaldır) çalıştırıp AutoCAD Mechanical’ı seçin, “Add/Remove” seçeneğini seçin, eklemek ve kaldırmak istediklerinizi işaretleyip devam edin.
 2. AutoCAD Mechanical’ın Yeniden Yüklenmesiyle:AutoCAD Mechanical Setup diyalog kutusundan “Reinstall” seçeneğinin seçin kurulumu yeniden yapın. Bu seçenek sadece aynı CD’den daha önce kurulum yapılmışsa kullanılabilir.

AutoCAD Mechanical’ı Kaldırmak

“Windows Control Panel” den “Add/Remove Program” komutunun çalıştırılıp AutoCAD Mechanical’ı seçin. AutoCAD Mechanical Setup diyalog kutusundan “Uninstall” seçeneğini seçerek devam edin. AutoCAD Mechanical’ın bütün program dosyaları kaldırılacaktır. Kurulumdan sonra oluşturulmuş dosyalar bu işlemle otomatik olarak kaldırılamazlar; bunların daha sonra elle silinmesi gerekmektedir. AutoCAD Mechanical’ın başarılı bir şekilde kaldırıldığı mesajı geldikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden çalıştırın.

AutoCAD Mechanical, Autodesk Inc.’in tescilli markasıdır ve tüm hakları Autodesk Inc.’e aittir.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım