Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » AutoCAD 2006 Kurulumu

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

AutoCAD 2006 Kurulumu

 

Kurulumdan Önce

Bu bölüm AutoCAD 2006'nın tek kullanıcı lisansı kurulumu içindir. AutoCAD 2006'nın ağ lisansı kurulumu için, lütfen AutoCAD 2006 Network Versiyonu Kurulumu bölümüne veya "AutoCAD CD Browser" ekranındaki "Network Deployment" bölümüne bakınız.

 

AutoCAD Media Browser

Kurulum için AutoCAD 2006 CD'sini sürücüye yerleştirdiğinizde, karşınıza "AutoCAD Media Browser" uygulaması çıkar. Bu uygulama, yazılım kuruluşuyla ilgili tüm işlemler için giriş kapısıdır; yazılımın bilgisayara yüklenmesi, kurulum dokümantasyonlarına, yazılım yeniliklerine ve son dakika bilgilerine erişim için araçlar sağlar. Eğer bilgisayarınızda CD'den otomatik başlatma aktif ise, "AutoCAD Media Browser" CD'yi yerleştirdiğinizde otomatik olarak çalıştırılacaktır. Eğer CD'den otomatik başlatma aktif değil ise veya herhangi bir nedenle otomatik başlama gerçekleşmez ise, CD'nin kök dizininde bulunan SETUP.EXE dosyasını çalıştırın. "AutoCAD Media Browser" ekranı, aşağıdaki gibidir:

 

Seri Numarası

Ürün paketinin üzerinde bulunan seri numarasına kurulum esnasında ihtiyaç duyulacaktır. Lütfen bu numarayı kaydedip saklayın. Ürün yenilemelerinde veya ürünün tekrar kurulumu durumunda bu numaraya tekrar ihtiyaç duyacaksınız.

 

Sistem Gereksinimi

"AutoCAD Media Browser", "Install" sekmesindeki, "Stand-Alone Installation" seçip "Step 1 / Sytem Requirements" bölümünden sistem gereksinimi bilgisini kontrol edin ve kurulumu yapacağınız bilgisayarın bu özelliklere uygun olduğundan emin olun.

 

Readme.chm

Ürün ile ilgili son dakika bilgilerini içeren bu dosya "AutoCAD Media Browser", "Install" sekmesindeki, "Step 1 / Readme" bölümünde bulunur.

 

 

Microsoft Internet Explorer Gerekliliği

AutoCAD 2006, yardım sistemi ve diğer bazı özelliklerinin çalışabilmesi için Microsoft Internet Explorer 6.0 SP1 veya daha ileri sürümüne gerek duyar. AutoCAD kurulumu için Microsoft Internet Explorer önceden yüklenmiş olmalıdır. Eğer bu yazılım sisteminizde kurulu değilse, windows update ile Microsoft Internet Explorer 6.0 SP1 yazılımını bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

 

AutoCAD'i Kurmak

Bu bölüm AutoCAD'in tek kullanıcı lisansını kurmak veya yenilemek içindir.

 

Ön hazırlıklar:

 1. AutoCAD'i kurmayı düşündüğünüz dizinin, Windows sistem dosyalarının olduğu dizinin ve sistem kayıtları dizininin yazmaya karşı herhangi bir engeli olmadığını kontrol edin.
   
 2. AutoCAD yazılımı ile birlikte gelen ve bir çıkartma şeklinde paketin iç kapağında bulunan seri numarası, kurulum sırasında sorulacaktır. Eğer yükseltme (upgrade) lisansı kurulumu yapıyorsanız, satın almış olduğunuz önceki sürümün seri numarasına da ihtiyacınız vardır. Önceki sürümün seri numarasına, yazılımı çalıştırıp "Help / About" menüsünden ulaşabilirsiniz.
   
 3. Çalışan bütün uygulamaları kapatın
   
 4. Sistemde aktif halde herhangi bir antivirüs yazılımı varsa pasif hale getirin.
   
 5. Sisteme Administrator hakları ile giriş yapın.

AutoCAD'i tek kullanıcıya göre kurmak :

 1. AutoCAD CD'sini CD-ROM sürücünüze yerleştirin.

  Kurulum için kullanacağınız "AutoCAD Media Browser", CD'yi takar takmaz otomatik olarak başlayacaktır. CD'yi yerleştirirken klavyeden shift düğmesine basarsanız otomatik başlatmayı iptal edebilirsiniz.

   

  Kurulum otomatik olarak başlamazsa veya sizin tarafınızdan iptal edilmişse, Windows Start (Başlat) menüsünden Run/(Çalıştır) komutunun seçilip <CD_Sürücü>:setup yazılmasıyla yükleme işlemi başlatılır.
   

 2. AutoCAD Media Browser ekranında, "Install" sekmesinde bulunan "Stand-Alone Installation"ı seçin.
   
 3. "Step 1"de bulunan "System Requirements" ve "Graphics Card Driver Update" bölümlerine göz atın. Kapsamlı kurulum yönergeleri için "Quick Start to Stand-Alone Installation" dosyasına, son dakika değişiklikleri için "Readme" dosyasına başvurabilirsiniz.
   
 4. "Install sekmesinden "Step 2 / Install" u seçin. Eğer sistemde Microsoft Frame Net yazılımının SP1 i yüklü değil ise yazılım kurulumu başlatılamayacaktır. SP1 yüklü değil ise, AutoCAD 2006 CD sinden bu dosyayı yükleyebilirsiniz.

  "CD DriveBinacadFeuisupportdotnetfxNdp1.1sp1-KB867460-X86.exe"


   

 5. Açılan "Welcome to the AutoCAD 2006 Installation Wizard" diyalog kutusunu "Next" ile geçin.
   
 6. Autodesk yazılım lisans sözleşmesi İngilizce olarak görüntülenecektir. Bu sözleşmeyi kabul ediyorsanız "I_Accept" i seçin "Next" ile devam edin. Sözleşmeyi kabul etmediğiniz durumda kurulum işlemi iptal edilecektir.
   
 7. Seri Numarası diyalog kutusuna ürünün Seri Numarasını girip "Next" ile devam edin.
   
 8. Kullanıcı bilgilerinin bulunduğu sayfadaki kullanıcı bilgilerini doldurup "Next" ile devam edin.
   
 9. "Select Installation Type" bölümünden, AutoCAD'in bütün özelliklerini kurmak istemiyorsanız "Custom" seçeneğini işaretleyin. "Next" ile devam edin.
   
 10. "Install Options Tools" dialog penceresi ile, istenilen ek özelliklerin sisteme kurulması sağlanabilir.

  Express tools : AutoCAD için geliştirilmiş, çizim yardımcılarını içerir.

  DWF Publish : Çizimleri elektornik ortamda yayımlamak için kullanılır.
   

 11. Kurulum yapılacak dizinin gösterileceği bölüm ekrana gelecektir. "Next" ile devam ederseniz, kurulum "Destination" bölümünde gösterilen yere yapılacaktır. "Browse" ile sabit diskiniz üzerinde herhangi bir yer gösterebilirsiniz.
   
 12. "Options" sayfasında, LISP, PGP ve CUS dosyaları için "text editor" belirlenir. Varsayılan değeri "notepad.exe" dosyasıdır. Başka bir uygulama seçmek için "Browse" seçeneğini kullanın. "Product ShortCut" bölümünde "Display the AutoCAD 2006 shortcut on my desktop" seçeneğini seçerseniz AutoCAD 2006 yazılımının çalıştırılması için masa üstüne bir kısayol atanmış olacaktır. "Next" ile devam edin.
   
 13. "Start Installation" (Kurulum Başlat) sayfasında "Next"'i seçerek kurulumu başlatmış olursunuz.
   
 14. Kurulum tamamlanınca, "Finish" i seçin. "Read Me" dosyası açılacaktır.
   
 15. Eğer gerekirse, bilgisayarınızı kapatıp yeniden açın.

AutoCAD'i Kayıt Ettirmek ve Yetkilendirmek

AutoCAD yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. Bunun için önce yazılımınızı kayıt ettirmeniz, sonra da yetki kodu almanız ve bilgisayara girmeniz gerekir.

AutoCAD'i başlattığınızda "Authorization Wizard" (Yetkilendirme Sihirbazı) görüntülenecektir. AutoCAD'i hemen kayıt ettirebilir veya "Run" seçeneği ile kayıt işini daha sonraya bırakabilirsiniz. AutoCAD, yetkilendirme yapılana kadar 30 gün kullanılabilir. Kurulumdan 30 gün sonra yetkilendirme yapılmamışsa, yetkilendirme kodu girilene kadar AutoCAD'i çalıştıramazsınız.

 • Tüm kullanıcılar, yetkilendirme sihirbazında gösterilen seri numarası ve kullanılan bilgisayarın bilgilerine göre üretilen "Req Code" 'a bağlı olarak yetkilendirilirler. Bu seri numarası, kurulum sırasında girilen seri numarasıdır.
 • Yenileme yapan kullanıcılar, önceki sürümün seri numarası da kullanılarak yetkilendirilirler.

AutoCAD'i Yetkilendirmek

 

 1. AutoCAD'i çalıştırın
 2. Yetkilendirme Sihirbazından "Authorize AutoCAD 2006"yı seçin "Next" ile devam edin.
 3. a. Yetkilendirme Kodunu ilk kez isteyecekseniz

  "Register and Authorize" seçip "Next" ile devam edin. Firma bilgilerini girip "Next" ile devam edin. Bu bilgilerin nasıl ulaştırılacağı bölümünden "Other" 'ı seçip, oluşturulan formu yazdırın. Yazdırdığınız bu formu Yetkili satıcınıza ulaştırın! En kısa sürede yetkilendirme kodunuz size gönderilecektir.

  b. "Yetkilendirme kodunu almış iseniz "

  "Enter Authorisation Code" seçeneğini seçip "Next" ile devam edin. Yeni pencereye yetkilendirme kodunuzu girin.

AutoCAD'i Yeniden Kurmak

AutoCAD kurulumunu iki yöntemle değiştirebilirsiniz:

 1. Program Add/Remove (Ekle/Kaldır) ile: "Windows Control Panel" (Denetim Masası), "Add/Remove Program" (Program Ekle/Kaldır) çalıştırıp AutoCAD 2006'yı seçin, "Add/Remove" seçeneğini seçin, eklemek ve kaldırmak istediklerinizi işaretleyip devam edin.
 2. AutoCAD'in Yeniden Yüklenmesiyle: AutoCAD 2006 Setup diyalog kutusundan "Reinstall" seçeneğini seçin, kurulumu yeniden yapın. Bu seçenek sadece aynı CD'den daha önce kurulum yapılmışsa kullanılabilir.

AutoCAD'i Kaldırmak

"Windows Control Panel" den "Add/Remove Program" komutunu çalıştırıp AutoCAD 2006'yı seçin. AutoCAD 2006 Setup diyalog kutusundan "Uninstall" seçeneğini seçerek devam edin. AutoCAD'in bütün program dosyaları kaldırılacaktır. Kurulumdan sonra oluşturulmuş dosyalar bu işlemle otomatik olarak kaldırılamazlar; bunların daha sonra elle silinmesi gerekmektedir. AutoCAD 2006'nın başarılı bir şekilde kaldırıldığı mesajı geldikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden çalıştırın.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım