Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » AutoCAD 2008 Yenilikleri

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

AutoCAD 2008 Yenilikleri

 

Notasyon Ölçekleme

Eğer görünüm alanı bazında ölçekleme faktörlerini doğru ayarlayabilmeyi kafa karıştırıcı buluyorsanız, o zaman yeni notasyon ölçeklendirme özelliğini seveceksiniz demektir. İstediğiniz sonuca ulaşmak için yazı ve ölçülendirmelerde birden fazla katman kullanarak gruplar yaratmanıza gerek kalmayacak. Yeni notasyon ölçeklendirme özelliği ile notasyon nesneleriniz (yazı, ölçülendirme, balonlar, bloklar, nitelikler, taramalar gibi) , görünüm alanı ölçek faktöründen bağımsız olarak doğru boyutlarda görüntülenecek.

Yazı ve ölçülendirmeyi yaratıp, yeni notasyon ölçekleme faktörünü atadıktan sonra, her görünüm alanı için durum çubuğunda yer alan ölçek faktörünü belirlersiniz. AutoCAD tüm notasyon nesnelerini, yaratıldıkları ölçeğe uygun olacak şekilde otomatik olarak ölçekler. İşlem bu kadar basittir. Böylece birden fazla görünüm alanında aynı ölçülendirmeyi, görünüm alanının ölçeğinden bağımsız olarak, doğru ölçekte görürsünüz.

Görünüm Alanı Başına Katman Özellikleri

Kaç defa görünüm alanı özelinde katman özelliklerini belirleyebilmeyi istediniz? Artık farklı katmanlara geometriyi kopyalayıp, değişik görümün alanlarında o katmanları açıp kapamak gibi sıkıcı ve zaman alıcı işlemlere gerek kalmadı. Şimdi bir görünüm alanını çift tıklayabilir ve katmanların renk, çizgi tipi, çizgi ağırlığı ve çıktı stili gibi özelliklerini, sadece seçtiğiniz görünüm etkileyecek şekilde belirleyebilirsiniz. Katman yönetim diyalog kutunuza çok fazla kolon ekleneceğinden mi korkuyorsunuz? Korkmayın, çünkü sadece kullanmayı planladığınız kolonları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca basit sürükle-bırak işlemi ile, sık kullandığınız kolonları diyalog kutusunun solunda toplayabilirsiniz.

Tablo Zenginleştirmeleri

Microsoft® Excel® dosyasını AutoCAD’e getirip, gerçek bir bağlantı kurup, Excel dosyası değiştiğinde AutoCAD tablosu güncellense ve tam tersi de olsa güzel olmaz mıydı? Şimdi “Paste Special” komutu ilebunu gerçekleştirebilirsiniz: Excel tablosunu AutoCAD’e yerleştirmek için “Paste Link”i seçin. Eğer XLS dosyasında bir değişiklik olursa, veri bağlantısının değiştiği yolunda bir uyarı alırsınız ve tablonuzu güncelleyebilirsiniz. Ayrıca AutoCAD tablosunda yaptığınız değişiklikler de akılda tutulur – Excel dosyasındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde tablonuzu güncelleseniz bile.

Yazı Zenginleştirmeleri

Eğer yazılar birden fazla kolonda otomatik olarak yayılsaydı, hayat daha kolay olurdu. Şimdi, MTEXT komutunun dinamik kolon seçeneği ile bu mümkün. İstediğiniz sonuca ulaşmak için yazı formatlama cetvelini ve tutamakları kullanabilirsiniz. Güncellenen MTEXT komutu, aynı zamanda paragraf hizalaması, içerlek yazma ve boşluk ayarlarında daha fazla kontrol sunuyor. Bir ipucu daha: birden fazla satırdan oluşan blok nitelikleri yaratabilirsiniz. Bu komutları ve diğer yazı ile alakalı araçları, diğer sık kullandığınız 2B komutlar ile beraber, güncellenmiş ve özelleştirilebilen panoda bulabilirsiniz.

Çoğul Öncü Doğrular

Yeni MLEADER komutu, öncü doğrularda çok daha fazla kontrol getiriyor. Sadece öncü doğru yaratım sırasını (önce başı, önce sonu veya önce içeriği gibi) kontrol etmekle kalmıyor, aynı zamanda gerek olduğunda birden fazla öncü doğru da ekleyebiliyorsunuz. Öncü doğrular uygun şekilde hizalanmıyor mu? Yeni “Öncü Hizalama” aracı ile, öncüler otomatik olarak hizalanıyorlar – üstelik aralarındaki boşluğu da kontrol edebiliyorsunuz.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım