Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » Autocad 2009 Yeni Özellikleri

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Autocad 2009 Yeni Özellikleri

AutoCAD® yazılımı ile fikirlerinizi anlaşılır ve verimli şekilde hayata geçirin, görselleştirin ve dokümante edin. AutoCAD® 2009 ile verimliliği yeni bir seviyeye yükseltin. Yeni unsurlar ve fonksiyonlarla görevleri hızlandırın, komutları daha kolay bulun, daha hızlı öğrenin.

Autodesk, çalışma ortamının yeniden düzenlenmesine önem veriyor. Yeni ara yüz, pek sık kullanılmayan komutların kolayca bulunması ve her zamanki CAD görevlerinin daha hızla gerçekleştirilmesi için, kullanıcıların istekleri doğrultusunda geliştirildi. Böylece, tecrübeli kullanıcıların üretkenliği artacak ve yeni kullanıcılar da hızla üretken olacaklar.

AutoCAD yazılımının önceki sürümlerinden geçişi daha verimli bir şekilde yapabilmek için, yeni ara yüz, hiç olmadığı kadar genişletilebilir ve özelleştirilebilir hale getirildi. “Klas.k Çalışma Ortamı” seçeneği, öğrenmeyi kolaylaştırmak için, daha önceki menü ara yüzü ve araç çubuğuna erişimi sağlıyor.

Var olan iş pratiğinizi ekleyebileceğiniz AutoCAD 2009’un geliştirilmiş yeni kullanıcı ara yüzünün kullanım avantajları ile verimliliğinizi bir üst seviyeye çıkabilirsiniz. Tümleşik-bedelsiz Autodesk® Design Review yazılımını kullanarak, elektronik görüntüleme, işaretleme yapabilir ve tasarımlarınızı düzeltebilirsiniz, herhangi bir yerdeki herhangi birini yeniden gözden geçirme sürecine dâhil edebilirsiniz.

Yeni Özellikler :

Komut Şeritleri

Komut şeritleri arayüzü, komutlara erişmek için gerekli adımları azaltarak, çizim üretkenliğinin artmasına yardımcı olur. Şerit ara yüz komut seçeneklerini kısa görsel formatta gösterir böylece yapacağınız işin komutlarını kolayca seçebilirsiniz. Uygulamalar arası geçiş şimdi daha çabuk ve sezgisel.


ViewCube ve SteeringWheels Unsurları

ViewCube™ unsuru, AutoCAD içindeki bir yüzey veya katı modelin döndürülmesi ve konumlandırılmasını sağlayan etkileşimli bir araçtır. Küpün yalnızca köşe, kenar veya yüzeyini seçerek, modeli hızla önceden belirlenen konuma getirebilirsiniz. Modeli herhangi bir yönde döndürmek için ViewCube’ü tıklayın ve tutun. ViewCube ekranda sabit konuma geldikten sonra, bir bakışta konumlandırmayı sağlar. ViewCube, Autodesk ürünlerinde, 3 boyutlu modellerle çalışırken çok kullanacağınız bir araç olacaktır. Ayrıca orbit (yörünge) komutuna hızlı erişim izni vermek için SteeringWheels™ aracı, Pan, Center ve Zoom komutlarına hızlı erişim sağlar. Model üzerinde bir gezinti yaratma ve kaydetmesine yardım etmek için, walk-through komutları ekleyebilmeniz amacıyla SteeringWheels aracı yüksek oranda özelleştirilebilir durumdadır.


 

 

 

Menü Görüntüleyicisi

Farklı dosyalarla çalışmak ve gözden geçirmek, artık çok zaman alan ve sıkıcı bir süreç olmaktan çıktı. Yeni menü görüntüleyicisi size, dosyaları gözden geçirme ve küçültülmüş resimleri inceleme imkânı verir ve de dosya büyüklüğü ve yaratıcısı hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Ayrıca, son kullanılan dosyaları başlığa, tarihe ve isme göre düzenleyebilirsiniz.
 

Eylem Kaydedici

Yeni Eylem Kaydedici bir CAD yöneticisinin yardımı veya tecrübesine gerek duymaksızın tekrarlayan görevleri otomatikleştirerek, üretkenliğin artmasına ve zaman kazanmanıza yardımcı olur. Bir görevi hızlıca kaydedip, giriş için yazılı iletileri ve istemleri ekler ve sonra kaydedilen dosyaları çabucak seçip yeniden çalıştırabilirsiniz.

Katman Diyalog Kutusu

Yeni katman diyalog kutusu katman özelliklerinin yaratılması ve düzenlenmesini daha hızlı ve hatasız yapar. Yapılan değişiklikler çizime anında yansıtılır. Diyalog kutusundaki sütunlar, içerdikleri bilgi veya başlıklar yeniden boyutlandırılabilirler. Başlık ve içeriklerinin kesilmesinden kaçınmak için, kolonlar artık birbirlerinden ayrı olarak boyutlandırılabiliyorlar. Geri kalan kolonlar arasında kaydırma yapabilmeniz için, kolonlar, birbirinden bağımsız sabitlenebiliyorlar. Katman adını kolayca kaydırabilmek gibi işler için, bir kolonu, sabitlenmiş bir diğer kolona referans gösterebilirsiniz. 

Hızlı Özellikler “Quick Properties”

Kolayca özelleştirilebilen “Quick Properties” menüsü, özel kullanıcılar ve projeler için nesne özelliklerine erişim adımlarını azaltarak verimliliğinin arttırılmasında yardımcı olur.
 

Hızlı Bakış

“Quick view” özelliği dosya isimleri yerine, dosyaların küçültülmüş resimlerini kullanır. Böylece doğru çizim dosyalarının daha çabuk açılmasını sağlar ve yanlış resim dosyası açarak kaybedilen zamanı azaltıringilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım