Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » 2 Boyutlu Projeden 3 Boyuta

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

2 Boyutlu Projeden 3 Boyuta

Çizdiğimiz projelerin pline ile çizilmiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir aksi halde işlemler uygulanamamaktadır.

3 boyutlu olarak çizeceğimiz projemizi seçtikten sonra "View Toolbar" seçeneğinden 3d views seçeneği altından "SW Isometric View(Güney Batı Bakış Açısı)" Bakış açısını seçiyoruz. Projemizin alttaki gibi görünmesi gerekiyor. Siz kendinize kolay gelen bakışaçısını da kullanabilirsiniz

Komut satırına "EXTRUDE" veya kısaltması olarak "EXT" yazıyoruz. Bu komut projemizin yukarıya yani "Z" eksenine doğru uzatılmasını sağlıyor. Komutu uyguladıktan sonra yükselteceğimiz objeyi seçiyoruz ve yükseklik belirtiyoruz. Ardından bize kaç derece ile yükselteceğimizi soruyor, eğer dik olacaksa "0" olarak bırakıyoruz. Genel olarak mimaride kat yükseklliği 280cm veya 300cm olarak esas alındığı için bizde 280cm kullanıyoruz.

Pencere ve kapı üstlerinde ise yükelttiğimiz kısmı yukarı kaldırmak için "MOVE" komutunu kullanıyoruz ve ne kadar yükselteceksek komut satırına yazıyoruz @0,0,200 tabii 200 sizin projenize verdiğiniz tavan yüksekliğine göre değişecektir. Yada diğer bir yol olarak değişik bakış açıları da kullanabilirsiniz fakat bu işiniz için zaman kaybı yaratacaktır.

Projeniz bittikten sonra eğer isterseniz altta kalan eski çiziminizi silebilirsiniz veya parçaları "UNION" komutunu kullanarak birleştirebilirsiniz. Ve işte projemiz tamamlandı elimizde artık 3 boyutlu bir mimari projemiz bulunmakta. İyi çalışmalar.


alıntıdır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım