Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » AutoCAD » AutoCAD 2007 ve Landsscape Objeleri

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

AutoCAD 2007 ve Landsscape Objeleri

AutoCAD’i ve onun RENDER özelliğini yoğun kullananlar, 2007 versiyonunda LandSCAPE nesneleri ile ilgili komutların kaldırıldığını görecekler. Gerçekten büyük bir kayıp gibi duran bu özelliğe aslında başka şekilde ulaşılabiliyor. Eren Pala’nın daha önce yazdığı Landscape Objects (Renderinize börtü böcek)… yazısında genel prensipler belirlenmişti. Öncelikle o yazıyı okumanızı ve sonra bu yazıya devam etmenizi öneririm.Örneğimizde bir eviye bataryasını ele alacağız. Eviye bataryasının resmi Şekil 1’de verilmiştir.

Şekil%201 
Şekil 1

Bu resmi ‘diffuse map’ olarak isimlendiriyoruz ve dosya ismini de buna uygun olarak batdif.jpg verdik. Batarya resminin etrafı dolu da olabilirdi. Yani bir dergiden taradığınız resimleri de kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey ana nesneye, ki burada bataryanın kendisi, yaklaşık hangi açıdan baktığımızdır. Çünkü daha önceki versiyonların aksine AutoCAD lanscape nesnelerinde olduğu gibi açı düzeltmesi yapmayacak. Bu sorunu malzemeyi kapladığımız yüzeyin, sahne açımıza göre açısını düzeltmekle aşacağız.

Şekil%202 
Şekil 2

Şekil 2’de ise ‘opacity image’ (donukluk resmi) olarak tanımladığımız maskeleme resmini görüyoruz. Bu resimin pixel boyutları bir önceki ile aynı olmalı. Bu resmin de dosya ismini batopa.jpg olarak veriyoruz. Donukluk resminin özelliği sadece iki renk kullanılmasıdır. Render yaparken, siyah renk olan bölgeler tam geçirgen, beyaz olan bölgeler de tam saydam olacaktır. Yani difuze resimde görmek istediğimiz bölgeleri opak resimde beyaz, diğer bölgeleri siyah yapıyoruz.
Resimlerimiz hazır olduğuna göre malzeme tanımına geçebiliriz. MAT komutu ile malzeme paletini açalım ve BATARYA isminde yeni bir malzeme tanımlayalım.

Şekil%203 
Şekil 3

Şekil 3’te de gördüğünüz gibi ‘Template’ özelliğini ‘Advanced’ olarak ayarlamamız gerekiyor. ‘Diffuse map’ olarak batdif.jpg dosyasını vereceğiz. Resmin ayarlarını şekil 4’te gördüğümüz gibi yapalım.

Şekil%204 
Şekil 4

Fit to object’ işaretli ve U/V = 1.0 olarak ayarlarımızı tamamlayıp bu ekrandan çıkalım ve aynı işlemleri ‘Opacity’ resmi için de yapalım. Artık malzememiz hazır olduğuna göre onu bir yüzeye atayabiliriz. Render işleminin sonunda Şekil 5’teki sonucu alacağız. Bataryanın arkasına ve önüne 3 boyut algılaması için birer tane daha yüzey ekledim. Bakış açısını da resmimize uygun olarak seçtim. Aksi yönden bakışta yüzeyi 90 derece ya da 180 derece döndürebilirsiniz.

Şekil%205 
Şekil 5
ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım