Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » İdeCAD Statik » Betonarme Hesaplar - İde CAD

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Betonarme Hesaplar - İde CAD

Kapsamlı betonarme hesapları Betonarme hesaplarının otomatik olarak yapılmasına olanak veren ideCAD® Statik, akıllı donatı seçimi algoritması ile mühendislerin işlerini büyük oranda kolaylaştırır. Tüm yapı elemanlarının donatı çaplarının özelleştirilebildiği programda, tablalı veya dikdörtgen kesitli kirişlerin ve iki eksenli eğilme etkisinde dairesel, eliptik, dikdörtgen ve poligonal kolonların betonarme hesapları, yönetmelik koşulları dikkate alınarak yapılır ve donatılandırılır. Kolonlarda 4 ayrı donatı yerleştirme tipinin belirlenebildiği, ayrıca her tip merdiven hesabının ve 6 tipin de detay çizimlerinin yapılabildiği program ile, kirişli/kirişsiz döşemelerin betonarme hesapları, döşeme boşlukları, noktasal ve çizgisel yükler dikkate alınarak; mantar plaklarda ise başlıklı/başlıksız/tablalı/tablasız dizayn edilerek yapılır.

Sürekli, tekil ve radye temellerin betonarme hesabı
Elastik zemine oturan kiriş teorisiyle sürekli temel hesabı, elastik zemine oturan plak teorisiyle kirişli radye temel, tekil temel hesabı ve çizimi de programla gerçekleştirilen işlemler arasında yer alır. Radye temel, kirişli radyenin yanı sıra düz plak şeklinde kirişsiz radye biçiminde, sürekli temel ve tekil temel kesitleri ise dikdörtgen veya trapez kesit şeklinde oluşturulabilir. Program sayesinde temel analizi yapılarak temellerin uç kuvvetleri bulunur ve betonarme hesabına otomatik aktarılır. Temel hesabında oluşan zemin gerilmeleri, tüm yüklemeler -deprem, sabit ve hareketli düşey, rüzgar, toprak- dikkate alınarak bulunur ve en olumsuz yükleme seçilerek, yönetmelik koşulları ile temel betonarmesi yapılır. Betonarme hesabında tüm donatılar, programda belirtilen şekilde otomatik seçilirler ve çizime aktarılırlar.

Bodrum perdeleri
Bodrum perdeleri dört düğümlü sekiz deplasmanlı levha olarak modellenir ve yapı global rijitlik matrisine eklenir. Düğüm noktalarında hesaplanan kuvvetler perde üst ve alt orta noktalara transform edilerek, betonarme hesabında kullanılacak olan uç kuvvetleri hesaplanmış olur.

Tünel kalıp sistemler
Taşıyıcı sistemi boşluklu veya boşluksuz perdelerden oluşan yapılar modellenebilir. Perdelerde ve kolonlarda düşey yük eksantrisitesinden meydana gelen etkiler dikkate alınır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım