Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Muhteşem Yapılar » En yüksek Mühendislik Harikaları

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

En yüksek Mühendislik Harikaları

1.

Burj Dubai

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


Burj Dubai („??? ???“, arab. „Dubai'nin Kulesi“) Dubai'de inşası devam eden tamamlandığında dünyanın en yüksek gökdeleni olacak gökdelendir. Yaklaşık 800 metrelik yüksekliğe sahip ve en az 160 katlı bir gökdelen olması beklenmektedir. Şu anda 141. kattadır (21Temmuz,2007).

21 Temmuz 2007 itibariyle kulenin yüksekliği onun yapıcıları tarafından 512.1 olarak rapor ediliyor.Toplam tamamlanmış 141 kat.Bu da gösteriyor ki Burj Dubai dünyanın en yüksek yapısı olan Taipei 101 (509 metre) ' i geçmiş durumda. Şubat 2007 de,Burj dubai dünyanın en çok katlı yapısı olan Sears Tower Sears Kulesi 'ni geçmişti. 22 Temmuz 'da BBC News 512 metre (1.680 ft) yüksekliğe ulaşan Burj Dubai'nin dünyanın en uzun yapısı olduğunu rapor etti.Oysa Kanada,Toronto'daki ,CN Kulesi'nin halihazırda 553 metre (1.814ft) yükseklik ile ayakta duran en uzun kalan yapı olmasına rağmen.

2.

Taipei 101

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


Taipei 101 (Çince: ??101 ya da ??101; okunuşu: Táibei Yilíngyi) Tayvan, Taipei şehri Xinyi [Hsinyi] semtinde bulunan dünyanın en yüksek gökdelenidir.

Gerçek adı Taipei Finans Merkezi dir., (çince: ????????; okunuşu: Táibei Guójì Jinróng Zhongxin). Taipai 101 denilmesinin sebebi 101 katlı yapı olmasından dolayıdır.

1999 yılında yapımına başlanan Taipei 101 2004 yılında tamamlanmıştır.

Yapının çatıya kadar olan yüksekliği 460 m'dir. En uç kısmına kadar olan yükseklik ise 509 m'dir. 91. katta yer alan teras sayesinde Taipei manzarasını rahatça izlemek mümkündür.

Taipei 101, Chang Yong Lee & Partners tarafından Çin geleneklerine göre Asya tarzı bir yapı olarak tasarlanmıştır.
3.

Petronas Kuleleri

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


Petronas Kuleleri, Malezya'da Petronas petrol holdingine ait ikiz kuleler. Toplam 452 m yükseklikle başkent Kuala Lumpur 'da gökyüzüne yükselirler.

1996 yılından, 2003 yılındaki Taipei 101 binasının inşasına kadar, birçok gökdelen listelemesinde, Dünya'nın en yüksek yapısı olarak kabul ediliyordu. Ancak en yüksek katı 378 m, çatısı 403 m olan bina için bu sınıflandırma çok tartışmalıdır. Zira bu her iki noktada da Sears Kulesi (412 m ve 442 m) daha uzun olduğu gibi, anten dâhil toplam yüksekliği ise 527 m'dir.

170.m yükseklikte 41 ve 42.ci katlar arasındaki çelik köprü ile kuleler birbirine bağlıdır. Köprü 2000 yılında kullanıma açılmıştır. Uzunluğu 58 m olan bu köprü 750 ton ağırlığındadır. Köprünün ziyareti için ücretsiz verilen o günün sabahı 8.30'da dağıtılır ve genelde 2 saat içinde hepsi tükenir. Kulelerin en uç çatısı ziyarete açık değildir.

Kuleler, birçok alış veriş merkezi, doğal bilimler müzesi "Petrosains" , bir senfoni orkestrası, bir sanat galerisi ve birçok büro için alan sağlamaktadır.

Kulelerden her biri 76 asansöre sahip olup, bunların 29 tanesi her seferinde 26 kişi taşıyan çift katlı asansörlerdir.İnşaat için 37.000 Ton çelik kullanılan yapıda 32.000 de pencere vardır.

Mimari tasarımı "César Pelli & Associates Architects" mimarlık bürosu yapmıştır. Büro bu işinde , daha önce yaptıkları kule projelerinde ki tecrübelerini kullanmıştır. Mesela bunlardan biri, inşası gerçekleşmeyen Chicago'da ki "Miglin-Beitler Skyneedle" projesidir. Her iki kule de eşit karakeristik özellikler gösterir. Mimar César Antonio Pelli, çelik, beton ve camdan islami mimariyi temel alan bir yapı meydana getirmiştir.

Kuleleri en güzel gören manzara, 421 m yükseklikteki Menara Kuala Lumpur'dendir (Manera Kuala Lumpur TV kulesi).Menara KL, bir tepenin üzerinde bulunduğundan, Petronas Kuleleri'nin de üstünden yükselir. Böylelikle buradan 2 devasa kuleye yukardan bir bakış sağlanır ki bu manzara geceleyin daha da etkileyicidir.

4.

Sears Kulesi

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


Sears Kulesi, Chicago'nun en yüksek ve dünyanın üçüncü en yüksek gökdelenidir.

Bina yüksekliği 442 metredir. Anten ile birlikte toplam yüksekliği 527 metredir.

1997 yılına kadar dünyanın en yüksek gökdeleni unvanına sahipken Malezya'da inşa edilen Petronas Kuleleri birinciliği ele geçirmiştir.

Toplam olarak 110 kattan oluşmaktadır. 85 metre uzunluğa sahip dünyanın en uzun anteni Sears Kulesi üzerindedir.

Bina çehresi siyah alüminyum ile kaplanmıştır. Bina toplam 16.100 pencereye sahiptir.

5.

Jin Mao Kulesi

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


Jin Mao Kulesi (çince: ????, Pinyin: Jinmào Dàshà, görkemli altın bina) Çin'in finans merkezi olan Şanghay'de yer almaktadır. 421 Metre yüksekliğe sahip ve 88 kattan oluşmaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinin en yüksek gökdelenidir.

1994 te başlayan inşa 1998 yılında tamamlanmıştır. Şu an dünyanın en yüksek 4. gökdelenidir.


6.

2. Uluslararası Finans Merkezi

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


2 Uluslararası Finans Merkezi 2 International Finance Center (kısaca "2 ifc"; Geleneksel Çince: ??????; Modern Çince: ??????; pinyin: Guójìjinróngzhongxin), Hong Kong Man Po Caddesinde 2000 yılında inşasına başlanıp 2003 yılında tamamlanmış, 415 Metre (1362 ft.) yükseklikle dünyanın 5. yüksek gökdelenidir.

Toplam 88 kattan oluşmaktadır.

Hong Kong şehrindeki en yüksek gökdelendir.

2 IFC, 2 katlı asansör sistemine sahiptir.

"Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı" filminde Lara Croft'u oynayan Angelina Jolie ve arkadaşı paraşütle 2 IFC'nin 88. katından atlamışlardır.

7.

CITIC Plaza

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


CITIC Plaza (China International Trade and Investment Corporation Plaza) 391 Metre yükseklikte Çin Halk Cumhuriyeti Guangzhou şehrinde yer alan gökdelendir.

1997 yılında tamamlanan CITIC Plaza Guangzhou şehrinin en yüksek gökdelenidir.

Mimarı Dennis Lau & Ng Chun Man Architects & Engineers (H.K.) Ldt dır.

Çatısı ile birlikte yüksekliği 322 Metredir.

Dünya sıralamasında dünyanın 6. yüksek gökdelenidir.


8.

Shun Hing Square

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


Shun Hing Square (Çince:????) Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shenzhen şehrinde bulunan, 384 Metre yüksekliğe sahip gökdelendir.

273.349m² İnşaat alanına sahip olan Shun Hing Square içerisinde İş Merkezleri ve Apartman Daireleri bulunmaktadır.


9.

Empire State Binası

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!

Empire State Building, New York'da bir gökdelen. Bina, Manhattan, Fifth Avenue'de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. Tam olarak adresi 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118 şeklindedir. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünya'nın en yüksek binası olan Chrysler Building'in bu unvanını elinden almıştır. Bina 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m'dir. World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya'nın en yüksek binası olarak kalmıştır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılınca, New York'un en uzun binası unvanını geri almıştır. Şu anda, anten yüksekliği ile 527 m olan Chicago'daki Sears Kulesi'nden sonra ABD'nin en yüksek ikinci binası olan Empire State Building, Dünya'da da tek başına yükselen en yüksek üçüncü yapıdır. Kışın, bazı günler, alt katlarının hizasında yağmur yağarken en üst katına kar yağdığı görülmüştür.

Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pennsylvania, Connecticut ve Massachusetts'dir. 1960'ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır. Bugüne kadar binayı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir. 1947 yılında manzara platformuna 3 m yükseklikte korkuluk yapılmıştır. Buna rağmen buradan, bugüne kadar 35 kişi atla..... intihar etmiştir. Toplam 74 asansör vardır.
Empire State kelimesi, New York eyaleti'nin lakabıdır.

Keops piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya camii 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Building'in inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiştir. Eski çağlarda çalışanların tamamına yakını köle olduğu için işten çıkmak gibi bir durum sözkonusu değildi.
10.

Çin Bankası Kulesi

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!


Çin Bankası Kulesi, (Çince:????, İngilizce: Bank of China Tower), Hong Kong'da yer alan gökdelendir.

11.

Rama VIII Bridge

Küçültülmüş Resim Büyütmek için Üzerine Tıklayın!Dünyanın en büyük köprülerinden biri olan Bangkok'taki Rama VIII Bridge 2.45 km uzunluğundadır Bangkokta çok önemli yeri olan bu köprü Taivan ekonomsi için büyük katı sağlamaktadır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım