Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Muhteşem Yapılar » En Büyük, En Uzun, En Yüksek…

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

En Büyük, En Uzun, En Yüksek…

İngiltere'de 18-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmekte olan Architecture Week (Mimarlık Haftası) kapsamında, The Guardian Gazetesi dünyanın en "uç" yapılarından bir seçki listesi hazırladı:

- Dünyanın en yüksek beş yapısı:
Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur, 1998, 88 katlı, 452m yüksekliğinde, mimarı Cesar Pelli; Sears Kulesi, 1974, 110 katlı, 442m yüksekliğinde, mimarı Bruce Graham (SOM); Jin Mao Yapısı, Shangai, 1999, 88 katlı, 421m yüksekliğinde, tasarım SOM'a ait; Uluslararası Finans Merkezi IFC, Hong Kong, 2003, 88 katlı, 415m yüksekliğinde, tasarım Rocco Design Ltd.'ye ait.

- Dünyanın en büyük barajı Çin'in Hubei bölgesinde Yangtze nehrine inşa edilmekte. Duvarı yaklaşık 183m yüksekliğinde ve inşası bittiğinde, baraj, her biri orta büyüklükte bir nükleer reaktöre denk olan 26 jeneratörden 18.200 megawatt'lık enerji dağıtabilecek. İki milyon kişi, oluşan baraj gölünden ötürü, başka bölgelere nakledildi.

- Pembroeshire'da bulunan St. Davis ise İngiltere'nin en küçük kenti.

- En yüksekten bungee jumping yapan kişi Yeni Zelandalı A.J. Hackett Yeni Zelanda'nın en yüksek yapısı olan Sky Tower Casino'dan, 180.1m'den atladı. Düşüşü, beton kaldırımın sadece 12 metre üzerinde son buldu.

- Dünyanın en büyük kilisesi Yamoussoukro, Ivory Coast'da bulunan Notre Dame de la Paix Bazilikası. 30.000m²'den fazla yüzölçümüne ve 158m yüksekliğe sahip.

- Dünyanın en uzun köprüsü 38,422km uzunluğu ile, ABD Louisiana'da Mandaville ve Metairie'yi bağlayan Second Lake Pontchartrain Causeway.

- Dünyanın en uzun tüneli, New York Batı Delaware su temin tüneli. 4,1m'lik çapı ile Rondout rezervinden Yonkers'daki Hillview rezervine kadar 169km'lik bir mesafeyi kat ediyor.

- Dünyanın en geniş pencereleri, Paris'te Rondpoint de la Défense'teki Endüstri ve Teknoloji Sarayı'nda bulunuyor. Çok fazla sayıda cam panelden oluşan üçlü pencere, 218m genişliğinde ve 50m yüksekliğinde.

- Dünyanın en geniş ahşap strüktürü, Sydney'deki Woolloomooloo Körfez Limanı (Woolloomooloo Bay Wharf). İskele, 400m uzunluğunda, 63m genişliğinde. 1912'de inşa edilmiş, bir otel ve marinayı barındırıyor.

- Dünyanın en büyük saray kompleksi, Pekin'deki Yasak Kent (1407-1420). 1911 yılına dek Çin İmparatorluğu'nun ikametgahı olan Yasak Kent, 74 hektarlık alanda 9.999 yapıdan oluşuyor.

- İtalya Milano'da 1865-1877 tarihlerinde inşa edilen Vittorio Emanuele Galerisi, dünyanın en eski alışveriş merkezi. Tasarımının Giuseppe Mengoni'ye ait olduğu yapı, adını İtalya'nın ilk kralından alıyor. Neo-klas.k yapının tasarımında, Londra'daki Crystal Palace'dan etkilenildi.

- Dünyanın en büyük çeşmesi, Singapur'da Suntec Kenti Varlık Çeşmesi. Dökme bronzdan 1.683,07m²'lik bir alana sahip olan çeşme, 1997'de inşa edildiğinde 6 milyon Dolar'a mal oldu.

- En kısa mesafeyi kat eden asansör , Japonya Kawasaki-shi'deki Okadaya More'un Alışveriş Merkezi'nde bulunan yürüyen bant. Düşeyde 83,4cm hareket eden bant, normal bir asansörün kat ettiği mesafenin yirmide biri kadar yol alıyor.

- İç mekandaki en yüksek şelale, 34,75m yüksekliğinde ve Detroit'de Uluslararası Merkez'in lobisinde bulunmakta.

- En geniş, uzun açıklıklı köprü, 503m eni ile Avustralya'da Sydney Liman Bölgesi Köprüsü. Üzerinde iki tren yolu hattı, sekiz şeritli otoyol, birer bis.klet ve yaya yolu bulunan köprü, resmi olarak 19 Mart 1932'de açıldı.
 ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım