Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Krediler & Mortgage » Mortgage faiz ve masrafları

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Mortgage faiz ve masrafları

Kredi kullanıldığı zaman, faiz dışında ödenmesi gereken kredi kullandırma ücreti, ekspertiz ücreti, dosya parası, istihbarat ücreti, avukat masrafı, sigortalar (bireysel yaşam sigortası, DASK (deprem sigortası), konut sigortası gibi birçok gizli masraf mevcuttur.

İşin karmaşık yanı bu masrafların bazıları her ay (sigorta masrafları gibi), bazıları bir defa kredi miktarı üzerinden yüzde olarak (kredi komisyonu gibi) bazıları da bir defaya mahsus kredi miktarından bağımsız sabit ücret olarak tahsil edilmektedir. (Avukatlık ücreti gibi) Finansal bilgisi olmayan bir tüketicinin bu masrafları nasıl karşılaştıracağını bilmesi çok zordur. Bu masrafların bankadan detaylı bir şekilde kredi kullanılmadan önce öğrenilmesi tüketici açısından çok önemlidir. Bu tip gizli masrafları ve detaylı açıklamalarını KrediPazarı sitesinde bulabilirsiniz.

Mortgage Faiz ve Masrafları


Mortgage alırken birçok vatandaş yanlış yapmakta, yalnızca bankaların reklam olarak ilan ettiği faiz oranlarını karşılaştırarak karar vermektedir. Oysa, faiz ödeyeceğiniz tek masraf değildir.
Mortgage masrafları dört ana kalemden oluşur.

1. Faiz

2. Alım ve satım masrafları
- Banka kredi kullandırma ücreti (kredi tahsis ücreti, komisyon olarak da adlandırılır.)
- Ekspertiz Ücreti
- Diğer: Dosya parası, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı

3. Sigortalar
- Bireysel Yaşam Sigortası
- DASK (Doğal Afet Sigortası)
- Konut Sigortası
- Taşınmaz mala ödemek zorunda kalacağınız diğer vergi ve aidatlar

Faiz: Mortgage aldığınız andan itibaren, alınan miktar üzerinden faiz işlemeye başlar. Faiz oranlarındaki küçük farklılıklar ödeyeceğiniz miktar üzerinde büyük oynamalara neden olur.  Örneğin 30 yıllık 100.000 YTL lik mortgage faiz oranı aylık %1 den %1,5'a çıkarsa toplam 172.250 YTL daha fazla faiz ödemiş olursunuz. Yalnızca %0,5 oranında küçük bir artışın nasıl bu kadar fark yarattığını kafadan hesaplamak mümkün değildir; hesaplayıcıları kullanmanız gerekir.

Alım ve Satım Masrafları: Ayrıca, mortgage ile taşınmaz mal almanın aşağıda belirtilen alım ve satım masrafları vardır.

o Banka kredi kullandırma ücreti bankadan bankaya değişmekte olup %1 - %3 civarındadır. Bu ücret bazı bankalarda pazarlığa tabidir. Bazı bankalar bu miktara ek olarak müşteriden dosya parası, istihbarat ücreti, başvuru ücreti, işlem ücreti ve avukat masrafı da istemektedirler.
o Emlakçı komisyonu da alıcı ve satıcıdan %1-%2 oranında alınır ve genellikle pazarlığa tabidir.
o Eksper raporu genellikle 300-650 TL arasında bir rakamdır.
o Alım satım vergileri ve tapu masrafları yaklaşık %0,15 dir ve en az belediye rayiç bedeli üzerinden alınır.

Sigortalar:
Bankanız taşınmaz mala Konut Sigortası ve DASK (Doğal Afet Sigortası) ve ayrıca size Bireysel Yaşam Sigortası yapılmasını da zorunlu kılabilir. DASK (deprem sigortası) zorunludur. Bankanız taşınmaz mala Konut Sigortası ve ve ayrıca size Bireysel Yaşam Sigortası yapılmasını da zorunlu kılabilir. Ek masrafları kaleminde en önemli etkenlerden biri bu sigorta primleridir.

Bireysel Yaşam Sigortası:
DASK ve konut sigortası yıllık olarak tahsil edilr, sigorta primleri yaşa, cinsiyete, konutun bulunduğu bölgenin deprem riskine ve konut fiyatlarına göre değişir.
Mortgage alırken yaptırılacak Konut, DASK ve Bireysel Yaşam sigortaları için maalesef gereksiz prim ödemeleri söz konusu olabilir. Devlet tarafından belirlenmeyen sigorta primleri sigorta şirketlerince, serbest piyasada özgürce belirlenmektedir. Bu nedenle, sigorta almadan karşılaştırma yapmalı ve yalnızca bankanızın önerdiği sigorta şirketiyle yetinmemelisiniz.

Vergi ve Aidatlar:
Mortgage ile de alsanız peşin de alsanız taşınmaz mal sahibi olduktan sonra da belli aidatlar ve vergiler ödemeniz gerekebilir. Aidatlar değişmekte olup, bina bakım ve tamir masrafları v.s. gibi kalemlerden oluşur. Ayrıca taşınmazların belediyelere ve maliyeye ödenmesi gereken yıllık vergileri vardır (emlak vergileri gibi). Bu vergi ve aidatları yaklaşık olarak hesaplamalı ve ödeme gücünüzün yettiğine emin olmalısınız.

Kaynak:
www.KrediPazari.com

 bütün bu ayrıntılar o kadar çok ki işin içinden çıkmak mümkün değil. bi şey hesaplıyorum, tamam diyorum. bankada başka bi şey söylüyolar. açıkcası kredi kullanmaya korkuyorum. kime güveneceğim belli değil. http://www.doktormortgage.com/ diye bi yer buldum. hesaplama falan yapıyorum. bu sefer de bankaların masraflarıi, farklı uygulamaları işi zora koşuyo. valla ne yapacağımı bilemedim

 

metesey bana yardımcı olursa sevinirim. bunları nasıl hesaplıycaz, ne yapıcaz bi yol gösterin lütfen

Sayın engine;

          Öncelikle bu işi web siteleri aracılığı ile yapmak yerine, bankalarla bire bir görüşerek yapmalısınız. Çünkü web siteleri belirli bir motor(program) kullanarak bu hesapları yapıyorlar fakat genelde bu işlemi yaklaşık olarak yapıyolar veya bankadaki son faiz oranlarını güncellemeden yapmış oluyorlar. Aldığın hesap sonuçları ile bankaya gittiğin zaman inkısar-ı hayale uğruyorsunuz. En iyisi elinize bir kağıt kalem alıp bu işi sizin çözmenizdir. Belirli bir vade ve kredi tutarı belirleyin (Örneğin; 60 ay, 100bin TL) sonra bankaları gezin ve 100bin TL'yi 60ay vade ile sorun.

Ödemeleri ve Ödeme planlarını her banka için bu kağıda kaydedin;
-Peşinat nedir?
-Aylık ödeme nedir?
-Toplam ödeme ne olacaktır?
-Kredi masrafı nekadardır?
-Varsa başka masraflar

Sonra oturup, bu bilgileri karşılaştırın. Yine en son kararı siz verin!

cevabınız için saolun metesey. ancak ben dediğinizi kısmen yaptım. farklı fiyatlar arasından tercih yapıyorum. ancak bu sefer de birisi çıkıp bana aslında seçtiğim yöntem,in değil de başka bi yöntemin daha hesaplı olduğunu söylüyor

biraz karışık anlattım ama durum şöyle, bi banka birden fazla öneri sunuyo. toplamda elimde 10 öneri olsun. tanıdıklar olsun, uzman olduğunu söyleyenler olsun, herkes başka bi öneri de bulunuyo. hepsini dinlediğimde çoğu da mantıklı yorumlar gibi geliyo. neyi seçeceğimi karıştırıyorum

hani diycem ki şu adam bu bankaya taraf olduğu için öneride bulunuyo. ama adam bankanın sunduğu tekliflerden benim seçtiğimi değil de diğerini seçmemi söylüyor ısrarla. hani taraf da göremiyorum.

bu konuda pyasada tarafsız karşılaştırma nereden alabilirim? önceki mesajımda bi site ismi yazmıştım zaten. doktor mortgage bu iş için uygun mudur sizce? kendilerine başvurayım mı?

Olabilir onun yanında aşağıdaki siteyide inceleyin isterseniz...

www.kredipazari.com

 dediğiniz site hakkında sikayetvar.com da şikayet olduğunu gördüm. o yüzden doktor mortgage'ı seçicem. teşekkürler yine de. yazdıklarınız oldukça bilgilendirici. devamını da aynı istekle okuyacağımdan eminimingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım