Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Diğer » İnşaat Sektörünün Sorunlari ve Çözüm Önerilerimiz

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

İnşaat Sektörünün Sorunlari ve Çözüm Önerilerimiz

Kamu kesiminde inşaat sektörünün en önemli problemi kamu yatırımlarındaki kaynak yetersizliğidir. 1980 'li yıllardan bu yana kamuda yatırım ödenekleri sürekli azalmış ve kamu yatırımlarında duraklama sonucunu getirmiştir. 1980 'li yıllarda kamu yatırım ödenekleri GSMH’nın % 4,5 seviyesinde iken her sene küçülmüş ve halen % 2’nin altına düşmüştür. Yani reel olarak kamu yatırım ödenekleri 1980’den bu yana % 50 den daha fazla azalmıştır.

Şu anda ihalesi yapılmış sulama, baraj, karayolu, liman, kanalizasyon, içme suyu gibi büyük projelerin inşaatlarının mevcut bütçe ödenek şartları ile ortalama yaklaşık 20 yıldan önce bitirilebilmesi ise mümkün değildir. Bu ortalama süre içinde, tarım sektörüne ayrılan ödeneklerin yıllar içinde gösterdiği düşüş nedeniyle 30 yılda, enerji sektörü yatırımlarına ağırlık verilmiş olması nedeniyle de bunların 10 yılda tamamlanabildiğini ayrıca belirtmemiz gerekmektedir. Belirtilen sürelerin 2003 yılında çok daha düşük ödenek verilmesi sebebiyle özellikle tarım projelerinin yarım asrı bulan bir sürede tamamlanabileceğini bir kez daha vurgulamak gereklidir.

Bu derece uzun yıllarda bitirilebilecek yatırımlar ülkemiz ekonomisine çok pahalıya mal olmaktadır. Bu durumun sebep olduğu diğer olumsuzluklara yukarıda ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

Yatırımlar, ülke kalkınmasının en temel unsurudur. Özellikle, altyapı yatırımlarının yavaşlatılması veya bazılarının durdurulmasının bedelini ülke ekonomisi mutlaka çok ağır şekilde ödemektedir. Başlanmış olan projelerin bu kadar uzun senelerde tamamlanmasına ülkemiz ekonomisinin tahammülü yoktur. O halde bu projelerin kısa sürede bitirilerek ekonomiye kazandırılabilmeleri için iç ve dış kaynak yaratılması zaruridir.


Geniş ölçekte bakıldığında, kamu yatırımlarındaki azalma sadece bir inşaat sektörü sorunu değil ülkenin geleceğinin nasıl biçimlenebileceğinin de sorunudur. Altyapının sağlanmasında birikecek eks.klikler ekonomimiz ve sosyal gelişmemiz için büyük engeller yaratacak, gelecek nesiller pahalı faturalar ödemek zorunda kalacaktır .


Taahhüt sektörü içinde bulunduğu bu zor durumda, ayrıca yapı maliyetinin enflasyon oranı üzerindeki artışını, kredi ve banka teminatı sıkıntılarını, kamu ihale sisteminin idari ve mali sorunlarını sürekli olarak yaşarken, birdenbire ekonomik krizlerle karşılaşmıştır. Bu nedenle uğradığı şok ve içine düştüğü bunalım diğer sektörlerin genelde hissettiklerinden çok daha fazladır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım