Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Diğer » Kamulaştırmadan kaynaklanan sorunlar

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Kamulaştırmadan kaynaklanan sorunlar

İnşaat faaliyetlerinin sağlıklı yürütülebilmesinin koşullarından birini, inşaat sahasındaki arazilerin kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmış olması oluşturmaktadır.

Uygulamada, bu çeşit araziler kamulaştırılmakta, ancak bütçeye kamulaştırma bedellerine ait gerekli kaynak konulmadığı için, hak sahiplerine ödeme yapılamamaktadır. Bu ödemenin yapılamaması, inşaatın başlaması ya da devamında yükleniciye sağlıklı bir yer teslimine engel olmakta, bu da işin durmasına neden olmaktadır.

Kamulaştırma bedellerinin ödenmemesi, çok büyük projelerin gecikmesine sebep olmaktadır.

Özellikle, projenin, kısa sürede ve süratle tamamlanmasının büyük önem taşıdığı kredili işlerde, kamulaştırma bedeli nedeniyle yaşanan sıkıntılar kredinin kullanılamaması sonucunu dahi doğurmaktadır. Bu nedenlerle, kamulaştırma bedellerine bütçede mutlaka yer verilmelidir.

Ayrıca kamulaştırma konusunun ulusal bir sorun olmaktan çıkıp ülkemizin uluslararası yargı organları önünde çok ciddi tazminatlar ödemesine sebep olan kronik bir sorunu haline geldiği bilinmektedir.

Son çıkarılan kamulaştırma yasası da bu kapsamda büyük önem taşımaktadır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım