Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Yararlı Bilgiler » Makine ile Uygulanan Alçı Sıva Sistemleri

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Makine ile Uygulanan Alçı Sıva Sistemleri

Yüzeyin Hazırlanması
Makine sıva alçısı, tuğla, briket, gazbeton ve benzeri yüzeylere uygulanabilir. Uygulama yüzeyinde toz, yağ ve benzeri faktörler varsa yüzey temizlik maddeleri ile temizlenir. Düzgün yüzeyli tavanların sıva uygulamasından önce yüzey pürüzlendirilmeli veya harcın yapışmasını sağlayıcı bir malzeme ile astarlanmalıdır.

Harcın Hazırlanması
Uygun dozaj, sıva makinesinden çıkacak ilk karışımın 1 litrelik kaba alınıp dökülmesi ile meydana gelen yayılımın belirtilen çapa ulaşmasıyla elde edilir.

Uygulama Aşaması
Sıva yapılacak yüzeyin düzgünlük kontrolü yapılır, daha sonra her seferde sıva kalınlığı 1.5cm olacak şekilde uygulama yapılmalıdır. Bu kalınlığa göre kullanılan mastarın boyunu geçmeyecek aralıklarla anolar yerleştirilir. Sıva makinesi ile hazırlanan alçı harcı anolar arasına püskürtülür. Alüminyum mastar ile anolar referans alınıp, doldurulan yüzey düzeltilir. Harcın fazlası sıyrılarak alınır. Bu işlemden sonra yüzeydeki harç, olduğu gibi bırakılır ve diğer anoların dolgusuna geçilir. Sıva harcı, ön prizini yapmaya başlamadan önce yüzey mala ile perdahlanır. Yaklaşık 1saat sonra perdahlanan yüzeye su serpilir, yüzey trifil ile parlatılır ve mala ile perdahlanır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım