Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Şantiye » Hangi meslek (kim) kaç m2 şantiye şefliğini yapabilir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Hangi meslek (kim) kaç m2 şantiye şefliğini yapabilir?

 • İnşaat Mühendisleri
 • Mimarlar
 • Makine Mühendisleri
 • Elektrik Mühendisleri
  Bu 4 meslek gurubu 30.000 m2 ye kadar istedikleri kadar şantiyenin şantiye şefliğini yapabilirler. 30.000 m2'den büyük şantiyelerde ise sadece 1 adet şantiye şefliği yapmak kaydı ile şantiyenin büyüklüğü ne olursa olsun, yukarıdaki 4 meslek sahibi şantiye şefliği yapabilir, yani tek şantiyede m2 sınırı aranmaz.
 • Teknik Öğretmenler
  Onikinci fıkradaki yapılar hariç olmak üzere, Bakanlıkça belirlenen mimarlık hizmetlerine esas yapı sınıflarından birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yapılar ve bodrumları ile birlikte toplam beş katı ve yapı inşaat alanı 2000m2 (ikibin) yi geçmeyen yapılarda teknik öğretmenler meslek alanlarına uygun olarak şantiye şefliğini üstlenebilir.
 • İnşaat Teknikeri
 • Makine Teknikeri
 • Elektrik Teknikeri
  Onikinci fıkradaki yapılar hariç olmak üzere, Bakanlıkça belirlenen mimarlık hizmetlerine esas yapı sınıflarından birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yapılar ve bodrumları ile birlikte toplam beş katı ve yapı inşaat alanı 1500m2 yi (binbeşyüz) geçmeyen yapılarda teknikerler meslek alanlarına uygun olarak şantiye şefliğini üstlenebilir.


(12) Spor tesisleri, sinema, tiyatro, konser salonu, kongre merkezi, müze, eğitim kurumu, yurt, sağlık tesisi, haberleşme ve ulaşım tesisleri, itfaiye, karakol, kışla, cezaevi, enerji üretim ve dağıtım tesisleri, kuleler, ayaklı su depoları, hangar yapıları ile palplanşlı, kazıklı, ankrajlı iksa yapıları ve kazıları, Bakanlıkça belirlenen mimarlık hizmetlerine esas yapı sınıflarından ondördüncü fıkrada sayılanların dışındaki yapılarda ve kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan veya yaptırılan yapılarda, binanın kullanım amacına uygun olarak mimar veya mühendis unvanlı şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

Makina Resim Konstrükyon Teknikerlerinin hangi konuda yetkileri vardır

Merhaba ben inşaat teknikeriyim yaklaşık 1 ay önce bir şantıyede şantiyede şantiye şefi olarak başladım. Başlamadan önce Noterde 1 şözleşme imzaladım.Birkaç gün sonrada belediyeye gidip yapı ruhsata imza atım. Anlaşmamızda benim sigortamı yatıracaktı. fakat 1 ay sonra öğrendimki hiç sigortamı yatırmamış.bende o şantiyede şefliğimin düşmesini işverene arayıp söyledim. Tabi işverenin şantiyeden şefliğimi düşürürmü bilmiyorum.birde sözleşme yapmıştık bu sözleşme nasıl iptal etirebilirim? Benim bundan sonra o şantiyeden şefliğimin alınması için ne yapmam gerekiyor.

Bire ben bir başka ofiste çalışmaya başladım.burda sigortam başladı bunun bir sakıncası olurmu?

bu sorularımı ayrıtıl olarak açıklarsanız sevinirim...Teşekürler.

Sn Hseyin;

Noterde yapmış olduğunuz sözleşmenin bir fotokopisi mevcutmu elinde? Eğer yoksa yapı bilgilerini biliyormusun Ada - Pafta - Parsel vb...

1-Öncelikle notere gidip şantiye şefliğinden istifa etdeceğini söyleyeceksin, noterde yapmış olduğunuz sözleşmeyi bu şekilde iptal etmiş olacak, notere bu sözleşmeyi 3 yere göndermen gerektiğini söyleyeceksin. 1-Kendi adresinize 2-İşverenin adresine 3-ruhsatın bulunduğu belediyeye.

2-İki yerden sözleşmenin olması bir sıkıntı çıkarmaz, çünkü 15bin m2 ye kadar birden fazla şantiye ile anlaşma yapabileceğini bakanlık söylüyor, Mecbur her çalıştığın firmada SSK yapmak zorunda bu sebepten dolayı 2-3 yerden aynı anda sigortan olabiliyor.

Eğer isterseniz size bir adet şantiye şefliği istifa örneği gönderebiliriz.

yapı bilgilerini bilmiyorum.birde iş veren benim şantiyede şefliğimi düşürmeyi kabul etmese yani benim tek taraflı isteğimle bu şantiyede şefliğim düşermi. yapılan bu sıgortadan hangisi gecerli olur.

birde istifa örneğini gönderirseniz sevinirim

 

Tek taraflı istifa edebiliyorsun, işverenin notere gelmesine gerek yoktur.

Gün içerisinde de istifa örneği buradan paylaşacağım.

Bir soruda ben sorayım: Sözleşmede ücret kısmına ne yazmıştınız?

yaptığım hatalardan biride buydu mlasef ben sözleşmeyi okumadım ama aracı olan arkadaş 2350 bin tl demişti bunu niya sordunuzki.birde sorularımdan bitanesi yapılan bu sigortalardan hangisi gecerli olur.

Siz bu ücreti resmi olarak bankadan aldınız mı? Sanırım yok... Onun için işveren istifanıza itiraz edemeyecektir. Çünkü siz paramı alamıyorum diye dava açma yetkiniz bile bulunduğundan itiraz etmeyecektir. Sigortaların ikiside asgari ücretten yatırılıyorsa fark etmez herhangi biri sayılır, fakat biri normal maaşın üzerinden yatırılıyorsa en yüksek pirimli olan sayılır. 1 ay içerisinde birden fazla yerden sigortanın yatması sana bir kar veya zarar sağlamayacaktır, Çünkü sistem 1 aydan fazlasını kabul etmeyecektir ve buradan sosyal güvenlik kurumu kazanacaktır :)

YOK NE ELDEN NEDE BANKADAN HİÇBİR ÜCRET ALMADIM.

BİRDE BASINDAN İNŞAAT TEKNİKERLERİNİN ŞANTİYE ŞEFLİĞİ YAPAMAYACAKLARINI SÖYLEDİLER BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM...

Öyle birşey yok sadece 2012'den itibaren şantiye şefliği 5 şantiyeden fazla olmayacak, yani m2 limitin dolmamış olsada 6. şatiyeye şeflik yapılamayacak.

İsterseniz ekteki linki tıklayınız ve 2012 de çıkacak yönetmeliği baştan sona okuyabilirsiniz.

http://www.insaatim.com/index.php?pid=forum_detay&topik=569

 
Bu arada Şantiye Şefliği İstifaname Örneği İndirmek İçin Buraya Tıklayınız...

1   2   3  


ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım