Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Sektörden İpuçları » Konutta net ve brüt alan nasıl hesaplanır?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Konutta net ve brüt alan nasıl hesaplanır?

Bir dairenin ilk önce brüt alanın nasıl hesapladığından yola çıkılarak net alanı düşünmek gereklidir. Brüt alan dediğimizde duvarlar,balkonlar,hacimler,ıslak hacimler,kuru hacimler ve bütün dairenin dış konturları içine alan alanlardır. Net alan ise bu hacimlerin içinde duvar hariç odaların kullanım alanları, koridorlar, ıslak hacimlarin duvar hariç kullanım alanlarının toplamı olarak hesaplanır. Brüt alan içerisinde bazen hesaplamalarda projelerde dışardaki bir takım kısımlarda ilave ediliryani ortak hacim dediğimiz daireye ulaşımı sağlayan asansörler, merdiven boşlukları, yangın merdiveni gibi hacimlerde brüt alan hesaplamasına dahil edilir. Bundan dolayıdırki brüt alan ile net alan arasındaki fark sadece duvar kalınlıkları ve balkonlar değildir.

Kaynak: Uzman TV

Bir daireye ait brüt ve net alanların örnek proje üzerinde nasıl hesaplandığını görelim,

 

Tek blok üzerine bu projede, her katta 8 adet daire var biz burada 3 nolu dairenin brüt ve net alanlarını hesaplayacağız.

 

Duvarlar ve balkonlar hariç daire içi koridorlar, ıslak ve kuru hacimlerin toplam alanları 150 m2 dir ve bu alan dairenin net alanını göstermektedir.

 

Kırmızı ile gösterilen alan dairenin net alanının dışında duvarları, kolonları, havalandırma boşluklarını göstermektedir.
Mavi alan ise ortak mahal denilen tüm dairelerin ortak kullandıkları alanları göstermektedir. Asansör boşlukları, merdiven boşlukları, kat koridorları, yangın hollerini gösteren alandır.
Brüt alan hesaplanırken: Kırmızı alan + Mavi alan/8 ile hesaplanır. Buradaki 8 ortak mahalleri kullanan daire sayısını göstermektedir.
Örnekteki brüt alan: 160 m2 + 160 m2 / 8 = 180 m2 dir.

 

Not: Brüt  alan, net alanın yaklaşık 1,25 - 1,3 katı kadardır.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım