Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Peyzaj » Peyzaj nedir? Peyzajist nedir?

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Peyzaj nedir? Peyzajist nedir?

Peyzaj, Dış mekan tasarımları için, statik, yapı bilgisi, estetik, hidroloji, çizim tekniği ve dendroloji gibi konularda bilgi sahibi kişilerin yaptığı projelere peyzaj denir.

Peyzaj kendi içerisinde ikiye ayrılır.

1) iç mekan düzenlemesi nedir : bu peyzaj mimari olarak da adlandırılır. Bir binanın içn tasarımını yapar projelendirir buna iç mekan düzenlemesi denir.
2) dış mekan düzenlemesi nedir : binanın dışında kalan bahçeler, yollar, duvarlar, setler, tesisler, havuzlar gibi her türlü dış mekan düzenlemesini yapar.

http://www.insaatim.org/img/diger_img/peyzaj_nedir.gif

Tasarımı yapı bilgisi olan, estetik , çizim tekniği, dendroloji gibi bilgilere sahip kişiler yapar. Peyzaj bazen o kadar büyür ki bahçe değil birçok bahçe hatta kentsel konutlaşmalarda bile uygulanır. Peyzajı genel olarak dış mekan düzenlemesi olarak da bilmekteyiz.
Peyzaj işini yapan kişilere “peyzajist”  denilir. Peyzaj işinin proje kısmını yapan kişilere de “peyzaj mimari” denilmektedir.
Peyzaj işini herkes yapamaz. Bir mimar yada ziraat mühendisi yada bir orman mühendisi bu işi yapamaz. çünkü peyzaj, tanı, dendroloji ( ağar bilgisi), hidroloji, ekoloji, toprak ve botanik gibi bilgileri de içerir.
Ülkemizde üniversitelerimiz yeteri kadar peyzaj elemanı yetiştirebilmektedir. Bahçe düzenleme yada çevre düzenleme gibi işleri ne olursa olsun işlerimizi bu işte uzmanlaşmış olan kişiler yani “peyzajist” lara yaptırmamız daha sağlıklı olur. Örneğin bir proje yapılırken yapılacak projede 20 sene sonrası olacak olaylarında dikkate alınması gerekir. Yani bir ağacının 5 yılda kapladığı yer ile 20 yıl sonra kapladığı yer aynı olmayabilir. Bu yüzden bazı kişiler bu tür konularda sıkça hata yaparlar. Oysa peyzajistler bir mekanı peyzaj yaparken ileriki yılları düşünerek bir ağacın ne kadar boylanacağını ne kadar mekan kaplayacağı , ağaçların birbiri ile nasıl uyum sağlayacağını hesaplar ve bunu bugün düşünür, uygular.
Bu Yüzden işimizi mutlaka peyzajistlere yaptırmalıyız. Bugün memnun olabiliriz. Ama yarın ne olacağı hiç belli olmaz. peyzajist olmayan kişilerin yaptıkları mekanlarda ileride uyumsuzlukların oluşacağından emin olabilirsiniz.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım