Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Şantiye » Şantiye Şefliği 2012

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

Şantiye Şefliği 2012

Şantiye şefliği yönetmeliği

             (1) Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması şarttır.

             (2) Şantiye şefi; yapım işinin konusu, niteliği, büyüklüğü, imalâtın özel ihtisas gerektirip gerektirmediği de gözetilerek belirlenir.

             (3) 5 inci maddenin ikinci fıkrasındaki yapılar hariç, yapı ruhsatına tabi tüm yapılarda şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

             (4) Yapı müteahhidi, bu maddedeki şartları haiz olması halinde şantiye şefliğini üstlenebilir. Bu durumda ayrıca şantiye şefi bulundurma şartı aranmaz.

             (5) Şantiye şefi, görev yaptığı ilin sınırları dışında başka bir ilde görev üstlenemez ve bu Yönetmelikte belirtilen toplam m2 sınırları aşılmamak kaydıyla aynı anda en fazla beş ayrı yapım işinin şantiye şefliğini üstlenebilir.

             (6) Şantiye şefi, yapı müteahhidi adına, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak,  mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur.

             (7) Şantiye şefi,  inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılmasından sorumludur.

             (8) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz.

             (9) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve kusurları, öneri ve önlemleri belirlemek, yapı müteahhidine rapor etmek ve şantiyede görev alan ilgili kişilere bildirmekle yükümlüdür. Raporda yer alan hususların yerine getirilmemesinden yapı müteahhidi sorumludur.

             (10) Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur.

             (11) Şantiye şefi görev aldığı yapım işine dair yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesini imzalamakla yükümlüdür.

             (12) Spor tesisleri, sinema, tiyatro, konser salonu, kongre merkezi, müze, eğitim kurumu, yurt, sağlık tesisi, haberleşme ve ulaşım tesisleri, itfaiye, karakol, kışla, cezaevi, enerji üretim ve dağıtım tesisleri, kuleler, ayaklı su depoları, hangar yapıları ile palplanşlı, kazıklı, ankrajlı iksa yapıları ve kazıları, Bakanlıkça belirlenen mimarlık hizmetlerine esas yapı sınıflarından ondördüncü fıkrada sayılanların dışındaki yapılarda ve kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan veya yaptırılan yapılarda, binanın kullanım amacına uygun olarak mimar veya mühendis unvanlı şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

             (13) Mimar veya mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üslenebileceği işlerin toplamı 30.000m2 yi geçemez.  Ancak yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde 30.000m2 yi geçmeme şartı aranmaz.

             (14) Onikinci fıkradaki yapılar hariç olmak üzere, Bakanlıkça belirlenen mimarlık hizmetlerine esas yapı sınıflarından birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yapılar ve bodrumları ile birlikte toplam beş katı ve yapı inşaat alanı 2000m2 yi geçmeyen yapılarda teknik öğretmenler, 1500m2 yi geçmeyen yapılarda ise teknikerler meslek alanlarına uygun olarak şantiye şefliğini üstlenebilir.

             (15) Mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde, şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.

Dikkat Etmeniz Gerken Noktalar!
1-  madde (11) de yer alan Şantiye şefi görev aldığı yapım işine dair yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesini imzalamakla yükümlüdür.
2- madde (15) de yer alan şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.

ÖZETLE; ŞANTİYE ŞEFİ (B-2 GRUBU)İŞ DENEYİM BELGELERİ ARTIK - ÇIKARILAMAZ- HALE GETİRİLMİŞTİR.

TEK BAŞINA "11.FIKRA" BİLE BU İŞİN BİTTİĞİNİN AÇIKÇA GÖSTERGESİDİR.
BU ZAMANA KADAR BELGESİNİ ALMIŞ OLAN ARKADAŞLARA, ÖZELLİKLE ŞANTİYE ŞEFİ ARKADAŞLARA ÖNEMLE DUYURULUR....

BELGELERİNİZİN DEĞERİNİ İYİ BİLİNİZ... EMSALSİZ ve PAHA BİÇİLMEZ SEVİYEYE ÇIKMIŞTIR.

MÜŞAVİRLERİN OYUNUNA GELMEYİNİZ. BELGENİZİ ALMAK İSTEYEN FİRMA SAHİPLERİYLE BİZZAT GÖRÜŞÜNÜZ. ÇÜNKÜ BAZILARI SİZİN İSTEDİĞİNİZ BEDELİN NEREDEYSE 2 KATINA FİRMALARA SATIYORLAR..

Arkadaşlar 01.01.2012 tarihinden itibaren Yani yeni yasa çıktıktan sonra şantiye şefliği alan arkadaşımız var mı?

Şuanda 5 şantiyeden fazla şantiye şefliği olan arkadaşlarımız Mühendisler odasından Şantiye şefliği belgesi almaya kalktığında ne ile karşılaşıyorlar?

10.000m2 boşluğum var ve şantiye sayım 5ten fazla.Şantiye şefliği belgesi alabilir miyim?

Saygılarımla...

Sayın xhalukerdemx :
İnşaat Mühendisleri Odası'na bununla ilgili bakanlık tarafından bir yazı gitmediği için 30bin m2 sınırına kadar şantiye şefliği belgesi veriyorlar.

Sayın metesey;

peki şuanda belge almaya devam etsek yarın birgün bakanlık tarafından herhangi bir sıkıntı çıkar mı veya bakanlıktan yazı geldiğinde belediyeden sıkıntı çıkar mı ?

Uzun lafın kısası 10500m2 boşluğum var bunu doldursam yarın birgün sıkıntı çıkar mı?

Şimdi o konuda birşey diyemeyeceğim, şu anda bile sorun çıkabilir, yani imo belge verse bile, belediyeden iş'i alamayacağında söylenebilir, bununla ilgili bakanlığı arayıp detaylı şekilde bilgi almanızı öneririm. Fakat belediyede onay verir ve şantiye şefliğine başladıktan sonra oluşacak değişikliklerde herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Eğer değişiklikte olacaksa yeni başlayacak işleri kapsar, örneğin üzerinizdeki işlere ek iş alamazsınız, fakat üzerinizdeki işleri bitirinceye kadar o yasa sizi kapsamaz.

 bi sorum olacak ben inşaat teknikerliği mezunuyum 2 yıl çalıştım şantiye şefliğide yaptım hem Türkiye hem kuzey ırakta Türkiyede belediyeden verilen bi belge vardı Irak ta da vardı ama arapça :) anlamıyordum bile şimdi mimarlığa geçiş yaptım mezun olduğumda o belgeler işe yarar mı halen 

teknik ögretmenlerin 2012 yılı itibariyle şantiye  şefliği yapabileciği yazıyor resmi gazetede peki nereye kayıt yaptırmak geriyor istenen belgeler varmı

 

4 senelik inşaat teknikeriyim şantiye şefliği yapabilirmiyim yeni mevzuata göre yapabiliyorsam şayet  belgeyi nereden alacağım ?

1   2  


ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım