Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Forum » Malzeme » MaviDepo: Yalıtım - izolasyon

İNŞAAT PROGRAMLARI

MİMARLIK PROGRAMLARI

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MİMARLIK SEKTÖRÜ

EMLAK

ÖĞRENCİLER

FORUM HAKKINDA

GENEL KONULAR

MaviDepo: Yalıtım - izolasyon

Yalıtım - İzolasyon

Su depoları izolasyonu, yapıların diğer bölümlerindeki (teras, balkon, çatı v.b.) izolasyon uygulamalarından daha zor ve detaylıdır. Bunun sebebi, deponun içerisindeki suyun, taban ve duvarlara doğru büyük bir basınç oluşturmasıdır. Depo yüksekliği arttıkça suyun oluşturacağı basınçta artar.

Su deposunun içinde yer alan tonlarca ağırlıktaki su, yapının zaman içinde oturması ya da küçük oranlı yeryüzü hareketlerine bağlı olarak oluşan kılcal çatlaklara nüfus ederek sızıntıya sebep olmaktadır.

Bu sızıntı sularının zararlarından bir tanesi, boşa giden suyun oluşturduğu maddi kayıptır. Diğeri ve en önemlisi ise, genelde bodrum katlarında ya da yapının hemen yanında bahçede imal edilen su deposundan sızan suların, bina temeline ulaşmasıdır. Temele sızan sular, yapıya statik açıdan büyük zarar vermektedir. Taşıyıcı sistem içinde yer alan donatılar (demirler) korozyona uğrayarak yapının güvenilirliği riske girmektedir.

Su depolarının, bina ömrü boyunca su sızdırmadan görevine devam etmesi gerekmektedir. O halde su deposunda uygulanacak yalıtım sistemi, aşağıda belirtilen özelliklere sahip olmalıdır.

- Yalıtım malzemesi, içme suyu ile temasa uygun olmalıdır.
- Depo içi hareket ve gerilmelerden etkilenmemeli, yüksek basınca uzun yıllar dayanabilmelidir.
- Hızlı uygulanabilmeli, uygulama sonrasında hemen su doldurulabilmelidir.
- Mühendisliğin temelini oluşturan üç unsura sahip olmalıdır. Sağlam – Ekonomik – Estetik.

İçme suyu depolarında kullanılan PVC membran, bütün koşulları sağlamaktadır.

UYGULAMA

- Depo içindeki su tüketildikten ya da boşaltıldıktan sonra, maximum su seviyesinin yaklaşık 15 cm yukarısından, PVC membran, mekanik sabitleme yöntemi ile asılır.
- Serbestçe asılan PVC membran, tabandan gelen membrana, özel sıcak hava kaynak tabancaları makineleri aracılığıyla birleştirilir. Aynı şekilde düşeyde de, birbirinin üzerine bindirilen PVC membranlar, yine özel sıcak hava kaynak tabancaları makineleri aracılığıyla birleştirilir. Bu durumda deponun, su ile temas eden her yeri PVC membran ile korunur.
- Depo tavanında da benzer şekilde su yalıtımı yapılmalıdır. Buradaki amaç, deponun içindeki suyun buharlaşmasından mütevellit tavan döşemesini korumaktır. Buna istinaden tavanda da yine hijyen koşullarını sağlayan sürme tip yalıtım yapılmaktadır. 

  Selamlar;

rn
Mantolama yaptırmak isteyen, ısı yalıtımı düşünen arkadaşlara yardımcı olabilecek birkaç bilgi vermek istiyorum: 
rn
Bazı mantolama sistemleri ETAG004 belgesi var. bu belge avrupada bulunan denetçi kurumlar tarafından veriliyor ve mantolama sistemi 25 yıllık bir yaşlandırmaya maruz tutularak test ediliyor. Yani bu belgeye sahip markalara rahatlıkla güvenebilirsiniz. Benim bildiğim kadarıyla Alsecco, Mantotherm, Mavikale, Capatect, Weber, Terraco ve Baumit markalarının ETAG004 belgesi mevcut.
rn
 
rn
Bir de Mantolama hakkında bilgi almak isteyen, fiyat araştırması yapanlara birebir bir siteden bahsedeyim:
rn
Mantolama.co Siteye üye olmaya gerek olmadan binanızla ilgili bikaç bilgi giriyorsunuz. m2, marka tercihi kat sayısı gibi bilgileri veriyosunuz. Sitede ilanınız ücretsiz yayınlanıyor ve mantolama firmaları size teklif veriyorlar. isterseniz telefon numaranızı veriyorsunuz arıyorlar. Ücretsiz keşif yaptırabiliyorsunuz. Sadece mantolama değil, taşyünü fln da yapıyorlar. 
rn
 
rnrn
 
rn
Fiyat karşılaştırması yapmak istiyorsanız, mantolama hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bi bakın derim.ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım