Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Bakan Çelik: 2B arazileriyle ilgili başvuru süresi uzatılmayacak!

Bakan Çelik: 2B arazileriyle ilgili başvuru süresi uzatılmayacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, 2-B arazileriyle ilgili başvuru süresinin uzatılmayacağını söyledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, 2-B arazileriyle ilgili başvuru süresinin uzatılmayacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda, tarımda kullanılan 2-B arazileri için rayiç bedelin yüzde 70 yerine yüzde 50 olarak belirlenmesini öngören yasa teklifinin görüşmelerine başlandı.

Teklif üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, teklifle, ödeme güçlüğü  dikkate alınarak düzenleme yapılığını belirterek, ''724 bin hak sahibi ve 308 bin hektarlık araziden bahsediyoruz. Türkiye'nin kronik sorunlarından biridir. Bu sorunun çözümü konusunda yasanın birkaç kez gelmesi arzulanması bile sorunun büyüklüğü ve ödeme güçlüğü dikkate alınarak, sağlıklı sonuca ulaşılması için önemlidir'' diye konuştu.

2-B başvurularında süre uzatımı yapılmayacağını bildiren Çelik, bir milletvekilinin ''Rayiç bedellerin tespitine il başkanlarının dahli var mı?'' sorusuna, bedel tespit komisyonu tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Çelik, ''Bu kadar ciddi, önemli ve büyük çaplı bir konunun siyasete malzeme yapılmayacağını da hepimiz bilmekteyiz'' dedi.

Tapu iptal davalarının ayrı bir konu olduğunu kaydeden Çelik, ''Ormandan tapu iptaline yönelik bir çalışma yürütülüyor. Mülkiyet ihtilaflarından vazgeçilirse kanun kapsamında değerlendirileceğini belirtmek istiyorum'' diye konuştu.

Önemli bir düzenlemenin görüşüldüğüne işaret eden Çelik, gelinen noktada kullanıcıların belirlendiğini, iade edileceklerle ilgili düzenlemenin yapıldığını söyledi. ''Kolay bir konu değil. Mümkün mertebe az hatayla ya da hatasız sonuçlandırılması için tüm yetkililer parsel, arsa bazında çalışmalarını sürdürmektedirler'' diyen Çelik, muhalefet milletvekillerinin kendilerine yönelik ''top çeviriyorsunuz'' sözlerine katılmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Çelik, sonuç almak istediklerini vurgulayarak, ''Bedelsiz verilmesi kulağa hoş gelebilir ama yeni bir haksızlığı, hukuksuzluğu doğuracaksa buna sizler de katılmazsınız. Kullanıcıları, hak sahipleri var. Onlar dikkate alınarak rayiç bedel yüzde 70'ten yüzde 50'ye çekilerek meydana gelen sorunun çözümü için önemli bir adım atılıyor'' dedi.

611 bin 714 taşınmaz için belirlenen kullanıcı sayısının 725 bin 447, başvuru sayısının ise 511 bin 290 olduğunu bildiren Çelik, TİGEM arazileri için öngörülen başvuru süresinin dolduğunu, bu arazilerin mülkiyetinin Hazine'ye ait olmadığı için düzenleme yapılmadığını söyledi.

Çelik, bölücülük gibi konuların Türkiye'nin çok zamanını aldığını belirterek, ''Türkiye'nin birliği açısından Recep Tayyip Erdoğan adının ne anlama geldiğini milletimiz de Parlamento da çok iyi biliyor. Türkiye, 30 yıldır bölücü terörle mücadelesinde biz birlik, beraberlik içinde sorunun çözümü konusunda  gerekli adımları milletimizin istikameti arzusunda atacağımızı belirtmek istiyorum'' dedi.

Kamu çalışanlarının eylemi
Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Çelik, Kamu çalışanlarının eylemi ile ilgili olarak da ''Kamunun görevi bakanıyla, memuruyla vatandaşın yükünü hafifletmektir, vatandaşa yeni yük yüklemek değildir. Bu açıdan doğru olmamıştır son derece yanlıştır'' şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Eklenme tarihi: 01 Mart 2013

Okunma sayısı: 2015

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ