Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Kadir Topbaş’a yıkmadığı inşaatlar için suç duyurusu!

Kadir Topbaş’a yıkmadığı inşaatlar için suç duyurusu!

İstanbul B.Şehir Belediye Başkanı AKP li Kadir Topbaş ‘a 3 senedir yıkmadığı kaçak inşaatlar için suç duyurusu yapıldı.

 İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne gönderilmek üzere B.Çekmece müracaat savcılığına A. Yıldırım tarafından yapılan suç duyurusu savcı Aydın Kaptan tarafından 2013/ 611 muhaberat numarasıyla işleme konup, İstanbul Adliyesi memur suçlarına bakan savcıya gönderildi.

BAŞBAKAN’IN KAÇAK İNŞAATLARI YIKIN DİYOR
Suç duyrusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın "iktidarımıza da mal olsa kaçakları yıkacağız " sözlerinin yer aldığı gazete haberleride eklendi. Büyükçekmece Alkent 2000 Mahallesi çamlıca ve 7 Tepe Bulvarı yolları girişlerinde İmar yolu üzerine yapılan kaçak bekci kulübeleri ve kemer inşaatlarının kaçak olduğu B.Şehir İmar müdürlüğü ekiplerince raporlar ve uydu resimleriyle 2010 da tutanakla tespit edilmişti.

Mahalle sakinlerinden müşteki A. Yıldırım. Şüpheli Topbaş'ın, TCK 154 Hakkı olmayan yere tecavüz. TCK 179 Trafik güvenliğini tehlikeye sokma. TCK 214 Suç işlemeye tahrik. TCK 184 İmar kirliliğine neden olma, suçlarını işlediğini dilekçesine yazdı. Daha önce kaçak inşaatlar mahalle sakinlerinden Dursun Boran tarafından basında haber yapılmış. Kaçaklara neden seyirci kalındığı sorulmuştu.

3 Y NE OLDU?
Yıldırım Ak Parti'nin iktidara geldiğinde Yolsuzluk, Yokluk, Yasaklar ( 3 Y ) yi bitireceğini söylemişti. Ama 3 senedir devlet yoluna yapılan kaçak inşaatlar yıkılmayıp, suçluların korunduğunu açıkladı. 3 Y ne oldu? Diye sordu.

Suç duyurunda şöyle dendi:
Şüpheli, yıkım kararı verdiği Mahallenin girişleri imar yoluna yapılan kaçak beton kemerleri, bekci kulübelerini yıkmayarak, devlet otoritesininin kaybolmasına, kanunlar ve Anayasa'yı ihlal edenlerin kamu düzenini bozmasına göz yummuştur.

Sanık görevlerini kötüye kullanma, görevi ihmal ve yukarda belirttiğim suçları işlemişdir. İşlemeye devan etmektedirler. Sanık görevini yapmadığından bu suç duyurusunu yapma zorunluluğu doğmuştur. Büyükşehir İmar Müdürlüğü 1 Mart 2010 da 1512 sayılı, Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz ve Büyükçekmece Belediye Başkanlığına gönderdiği yıkım emrinde şöyle dedi:

" B.Çekmece Göl Havzası Uygulama İmar Planında, imar yolunda, mahalle girişlerinde bekci kulubeleri, betonarme- çelik giriş kapıları yapılarak İMAR YOLLARININ İŞGAL EDİLDİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİR! Uydu fotoğraflarında işaretlenen kamu yolunu İŞGAL EDEN 4 adet giriş kapısının 775 sayılı kanunun 18. Maddesi hükmü gereğince ACELE YIKILMASI ve neticeden bilgi verilmesini rica ederim. Vedat ŞAHİN. Büyükşehir İmar Müdürü "

Bu yazı Çamlıca ve Yeditepe de yetkisiz şekilde oluşturulan yönetimlere tebliğ edildi. (Alkent 3 Haziran 2001 de resmen mahalle olduğundan, önceden oluşan site yönetiminin kendini fes etmesi gerekir. Zira hükmü kalmamıştır. ) Yıkım için 3 gün izin verilen yöneticiler, İdare Mahkemesine dava açıp yürütmeyi durdurma istedi.

İDARE MAHKEMEDEN YIKIM KARARI VAR!
Telafisi imkansız zararlar var diye mahkemeye yalan beyanda bulundu. Mahkeme yürütmeyi RED ETTİ. İmar yolundaki kaçak ilaveleri yıkın dedi. Aradan geçen zaman içinde dilekçeyle yıkımların neden yapılmadığını sorunca, Büyükşehir bu kaçak inşaatların yıkımından Büyükçekmece Belediyesi'nin sorumlu olduğunu söyledi. B.Çekmece Belediyesi müteakip müracaatlara ve konuyu bilmesine rağmen, kaçak inşaatları yıkmadı. Birde İETT otobüslerinin geçtiği çamlıca girişinde ki 2. Yolun üzerine kaçak yeni bekci kulubeleri yapılmasına göz yumdu.

Bu kaçak bekci kulubeleri mahalle girişlerine özel mülk havası verdiğinden. Vatandaşlar, hakimler, savcılar, esnaflar bu yolları kullanmaktan imtina ediyorlar. Bu da ekonomik- sosyal hayatta zaman kaybına neden olmakta. Mahallede hukuk dışı sözde site yönetimleri oluşturup bağımsız parsellerde oturan insanlardan ayda bin 800 TL civarında senede 18 bin TL aidat aidat adı altında zorla para talep edilmesine neden olmakta. Her evin elek, su, doğalğaz saatleri ayrı. Güvenliğini Polis sağlıyor. Çöpleri Belediye topluyor.

Kaçak inşaatlar için TBMM dilekçe komisyonundan ekte ki, 31 Ağustos 2012 tarih ve 2999 sayılı cevabi yazıda. Büyükçekmece Belediyesince bu yıkımın yapılmayarak suçluların korunduğu belirtilmiştir. Ama Büyükşehir bu sorumluluktan kurtulamaz. Kanunun verdiği yetki ile ilçe belediyesinin yıkmadığı kaçakları 775 sayılı kanunun 18. Maddesi hükmü gereğince yıkmak zorunda.

NETİCE /TALEP : Yukarda arz ettiğim belgeler Resen tespit edilecek nedenlerle, suçları sabit görülen şüphelinin cezalandırılmasını. Haklarında kamu davası açılmasını talep ediyorum"

Avcılar, B.Çekmece sahilde kaçak olduğu gerekçesiyle pek çok restaurant ve bar B.Şehir ekiplerince geçtiğimiz günlerde yıkılmıştı.

Kaynak: Sonsayfa.com

Eklenme tarihi: 05 Mart 2013

Okunma sayısı: 2616

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım