Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » TOKİ Haberleri » Toki Antalya'da turizm kompleksi yapacak!

Toki Antalya'da turizm kompleksi yapacak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Türkiye’nin turizm merkezi Antalya’da “arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle” dev bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Türkiye'nin Turizm merkezi Antalya'da "Arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle" dev bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. TOKİ'nin satışa sunacağı, Antalya'nın Alanya ilçesine Bağlı Mahmutlar Beldesi'ndeki 83 bin 392 metrekarelik Arsa üzerine otel ve Tatil Köyü gibi Turizm tesisleri veya konut yapılabilecek. Arsanın ilk oturum ihalesi TOKİ'nin Bilkent'teki merkezinde, 20 Mart 2013 Çarşamba günü saat 15.30 yapılacak.
 
TOKİ'nin "arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeli" ile ihaleye çıkaracağı arazinin 28 bin 510 metrekarelik bölümü konut alanı, 37 bin 425 metrekarelik alanı ise turizm tesis alanı olarak planlandı.
 
OTEL VE TATİL KÖYÜ İNŞA EDİLEBİLECEK
Turizm tesis alanında; otel, Tatil Köyü, butik otel, pansiyon, apart otel gibi turizm tesislerinin belgelendirilmesine ve niteliklerine ilişkin yönetmelikte tanımlanan tesisler yapılabilecek. Ayrıca konferans, sergi, konser ve tiyatro salonu, Sosyal Tesisler, devremülk, ikinci konut ve rezidans, dinlenme, eğlence, suya dayalı oyun, aquapark ve spor aktivitelerine yönelik kullanımlar ile planda belirtilen İnşaat emsalinin yüzde 2'sini geçmemek kaydıyla ticari birimler yer alabilecek.
 
İhale ''Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Satış, Devir, İntikal, Kiraya verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği'' kapsamında açık ihale usulü ile yapılacak.
 
İhale, yerli, yabancı İnşaat firmalarına ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişimlere açık olacak, ancak uluslararası bir ihale niteliğinde sayılmayacak.
 
Teklifler, Teklif Alma Şartnamesi'nin ilgili maddeleri esaslarına göre değerlendirilecek, herhangi bir şartlı teklif kabul edilmeyecek.
 
İhaleye katılacak firmalardan İdare payı olarak teklif ettiği bedelin yüzde 3'ü kadar geçici teminat istenecek.
 
İlk tekliflerin 20 Mart 2013 tarihinde, saat 15.30'da, istekliler huzurunda ihale komisyonu tarafından açılmasının ardından, ihaleye katılabilmek için firmalardan, ''son 15 yıl içerisinde kamu veya özel sektörde gerçekleştirdiği İdarece kusursuz kabul edilen benzeri işlerle ilgili deneyimini gösteren belgeler'' istenecek.
 
İş deneyimi olarak istekliler, tek bir sözleşme kapsamında bitirdikleri en az 70 bin metrekare komple bina, ticaret merkezleri, turistik tesisler, kültür eğlence ve dinlenme tesisleri inşaatı deneyim belgesi, iş bitirme, iş yönetme ve iş denetleme belgesi verebilecek.
 
KENDİ KAYNAĞINI KENDİSİ ÜRETİYOR
Arsa karşılığı yapılan gelir paylaşımı projeleri, TOKİ'nin sosyal nitelikli konut projelerinin finansmanı açısından çok büyük önem taşıyor. TOKİ, portföyündeki kıymetli arsaları arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle değerlendiriyor. Arsalar için yapılan açık artırmalarda katılımcıların arsa üzerinde gerçekleştirecekleri projelerinden elde ettikleri gelirden TOKİ'ye verecekleri İdare payları yarışıyor. Arsa üzerinde gerçekleştireceği projenin satış gelirinden en yüksek İdare payını veren katılımcı açık artırmayı kazanıyor.
 

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 18 Mart 2013

Okunma sayısı: 2648

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım