Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Ev Almadan Önce Bu Listeyi Okuyun!

Ev Almadan Önce Bu Listeyi Okuyun!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konut alıcılarını uyardı. Durbakayım, ev alma arifesinde olanlar için bir evde aranması gereken en temel özellikleri sıraladı

Herkesin ortak hayalidir Ev sahibi olmak. Tüm birikimimizi yatırdığımız dört duvarın bir anda yok olmaması için dikkatli alım yapmakta fayda var. Kendimize en uygun evi seçerken güvenilir bir proje ve güvenilir bir şirketle işe başlamak gerekir.

İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, Konut alıcısının iyi araştırma yapmadan ev almasını eleştiriyor ve ekliyor: " Bizim tüketicimiz doktorluktan anlar, mimarlıktan anlar, kabzımallığı anlar ama Konut alırken domates aldığındaki özeni göstermez. Domates alırken eline alır altına üstüne bakar, kavunu koklar ama evin gerekli belgelerini sormaz"

Tüketicilerin yanında firmalara da büyük görev düştüğünün altını çizen Durbakayım, "Basiretli tüccar tüketciye doğru malı satmakla mükelleftir. Siz ne kadar bilinçli olursanız olun işi bu malı üreten kadar bilemezsiniz" diyor.

Nazmi Durbakayım konut üreten firmaların sağlaması gereken şartlaı sıraladı: 
İnşaat ruhsatının alınmış olması.

Proje tasdikinden hemen sonra kat irtifakının kurulması.
Yönetim planının kat irtifakı ile birlikte ilgili Tapu dairesine tecil ettirilmesi.

Satış sözleşmesinin (Emlak GYO'nun kullandığı formatta) noterden yapılması.

Satışı söz konusu olan Daire ile ilgili ;vaziyet planında bulunduğu bloku ,yönünü, katını belirten bilgi ve planların satış sözleşmesine ek yapılması.

Mahal listesinin satış sözleşmesine ek yapılması.

Numune Daire yapılarak kullanılacak malzemelerin ne şekilde uygulanacağının  belirlenmesi (en az 250 dairelik projelerde).Bu dairelerin noter nezdinde resimlerinin çekilerek tasdikinin yapılması.
Satış ofislerinde alıcıların diledikleri taktirde opsiyon yaptırıp şahsi bilgilerini kayda geçirdikten sonra, gerek zemin etütleri gerekse ruhsat ve projelerin yer aldığı teknik hususları, Yönetim Planları, satış sözleşmelerini rahatça inceleyebilmelerinin sağlanması.

Alıcıların internet ortamında inşaatın seviye ve gidişatı hakkında görsel bilgi edinmelerinin sağlanabilmesi.

Konutların tesliminden sonra en az 5 yıl için tüketici kanunun da icaplarının yerine gelmesi ve geri dönüşler için İnşaat şirketlerinin ve o şirketlerin hakim ortaklarının yazılı taahhüt vermesi.
Yapımcı firmanın yapılacak projeye göre yeterli teknik ekibe sahip olmasının sağlanması.

Yapılacak işin yüzde 75 ‘i kadar aynı anlamda iş bitirmiş olması.
İşi yapacak firmaların mali rasyolarının Emlak GYO ‘nun hasılat paylaşımında aradığı şartlara sahip olması.

Durbakayım, tüm bu denetimlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda konut yapımı ve pazarlanması ile ilgili münhasıran kurulacak bir Genel Müdürlük marifeti ile yapılabileceğini söyledi.

Durbakayım, İnder, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Konut Geliştirici ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) gibi halen kurulu derneklerin birlik çatısı altında toplanarak sektörle ilgili öneri ve düzenlemelere bir disiplin getirmesi de son derece yararlı olacağının altını çizdi.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 21 Mart 2013

Okunma sayısı: 2779

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım