Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » TOKİ Haberleri » Toki'den Termal proje atağı

Toki'den Termal proje atağı

Karahayıt'da uygulanacak kentsel dönüşüm projesinde termal turizmde kullanılmak üzere 20 pansiyon daha yapılacak.

Denizli'nin kendine has kırmızı termal suyu ile ünlü Karahayıt Beldesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile turizm atağına geçiyor.

Pamukkale'ye iki kilometre mesafede bulunan Karahayıt'ta uygulanan kentsel dönüşüm projesi ile fay hattı üzerinde bulunan konutlar, işyerleri ve pansiyonlar yıkılıp, depreme dayanıklı bölgede, yöresel mimaride yeni bir yaşam alanı oluşturacak. TOKİ, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Karahayıt'ta toplamda 660 odalı, 40 termal pansiyon inşa edecek.

FAY HATTINDAKİ KONUTLAR YIKILIYOR
TOKİ'nin, Karahayıt Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi ile kendine has kırmızı termal suyuyla ünlü belde, termal turizm açısından cazibe merkezi haline gelecek. Karahayıt'ta gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi 27 hektarlık alanı kapsıyor. Proje alanında, fay hattı üzerinde 160 hak sahibine ait konut, işyeri ve pansiyonlar yer alıyor. Bazı yapılarda ise işyeri, konut ve pansiyon bir arada bulunuyor. Proje çerçevesinde öncelikle fay hattı üzerinde bulunan bu binalar yıkılıp, depreme dayanıklı bölgede yeni bir yaşam alanı inşa edilecek.

YÖRESEL MİMARİDE 258 KONUT
Uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle yöresel mimaride, bölgenin değerlerini yansıtan 258 konut inşa edilecek. İlk etapta ihalesi gerçekleştirilen, 42'si 1+1, 90'ı 2+1 ve 126'sı 3+1 olmak üzere 258 konut ile birlikte 24 derslikli ilköğretim okulu, 4 işyeri ile 20 termal pansiyon inşa edilecek.

40 TERMAL PANSİYON
Karahayıt'da uygulanacak kentsel dönüşüm projesinin ikinci etabında ise termal turizmde kullanılmak üzere 20 pansiyonun daha yapılacağı belirtildi. TOKİ, bu kapsamda bölgede 660 odalı toplam 40 termal pansiyon inşa etmiş olacak. Ayrıca 16 işyeri de ikinci etapta bölgeye kazandırılacak. Termal pansiyonlar Karahayıt'ın termal turizm açısından cazibe merkezi haline gelmesinde önemli katkı sağlayacak.

TERMAL SU KONTRUL ALTINA ALINIYOR
Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan Karahayıt Beldesi'nin en önemli özelliği olan kırmızı termal suyun, yılın her mevsimi kaynağından 58 derece sıcaklıkla yeryüzüne ulaşıyor olduğu belirtildi. Termal suyun, içinde barındırdığı zengin mineraller ile hastalara da şifa dağıttığı öne sürüldü. Karahayıt, sağlık turizminden bölgede bulunan pansiyonlar aracılığı ile faydalanıyor. Ancak fay hattı üzerine inşa edilen mevcut pansiyonlar tarafından kullanılan termal suyun, kayıt dışı ve kontrolsüz olarak sağlık turizmine sunulduğu öne sürüldü. Proje ile fay hattı üzerinde çarpık yapıların, hem fay kırığından uzaklaştırılarak depreme dayanıklı yeni yapılar inşa edilmesi, hem de termal suyun kayıtlı ve kontrollü bir şekilde kullanılmasının sağlanması amaçlanıyor.

TOKİ 570 BİN KONUT RAKAMINA ULAŞTI
TOKİ'den yapılan açıklamada, 58, 59, 60 ve 61'inci hükümetlerin 'Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği' kapsamında 81 il ve 800 ilçede 2 bin 592 şantiyede toplam 570 bin konut rakamına ulaştığı belirtildi. Bu konutların yüzde 85'i sosyal konut niteliğinde olduğu belirtilirken, gecekondu dönüşüm kapsamında 70 bin 933, afet kapsamında 37 bin 688, Tarım köy uygulaması olarak da 5 bin 584 konut inşa edildiği belirtildi.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 03 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2781

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım