Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » İstanbul 2020 için dev proje

İstanbul 2020 için dev proje

Açılışa özel dev proje İstanbul 2020 Olimpiyat Adaylık Komitesi Başkanı Arat, Harem-Haydarpaşa arasında dev bir stadyum yapılmayacağını söyledi. Arat, "Stat değil, açılış töreni için 1 milyon kişinin izleyebileceği ileride yeşil alana dönüştürülecek portatif tesis planlıyoruz" dedi.

 Tokyo ve Madrid'le birlikte 2020'de yapılacak olimpiyatlar için aday ülke olan İstanbul, geçtiğimiz günlerde Olimpiyat Komitesi'nden önemli isimleri ağırladı ve bir anlamda güçlü yanlarıyla şov yaptı. İşte bu şovu yöneten orkestra şefi Hasan Arat'tı. Peki hafta boyunca neler yaşandı? Hasan Arat, Sabah Gazetesi Yazarı Şelale Kadak'ın hazırladığı A Haber'deki İş'te Hayat programında önemli açıklamalarda bulundu.

Olimpiyat Komitesi gelmeden önce 5 gün bir otelde kamp kurdunuz, hazırlık yaptınız. Peki ilk etap sonuçlarından memnun oldunuz mu? Komitenin izlenimleri nasıl?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu 17 kişiydi. Biz de kilit kadro 100, teknik kadroyla birlikte gelip giden panelistleri de sayarsak 140 kişiydik. 1.5 yıldır çalışıyoruz, son 3 ay çok yoğundu. Konuşma koçlarımız vardı, 14 temayla soru-cevaplara çok çalıştık ve hem devlet görevlileri hem de işadamları 20'şer dakikalık konuşmalarında çok iyi performans sergilediler. Komisyonun çok etkilendiğini gördük.

ULAŞIM SÜRESİ 16 DAKİKA
Trafik en önemli konu olmalı. Neticede sporcuların 20 dakika gibi kısa sürelerde gideceği yere varması olmazsa olmaz diye biliyorum...

Biz Olimpiyat Komitesi'ne müthiş bir sürpriz yaptık ve Olimpiyat Stadı'na ilk defa metroyu kullandırdık ki daha İstanbul halkının hizmetine açılmış değildi. Çok etkilendiler. İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasında 4 ayrı zonda trafiği ölçümlüyoruz ve ortalaması 16 dakika çıkıyor.

İstanbul'un 16.9 milyar $ yatırım hedefi var

25 milyar dolarlık bir bütçeden söz ediliyor. Doğru mu?
Bir sürü spekülasyon var. Ancak siz kendi yaptığınız altyapı yatırımlarınızı bunun maliyeti olarak göremezsiniz. Türkiye'nin on yılda yapacağı alt Yapı yatırımları içinde İstanbul için 16.9 milyar Dolar zaten bütçelenmiş ve yapılıyor.

Stat değil yeşil alan
Kamuoyunda çok tepki yaratan bir gelişme olmuştu. Anadolu yakasında Harem-Haydarpaşa hattında dev bir Stadyum yapılacak dendi...

Boğazın girişinde bütün boğazdan görülecek, 1 milyon kişinin katılacağı dev bir açılış düşünülüyor. Halkın, Avrupa ve Asya yakasından açılışa katılabileceği bir açılış. Bunun bir projesi henüz söz konusu değil. Bu bir Master Plan, komiteye de bu anlatıldı. 'Alırsak böyle bir vizyonda bir yerde bu işi yapmak istiyoruz' dedik. Açılış töreni için platform planlanıyor ama bu sökülecek bir yer, bir kere Stadyum değil. Türkiye'nin inanılmaz reklamının yapılacağı müthiş bir Resim bu aslında. Söküldükten sonra orası bir amfi tiyatro haline getirilecek. Halkın faydalanacağı yeşil alan olacak.

METRO KULLANIMI % 50'YE ÇIKACAK
Arat, "İstanbul'da halkın yüzde 17'si raylı ulaşımı kullanıyor. Bu rakam 2020'de yüzde 50'ye çıkacak" dedi.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 11 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2781

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım