Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » 'Boğaziçi imara açılmasın, kaçak yapılar kaldırılsın'

'Boğaziçi imara açılmasın, kaçak yapılar kaldırılsın'

Turyapı Yönetim Kurulu Üyesi Atakan Turpcu: İstanbul Boğazı için yapılması gereken en doğru iş, bir kurul gözetiminde kaçak yapıları ortadan kaldırmak, depreme dayanıksız yapıları rehabilite etmek ve nüfus yoğunluğunu artıracak yapılandırmayı sınırlandırmak olacaktır.

Boğaziçi'nin imara açılması konusunun gündeme gelmesiyle ilişkin olarak açıklamada bulunan Turyapı Yönetim Kurulu Üyesi Atakan Turpcu, İstanbul Boğaziçi alanının, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun 14 Aralık 1974 tarihli, 8172 sayılı kararı ile doğal sit alanı ilan edilmiş olduğunu,

özel bir yasa olan 2960 sayılı Boğaziçi Yasası'nın ise 22.11.1983 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, Boğaziçi Yasası'nın amacının, Boğaziçi alanının kültürel ve tarihi değerlerini ve doğal güzelliklerini kamu yararı gözetilerek korumak ve geliştirmek ve bu alandaki nüfus yoğunluğunu artıracak yapılanmayı sınırlamak için uygulanacak imar mevzuatını belirlemek ve düzenlemek olduğunu ifade ediyor.

Kamu yararı için Boğaziçi korunmalı
Söz konusu kanunun 6.maddesi ile 11.01.1984 tarihinde Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün kurulduğunu belirten Turpcu, Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün, 'Boğaziçi Öngörünüm Alanı Sahil Şeridi' ve 'Öngörünüm Bölgesi' olmak üzere toplam 4634 hektarlık alanda çalışmalarını yürüttüğünü, bunun 165 hektarının sahil şeridi olduğunu dile getiriyor.

Kamu yararı açısından son derece doğru bir kanun olan Boğaziçi Yasası'nın aynen korunması ve Boğaziçi'nin imara açılmaması gerektiğini ifade eden Turpcu, yapılması gereken en doğru işin Boğaziçi bölgesindeki mevcut kaçak yapıların bir kurul gözetiminde ortadan kaldırılması, depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen konutlar ile kamu binalarının rehabilite edilmesi ya da yeniden inşa edilmesi olduğunu belirtiyor. Turpcu, Boğaziçi gibi dünya çapında bir tabiat ve kültür harikasını korumanın ve elbirliğiyle daha da güzelleştirmenin hepimizin borcu olduğunu da sözlerine ekliyor.

TURYAPI İnşaat - 1976 yılında temelleri atılan TURYAPI İnşaat, yapı sektöründe 37 yıldan bu yana sağlamlığın ve güvenin teminatı olarak faaliyet göstermektedir. Zamana dayanıklı ve yaşanabilir estetik konutlar inşa etmek misyonuyla hareket eden TURYAPI İnşaat, kuruluşundan bugüne İstanbul, Ankara, İzmit ve Zonguldak'ta 5000 konuta imza atmıştır. Özellikle birinci derecede deprem bölgelerinde hayata geçirdiği sağlam konutlarla adından söz ettiren TURYAPI, bu bölgelerde tünel kalıp sistemini kullanarak en ileri teknolojik yöntemlerle konut inşa etmektedir. 37 yıllık tecrübesi ve uzman kadrosuyla her geçen gün daha büyük projelere imza atan TURYAPI, hızla büyüyen örnek bir kurum olarak dünyada gelişen yeni teknolojileri Türkiye'de hayata geçirmekte, sektörel normların ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 16 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2681

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım