Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Bayraktar: “Çevreye Duyarlı, ekolojik şehirler kuracağız “

Bayraktar: “Çevreye Duyarlı, ekolojik şehirler kuracağız “

Bakan Bayraktar: “Ekolojik şehirlerle Türkiye’yi daha da ileri bir seviyeye taşımak istiyoruz”

Yapı Endüstri Merkezi’nin bu yıl 6.cısını düzenlediği Ekodesign Konferansı’nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sürdürülebilir bir çevre için önemli bir mesafe kat ettiklerini ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bakan Bayraktar, “Yapacağımız ekolojik şehirlerle birlikte Türkiye, dünyaya standartlarına bir ülke olacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yapı Endüstri Merkezi’ndeki (YEM) konuşmasında,  Avrupa standartlarını yakalamış bir Türkiye için çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Erdoğan Bayraktar, şehirleşmenin dünyadaki doğal kaynakları tehdit ettiğini ve bunun için ekolojik şehirler üretilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Bayraktar, “Dünya nüfusu artık 7 milyar seviyelerine dayandı.  Şehirleşme artık günden güne artıyor. Dünyanın yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor. Avrupa’da bu oran yüzde 80 hatta yüzde 90’lara çıkıyor. Türkiye’de şehirleşme oranı ise yüzde 78 seviyelerinde seyrediyor. Ve bu nüfus artışı ve şehirleşme, birçok tehdidi beraberinde getiriyor. Dünya tüm hızıyla ısınıyor. Buzullar bugüne kadar hiç görülmedik bir şekilde erimeye başlıyor. Doğal su kaynakları ve hava hızla kirleniyor. Çevre, çevrecilik ve çevreye duyarlılık son derece önem kazanmaya başladı. Şehir nüfusları hız kesmeden artmaya devam ediyor” dedi.

“Türkiye, İnşaat sektörüyle dünyayla yarışıyor”
Türkiye’nin genel fotoğrafını değerlendiren Bayraktar, “Dünya genelinde Türkiye inşaat sektöründe ileride. Türkiye’nin lokomotifi haline gelen inşaat sektörü dünyayla yarışır hale geldi. Sadece inşaat sektörü değil, aynı zamanda inşaat malzemeleri de dünyada kendinden söz ettirir hale seviyeye ulaştı. Avrupa’daki birçok ülke ve Çin’le yarışır haldeyiz. Buna paralel olarak da inşaat malzemelerinde artık çevreye duyarlı ve ekolojik malzeme üretiminde çok sağlam adımlar atmaya başladık. İnşaat sektöründe ne gerekiyorsa artık bizler de kendi ülkemizde bu malzemeleri üretiyoruz. Bu üretimini yaptığımız bu ürünlerin ihracatını da yapmamız gerekiyor. Bunun için de ucuz, kaliteli ve çevreye duyarlı ürünler geliştirmeliyiz” dedi.

Genç iş adamlarının önünün açılması gerektiğini de vurgulayan Bakan Bayraktar “Biz genç nüfusa sahibiz. Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu gençlerle, teknolojiyi çok iyi okuyan, bilimi çok iyi takip eden, kaliteli ürün üreten elemanlar yetiştirmek zorundayız. Lisans eğitimi almış elemanlar yetiştirmeliyiz. Teknik müşavirlik firmaların önünü açmalıyız. Bu firmalar dünya pazarına konsept projeler üreten, dosyalar hazırlayan teknik müşavirlerin tüm dünya ülkelerindeki pazarda olmaları gerekiyor” dedi. 
 
“Çevreye Duyarlı, ekolojik şehirler kuracağız “
Türkiye’deki ekolojik dengenin korunarak, çevreye duyarlı yerleşim birimleri kurmayı hedeflendiklerini dile getiren Bakan Bayraktar, ekolojik şehirlerin Türkiye’yi kalkındıracağını kaydetti. Erdoğan Bayraktar, “Kentsel dönüşümü tamamlamış, teknik altyapısı yeterli marka şehirler, meydanlara, yeşil alanlara, parklara sahip ve ulaşımı düzenli modern şehirler, enerji tasarrufu sağlayan akıllı evler, bisiklet yolları ve yeterli yeşil alanı olan ekolojik şehirlerle Türkiye’yi daha da ileri bir seviyeye taşımak istiyoruz. Bunlar gelişmiş ve kalkınmış modern ülkelerin göstergeleridir. Artık afetler karşısında yıkılmayan, enerjiyi savurmayan, ısı yalıtımı, rüzgar ve su enerjisini kullanan, atık suları dönüştüren binaları üretmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin konut stokunun enerjiyi savurmayan binalardan oluşması için çalışmalarımız sürüyor” dedi. 

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 16 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2635

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım